Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Closcutz » 19 Oct 2020, 17:15

Te înșeli! Eu am investit anul asta în apicultura peste 30000. De doi ani insa m-am confruntat cu o seceta crunta! 25 de lei ajutor de minimis pt cat de mica a fost producția și ce costuri implica apicultura iti da de gândit asupra rentabilității fata de alte activități! Eu am serviciu și nu sunt dispus sa renunț la el văzând la ce preț se achiziționează mierea, cum te ,,respecta" autoritățile, cate beneficii ne castiga reprezentanții (șefii asociațiilor).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde jonny_it » 19 Oct 2020, 17:28

Closcutz scrie:Te înșeli! Eu am investit anul asta în apicultura peste 30000. De doi ani insa m-am confruntat cu o seceta crunta! 25 de lei ajutor de minimis pt cat de mica a fost producția și ce costuri implica apicultura iti da de gândit asupra rentabilității fata de alte activități! Eu am serviciu și nu sunt dispus sa renunț la el văzând la ce preț se achiziționează mierea, cum te ,,respecta" autoritățile, cate beneficii ne castiga reprezentanții (șefii asociațiilor).


Daca faceai profit 30 mii de euro din apicultura era ceva, de investit investesc multi, sume si mai mari. :)
Facem diferenta intre investitii si cheltuielile curente din stupina. Eu anul acesta nu am investit nimic in schimb voi investi ceva in primavara(centrifuga noua, descapacire, etc). Ramele, faguri, tratamente nu le consider investitii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Balian » 19 Oct 2020, 17:52

Nu contest ajutoarele. Contest criteriile de acordare. Dacă vrem să fiim
eficienți, după eficiență ar fi corect să se acorde ajutorul nu după simplul
fapt că suntem cu acte în regulă. Dacă îl condamnăm ”băieții deștepți„ (care
să recunoaștem acționează cu minte sporită), să promovăm acțiunile pozitive
care nu neapărat în kg se măsoară. Să subvenționăm acțiuni reparatorii.
De exemplu: dacă zona este calamitată să dăm bani direcționați pe acțiuni
de a supraviețui stupina aceea stare nefericită.
Dacă dăm fonduri nedirijate, aceea se pot cheltui pe orice(!) și stupina rămâne
tot handicapată. Practic banii vor fii aruncați și sectorul nu progresează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Closcutz » 19 Oct 2020, 20:12

Dacă Dobrogea nu a fost afectata de seceta anul trecut și mai ales anul asta înseamnă ca la alții a fost raiul pe pământ!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 19 Oct 2020, 20:39

Pe mine nu ati auzit plângând niciodată.
Am pierdut familii din cauza tratamentelor fitosanitare, am revenit. A fost ploi, vreme nefavorabilă, secetă, m-am descurcat. Bine zice proverbul. Cine plânge de la ăla trebuie luat. Cine se laudă, dati liniştit că se preface.
;) :lol: :lol:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kovacslg » 20 Oct 2020, 18:06

Subventiile nu se dau nicaieri corelate cu performanta.
Creditele.bancare, fonduri de dezvoltare da, se dau pe planuri de afaceri, pe analize de indicatori etc.
Subventiile nicaieri!!!!
De ce vor unii neaparat sa ne autoimpunem conditii suplimentare chiar nu inteleg.

Noroc ca nu mai depinde de noi (/voi) aceasta subventie, ca nu l am mai primi.

Daca partial costurile sunt acoperite de o subventie directa, inseamna un plus, lucru asteptat si dorit de majoritatea stuparilor.

In agricultura subventiile erau punctul de cotitura de la: toata tara parloaga anii 90' si ce vedem azi.

Apicultura a fost tinuta in saracie de catre cativa sefi de asociatie, care in afara de PNA nu aveau nici un interes sa mai ceara ceva, care, nu au mai intrebat pe restul apicultorilor, ce vor ce ar dori.

Apicultori cu miile au fost privati de fonduri, fiindca nu s a cerut pur si simplu.

Daca este un numar de apicultori care nu doresc subventie directa pt apicultura, pot face asociatie separata, si reprezend strict acea asociatie, sa lupte pentru anularea ei.

Unii se lupta pentru subventie directa (nceput de Erdosi Norbert raportor pt apicultura) pt sprijin cuplat (repr. Estonia), plati directe catre apicultori pentru polenizare atat la culturi, cat si pt flora spontana (apicultor prezent in 14 oct la minister), modificarea ghidurilor la cateva linii de finantare unde, din cauza unor criterii, fermele apicole nu aveau acces...

Bravo lor!!!
Rusine acelor reprezentati care nu au obtinut nimic pt apicultura!!!

Respecte
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu


Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Balian » 13 Noi 2020, 08:39

MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor



Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 06 Apr 2021, 19:14



Da , fiindcă apicultorii deranjază lupii paznici la oi ! Chiar șefii de la silvic au dat ordin în Dolj să se taie arborii din rezervațiile naturale și se taie.....! :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19



Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 14 Ian 2022, 19:48

https://lantulalimentar.ro/romapis-a-ca ... bate-de-a/

Dacă nu sunt derogări , nu sunt proiecte.
Domn apicultori, lasati munca de pe câmp, apucativă de proiecte pompoase si finantate cu niste "maruntisuri " de eurioi.
:idea: :ugeek:
Uiuiui.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08


Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde kiloz » 18 Ian 2022, 20:53

Ar fii o măsură discriminatorie fată de restul apicultorilor.
In afară de populizm nimica nu motivează.
Acolo este subventia pe motorină , numai trebuie profitat de el .

La calitatea mierii si pretul lui ar trebui să preucuoă pe dm Fetea.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori