Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Neafiliatul » 12 Aug 2019, 15:24

HOTĂRÂRE privind aprobarea schemei „Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2019 asupra sectorului apicol” - varianta actualizată.
https://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde sapstel » 05 Sep 2019, 20:15

Neafiliatul scrie:HOTĂRÂRE privind aprobarea schemei „Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2019 asupra sectorului apicol” - varianta actualizată.
https://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative.html


Ieri,04.09.2019 am luat legatura cu un reprezentant al D.A. Vrancea care mi-a spus ca la aceasta institutie nu exista nicio informare cu privire la respectivul proiect.Persoana respectiva este, din punctul meu de vedere, foarte bine informata. Mi-a spus ca, la acea ora, nu exista nici un act normativ privitor la acel proiect. Daca cineva poate sa aduca lamuriri suplimentare, cred ca ar fi de folos tuturor. Multumesc!
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Neafiliatul » 05 Sep 2019, 20:44

Nu este de mirare că un salariat al unei Direcții Agricole nu știe să citească pe site-ul oficial al MADR. Este exemplul elocvent cum își fac serviciul
unii salariați. La data când a fost postată varianta actualizată,proiectul era la avizare interministerială. Așa cum se întâmplă în toate sectoarele,
există mai mulți de DACĂ...
1. Pentru a avea putere de lege,proiectul trebuie aprobat printr-o H.G.
2. La această dată,nu pot avea loc ședințe de guvern.
3. Toate amânările ,duc spre data de 30 sept.
4. Principala problemă este existența fondurilor necesare.Dacă sunt și se tot amână,există riscul ca la o nouă rectificare bugetară,fondurile să fie retrase.
Aceasta,în condițiile în care deja fondurile promise nu vor fi consumate în totalitate,deoarece nu toți apicultorii au atestat profesional sau nu
îndeplinesc alte condiții.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Neafiliatul » 16 Sep 2019, 16:18

Încă o săptămână fără ca Hotărârea privind ajutorul de minimis pentru apicultori să fie aprobată.Până la termenul limită 30 sept.mai rămâne doar o săptămână.
https://sgg.gov.ro/new/proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-in-sedinta-guvernului-romaniei-din-17-09-2019/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Balian » 16 Sep 2019, 18:30

Neafiliatul scrie:Încă o săptămână fără ca Hotărârea privind ajutorul de minimis pentru apicultori să fie aprobată.Până la termenul limită 30 sept.mai rămâne doar o săptămână.
https://sgg.gov.ro/new/proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-in-sedinta-guvernului-romaniei-din-17-09-2019/

Nu știu cât de eficient ar putea fi acest ajutor de minimis, când vizează să ajute și pe cineva care e departe de apicultură.
Dacă ar da un adaos cât de mic ca ajutor la kg de miere (verificată conform prescripțiilor de calitate,) predată cu factură, am putea avea un început de ajutorare a realizării și nu a existenței în apicultură.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde jonny_it » 16 Sep 2019, 19:42

Balian scrie:Nu știu cât de eficient ar putea fi acest ajutor de minimis, când vizează să ajute și pe cineva care e departe de apicultură.
Dacă ar da un adaos cât de mic ca ajutor la kg de miere (verificată conform prescripțiilor de calitate,) predată cu factură, am putea avea un început de ajutorare a realizării și nu a existenței în apicultură.


Mai bine de banii aia verifica putin ce pun unii prin borcane, asa putem avea un mediu in care concurenta este reala.
Un ajutor de minimis ajuta pe aia care sunt doar cu numarul de stupi si productie zero.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Balian » 16 Sep 2019, 20:16

jonny_it scrie:.....Un ajutor de minimis ajuta pe aia care sunt doar cu numarul de stupi si productie zero.

Merge și fără nici un stup, numai să fii harnic la hârtii. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde cristi_vidican » 17 Sep 2019, 16:43

Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 16:47



Cu peste 5 mii de lei luam si o cafea, chiar nu stiu ce sa fac cu banii :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde cristi_vidican » 17 Sep 2019, 18:29

jonny_it scrie:chiar nu stiu ce sa fac cu banii :lol:

scoți și tu nevasta într-un concediu de Crăciun și să vezi ce om fericit vei fi.
Trăiască PSD-ul. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 18:45

cristi_vidican scrie:scoți și tu nevasta într-un concediu de Crăciun și să vezi ce om fericit vei fi.
Trăiască PSD-ul. :lol:


Stai sa-i vedem in cont. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Neafiliatul » 17 Sep 2019, 18:48

chiar nu stiu ce sa fac cu banii

Cumpără zahăr.Nu știi ce vreme va fi anul viitor.Bineînțeles,ca și până acum: fără știrea soției.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 19:49

Neafiliatul scrie:
chiar nu stiu ce sa fac cu banii

Cumpără zahăr.Nu știi ce vreme va fi anul viitor.Bineînțeles,ca și până acum: fără știrea soției.


Sotia este apicultoare si ea, asa ne-am cunoscut, nu prea am cum sa-i ascund nimic.
Stie de ce este nevoie, sunt norocos din punctul acesta de vedere.
De multe ori am facut investitii datorita ei, ca eu nu as fi dat bani.. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde Balian » 17 Sep 2019, 19:58

https://static.anaf.ro/static/10/Brasov ... ultori.pdf
Am găsit acel adaos mic ca ajutor pe kg de miere predată.
Dacă apicultorul este înregistrat la ANAF (dacă are curaj! :lol: ) pentru regim spacial de TVA
ar putera primi în anul 2019 un procent de compensare de 8% dacă îl prezintă documentul la
achizitor. (Teoretic, dar cine știe. :D )
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Subvenție directă pentru apicultori și scutiri fiscale

Mesajde kovacslg » 17 Sep 2019, 22:51

La cat de tacute erau asociatiile ma mir ca s a decis acest minimis.

Va sti fiecare ce sa faca cu banii. " Stai sa i vedem in cont"

La compensatii pe kg de miere.
S a discutat mult pe forum.
Cateva idei.
Nu toti predam la procesator.
Chiar sunt demersuri, linii de finantare pt a promova vanzarea directa, adica pe lantul scurt, vanzator - consumator.
Si inca ceva. Sunt ani in care in anumite perioade nu se fac productii, ex anul.acesta la salcam.
Fix la.aceasta perioada se refera acest minimis.
Ori sa primesti compensare de pret pe productia vanduta, care e mica sau inestenta, nu e fezabil.

Doar o parte din apicultori sunt inregistrati cu albinele.
Asta e o problema reala, ar trebui simplificat mult procedura.
Registru agricol
Dsvsa
Apia
Ojz
Medic veterinar
Finante
Nu poti purta pe cineva in 6 locuri cu dosare si hartogarii, zile pierdute, doar sa declare albinele.
Plus a faca numere, care se tot schimba, proceduri, carnet de stupina stufos etc

Legat de stupi si numar. Nu cred ca cineva va tine albine pt 20 de ron o data la.patru ani.
Este pna, tanar fermier, etc acolo sunt cifre si 100 de familii cu o 100 de albine.

Si aici se pot face verificari f simplu.
Declarare numar familii intrate in iernare toamna, urmat de controale inopinate tot sezonul inactiv.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori