Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2020, 22:39

marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 27 Iun 2020, 22:45

cristi_vidican scrie:
Shrek scrie:Revin cu o intrebare: cam până când roiesc stupii?

Cu mulți ani în urmă, aveam un stup care roia la FS. A făcut-o în doi ani la rând.
După ce umplea o magazie și o puneam pe a doua, când era de extras caturile erau goale de albină.
Era singurul care roia atunci. În primăvară mă bucuram că nu aveam de lucru cu el.

Sunt cazuri și cazuri. Dar, de regulă există o perioadă propice roirii.


Adica, pleca matca, faceau alta... pleca si aia... :o
Tu parca nu lasai sa faca ce vor cu matcile, mai aduceai si "calitati" de prin alte zari! :lol:
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 27 Iun 2020, 22:46

yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca


De unde stii cat tine sezonul pe la alti colegi...?!? :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2020, 23:59

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca


De unde stii cat tine sezonul pe la alti colegi...?!? :lol:
asa e ...mai e timp.....defapt deacuma incepe stupul sa "rupa".....pana acu a plouat ... :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde cristi_vidican » 28 Iun 2020, 06:51

ignatov andrei scrie:Tu parca nu lasai sa faca ce vor cu matcile, mai aduceai si "calitati" de prin alte zari! :lol:
Sa fii iubit!

În acea vreme nu aduceam. Eram chiar la început. Era vremea când lucram cu mănuși, iar vecinii mă rugau frumos să dus stupii în altă parte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Impiedicare roit

Mesajde marius_sl » 28 Iun 2020, 08:35

yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca

Un stup pe 10 rame dat in doua inainte de salcam...cam cate etaje ar trebui sa aiba acum?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2020, 08:54

marius_sl scrie:
yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca

Un stup pe 10 rame dat in doua inainte de salcam...cam cate etaje ar trebui sa aiba acum?
rezolvat inseamna dat in doua....?
Am crezut ca scos din roit....

Si totusi de atunci si pana acum ar cam trebuii sa nu incapa albina in lada....daca zici ca a fost pe 5 cu minim 3 de puiet...
Deci au ecluzionat vreo 4 rame .......
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 28 Iun 2020, 09:16

marius_sl scrie:
yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Am scapat 4 in friguri. Doi cei mai slabi au ajuns prin copaci, dar doi i-am rezolvat inainte de salcam, unul are etaj deja

Deja au cat???...pai mai e o luna si gata sezonu

Catu se pune prin aprilie parca

Un stup pe 10 rame dat in doua inainte de salcam...cam cate etaje ar trebui sa aiba acum?


Cel ramas pe locul lui, doua caturi, iar cel facut pe alt loc, un cat..
Daca de la inceput i-ai facut pe alte locuri si s-a pierdut albina care se orienteaza, cam pe 7-8 rame fiecare.
Calculele sunt facute pentru rame 1/1 cu cat 1/2.

"Inainte de salcam" poate insemna si luna martie, pentru ca, daca era cu adevarat "inainte de salcam", trebuia sa fie pe 2 caturi, acum macar pe 4 si nu se mai vorbea de roit!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 28 Iun 2020, 09:20, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 28 Iun 2020, 09:18

cristi_vidican scrie:
ignatov andrei scrie:Tu parca nu lasai sa faca ce vor cu matcile, mai aduceai si "calitati" de prin alte zari! :lol:
Sa fii iubit!

În acea vreme nu aduceam. Eram chiar la început. Era vremea când lucram cu mănuși, iar vecinii mă rugau frumos să dus stupii în altă parte.


N-am fost atent la ..."cu multi ani in urma"... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde marius_sl » 28 Iun 2020, 10:37

ignatov andrei scrie:
marius_sl scrie:
Catu se pune prin aprilie parca

Un stup pe 10 rame dat in doua inainte de salcam...cam cate etaje ar trebui sa aiba acum?


Cel ramas pe locul lui, doua caturi, iar cel facut pe alt loc, un cat..
Daca de la inceput i-ai facut pe alte locuri si s-a pierdut albina care se orienteaza, cam pe 7-8 rame fiecare.
Calculele sunt facute pentru rame 1/1 cu cat 1/2.

"Inainte de salcam" poate insemna si luna martie, pentru ca, daca era cu adevarat "inainte de salcam", trebuia sa fie pe 2 caturi, acum macar pe 4 si nu se mai vorbea de roit![/quote]
Inainte de salcam inseamna sfarsitul lunii aprilie, in postarea mea. Ai banuit corect, am mutat matca pe alta locatie, iar pe loc a ramas culegatoarea cu 2 botci de roire, nu am avut timp sa iau o matca imperecheata. Acum amandoua familiile au cate un etaj. Si, da, trebuiau sa fie pe 2 caturi, dar nu toate familiile se dezvolta la fel.
Mi-au intrat in friguri/au roit familiile mai slabe, una stiu sigur ca i-am pus etaj inainte sa roiasca, desi nu avea botci de roire dar nici albina suficienta sa umple etajul.
Si iar ajungem la subiectul "structura familiei de albine". Daca eram atent si la ce e prin rame si nu numai deasupra lor, sigur nu mai intrau in friguri.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2020, 11:15

Avea coronite ? ...nu? :lol: ...

Spunea un mare apicultor consacrat ca daca pe rama avem (prin luna mai)coronite ....inseamna ca matca e de calitate....multi inca dorm in papuci....

Tre sa ai puiet pana sus la lemn...iar xand pui catu urca garantat 100% fara " hopuri"....parca nimic nu sa intamplat ....familia imediat face punti si urca mierea sus........


Ideea ca nu are loc albina e falsa sau nu chiar corecta...e vorba si de spatiu ...adica celule neocupate....defapt asta inseamna spatiu ...cand cuibu e ocupat (celulele) cu puiet si pastura/ nectar....si albina 8 rame (6puiet pline si trece pe a 7 tea) adica a depasit 3 sferturi albine ....se pune cat....orcum ecluzioneaza masiv...

Ce vreau sa zic e ca se pune cat inainte sa se incarce lada cu albine si de preferat celulele sa fie ocupate...cu puiet si hrana

Frigurile incep inainte sa se incarce lada....
Albina se pricepe la economie management si previziuni de zece ori mai bine ca apicultoru. ....ia nu stie ca va primi cat pe ultima suta...si se pregateste de alte "chestii"
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 28 Iun 2020, 11:30

yuonyuon scrie:Ce vreau sa zic e ca se pune cat inainte sa se incarce lada cu albine si de preferat celulele sa fie ocupate...cu puiet si hrana

Frigurile incep inainte sa se incarce lada....



Pana anul asta, era adevarat ce ai scris.
Anul asta, "frigurile", adica alea cu putine grade, au venit exact cand lumea a pus caturile, iar cei ce au pus caturi inainte de a se umple lada, au avut surpriza sa gaseasca puiet racit, dar si albina adunata pe cateva rame jos si cateva rame sus in cat, albinele parasind cate 2-3 rame din partea din care se continua dezvoltarea familiei si umplerea lazii.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2020, 11:49

Cand a venit frigu aveam peste 3sap cu caturile puse....
Deci tre sa urmarim si vremea

Dar se pot lasa 7 jos diafragma si pune cat...ca sa nu mai riscam..(stationar) asta in caz ca ne prinde si vreun cules pe nepregatite

Nu contest(ca stiu) ca de la braila la bacau e diferenta dar in N moldovei ...frig nu gluma :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Impiedicare roit

Mesajde marius_sl » 28 Iun 2020, 17:47

yuonyuon scrie:Avea coronite ? ...nu? :lol:

Tre sa ai puiet pana sus la lemn...iar xand pui catu urca garantat 100% fara " hopuri"....parca nimic nu sa intamplat ....familia imediat face punti si urca mierea sus........


Coronite mari sigur nu avea, cel mult 2 degete la leatul de sus, iarna aceasta i-am tinut mai pe "slim".
Familiile fiind mai slabe, le-am tot dat rame la ouat si nu am verificat numarul ramelor cu/de puiet. Sigur au avut multe si, cum ai spus, albinele se pricep bine la management de lunga durata. Daca le scoteam macar cate o rama de puiet poate nu mai intrau in friguri.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Impiedicare roit

Mesajde ignatov andrei » 28 Iun 2020, 18:52

marius_sl scrie:
yuonyuon scrie:Avea coronite ? ...nu? :lol:

Tre sa ai puiet pana sus la lemn...iar xand pui catu urca garantat 100% fara " hopuri"....parca nimic nu sa intamplat ....familia imediat face punti si urca mierea sus........


Coronite mari sigur nu avea, cel mult 2 degete la leatul de sus.


Doua degete (cam 3 cm) nu e coronita...?
Cand se spune ca "puietul e pana in leatul superior", asta inseamna ca pe o lungime de minim 15 cm, din zona de mijloc, celulele de puiet sunt lipite de lemn.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Impiedicare roit

Mesajde marius_sl » 28 Iun 2020, 23:09

Am aproximat fara sa ma uit la acest aspect. Am luat in calcul un usor cules la pomii fructiferi. Am mutat matca si rame in alt stup, dar nu mi-au sarit in ochi coronitele de miere, dar stiu sigur ca am adaugat rame cu miere de la rezerva.
P.s.: Anul viitor voi avea in vedere "topirea" coronitelor de miere de pe ramele cu puiet.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori