Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pavilion apicol

Mesajde jonny_it » 01 Mai 2020, 16:47

Ma tot uit pe la pavilioane in ideea ca mi-ar fi util unul si am zero experienta in materie de pavilioane. :)
Eu nu inteleg ceva, pe cei care folosesc orizontali pe 20 de rame parca-i inteleg dar cum lucreaza cei care au orizontali pe 16-18 rame... fara caturi. :roll:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion apicol

Mesajde cristi_vidican » 01 Mai 2020, 18:08

Dacă vrei să înveți ceva legat de pavilioane, ia legătura cu nenea Bio. Are o garnitură.
Ar mai merge pavilionul dacă ai putea să pui trei magazii de 1/2.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde Balian » 01 Mai 2020, 18:18

Dacă titlul topicului este "Pavilion apicol" poate cineva să spună avantajele unui pavilion?
Eu știu multe dezavantaje dar poate mă înșel.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde jonny_it » 01 Mai 2020, 18:28

Balian scrie:Dacă titlul topicului este "Pavilion apicol" poate cineva să spună avantajele unui pavilion?
Eu știu multe dezavantaje dar poate mă înșel.


Avantaje, poti sa te muti usor si fara sa necesite mult timp si oameni.
Se poate face la fel si cu stupii varsati in cazul cand se lucreaza paletizat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pavilion apicol

Mesajde Balian » 01 Mai 2020, 20:06

Este adevărat în ziua de azi este f greu să ai forță de muncă, ajutor pentru pastoral.
Pavilionul rezolvă perfect această problemă. Dar numai atât.
Ce văd eu că e problemă cu pavilionul: lucrul înghesuit într-un culoar, căldura excesivă vara, te sufocă fumul, nu ai loc pentru a desfășura, imposibilitate mecanizării, nivelul platfirmei pavilionului este prea sus umbli pe trepte, întuneric nu vezi, orientare bidirecțională de zbor care este dezavantaj iarna, pericol la tratamente pentru atmosferă închisă, pericol ridicat de dezorientare între rânduri dar și din cauza dustanței 0 între stupi, lucru îngreunat la intervenții.
Platformele extensibile rezolvă majoritatea acestor probleme.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde paul » 02 Mai 2020, 09:14

De ceva timp cochetez cu ideea ... stuparit pavilionar ! :)
Cum vad eu problema ... obligatoriu orizontal cu 20-22 rame, functie de latimea benei, cu spatiu pentru adaugare cat sau caturi (deasupra lazii sa incapa 2 caturi unul langa altul pentru usurinta lucrului ) . Obligatoriu ... cat in cuib, adica, regina izolata pe 6-7 rame cu gratie hanneman si deasupra ramelor de cuib, la fel, gratie hanneman. Cuibul ( cele 6-7 rame) sa fie tras in interiorul lazii, in fata cuibului rame noi !
Avantaje ... dai cheie si muti, functie de evolutia cantarului ! Siguranta mai mare in ceea ce priveste furtul sau distrugerea stupilor ! Nu mai incarci sau descarci cu ... carca !
Dezavantaje ... lucru inghesuit pe culoar ( devine mai usor in configuratia pe care eu o am in vedere), caldura excesiva vara ( obligatoriu facut un sistem in care tavanul sa poata sa se desfaca in doua). Legat de celelalte dezavantaje pe care le-a prezentat colegul Geza, sunt mai usor rezolvabile ... fumul se rezolva prin deschiderea trapelor, lucrul la inaltime se poate rezolva excluzand scara, cu un sistem tip apilift, intunericul se rezolva cu lumina naturala sau artificiala ( panou solar sau direct baterie). Intr-adevar o parte a camionului va fi avantajata in ceea ce priveste dezvoltarea familiilor in primavara, dar, mai egalizam . :)
Legat de tratamente, eu nu tratez decat cu varachet in toamna, deci nu-i nicio problema, iar dupa salcam sau tei ( nu ma duc la floare) pun benzi impregnate cu solutie de ulei si scabatox, iarasi, nicio problema !
In ceea ce priveste dezorientarea, am patit-o si la stupii varsati, cand i-am mutat . Se poate rezolva problema prin vopsirea in culori diferite, sau folosirea a minimum trei culori cu care sa se vopseasca fata camionului ! Obligatoriu paravanturi, tot pentru o mai buna orientare si pentru a evita depopularile si suprapopularile ! Chiar si asa, se rezolva ... iau un cat cu tot cu albina sau caturile de pe un stup suprapopulat si le pun deasupra unuia depopulat, in prima faza nu deasupra cuibului. Stiu, o sa spuneti ca se intoarce albina ... nu se intoarce, sau , se intoarce un nr. mic. Am probat-o asta saptamana trecuta .... aveam doua familii care au luat-o mult inainte, erau pe configuratie cuib 10 r si 2 caturi 1/2 si era musai sa dau al treilea cat. Am luat frumos catul de sus, cu tot cu miere si albina si l-am pus deasupra unei familii pe care abia adaugasem catul gol . Ieri, ambele caturi erau pline cu albina si ... ceva miere ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pavilion apicol

Mesajde cristi_vidican » 02 Mai 2020, 09:49

O discuție așa, scurtă despre pavilion. În roluri principale, regretații forumului, alt stupar, nea Gică, pngflorin, pab, pupemea, balasbebe, Dila Daniel.
http://stuparitul.3xforum.ro/post/2385/ ... pavilion_/
P.S. Paul, treaba cu albina din cat care rămâne majoritatea în stupul peste care pui catul cu albină e cât se poate de adevărată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde Balian » 02 Mai 2020, 13:54

paul scrie:De ceva timp cochetez cu ideea ... stuparit pavilionar ! :)
Cum vad eu problema ... obligatoriu orizontal cu 20-22 rame, functie de latimea benei, cu spatiu pentru adaugare cat sau caturi (deasupra lazii sa incapa 2 caturi unul langa altul pentru usurinta lucrului ) . Obligatoriu ... cat in cuib, adica, regina izolata pe 6-7 rame cu gratie hanneman si deasupra ramelor de cuib, la fel, gratie hanneman. Cuibul ( cele 6-7 rame) sa fie tras in interiorul lazii, in fata cuibului rame noi !
Avantaje ... dai cheie si muti, functie de evolutia cantarului ! Siguranta mai mare in ceea ce priveste furtul sau distrugerea stupilor ! Nu mai incarci sau descarci cu ... carca !

Am citit mult și am vorbit cu f mulți apicultori în vest de noi care folosesc tehnologia cat în cuib. Funcționează f bine. Dă producție cu 30-50% mai mult față de alte metode de lucru. Are însă un mare dezavantaj. Fiind restricționată matca, familia are pe perioada culesului puiet larvar puțin. Chiar asta este ideea să fie forțată albina să meargă la lucru nefiind ocupată cu creșterea puietului. Dar dacă culesul se amână sau nu se produce, din cauza șomajului roirea este garantată.

Numai în caz ideal ”cheie și pleci”. Siguranța față de furt în nici un caz. Chiar furt mai diversificat. Dacă dintro stupină fură câțiva stupi plecăm cu ce a rămas. De pe un camion abandonat se poate fura n lucruri să rămânem inmobilizat. Chiar asigurăm front pentru furt...... Este adevărat nu încarci și descarci!!

La controlul stupilor înainte de stoarcere, egalarea încărcării magaziilor se poate realiza prin schimbarea celor pline dar care nu sunt gata, cu magaziile familiilor care au parțial goale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde paul » 02 Mai 2020, 22:23

Draga Geza ... intr-adevar totu-i relativ si mai ales in aceasta breasla !
Nu contest nicio virgula din argumentatia ta ! Sincer, nu mai am niciun fel de chef sa incarc - descarc, inchingat, sa orbecai noaptea pe dealuri sau prin paduri, cu lanterna pe frunte , sa ma chiorasc sa potrivesc suportii in suruburi, sa ma duc sa ma tot caciulesc ( vorba vine) dupa platforma, sa stau cu frica ca daca ne opreste si ne suie pe cantar ce explicatii dam ... etc . ;)
Visez la ziua in care trebuie sa ma ocup doar de gasirea unui sofer cu categoria respectiva ( stiu o duzina si peste jumatate ma servesc la orice ora ), sa dam cheie si ... ;)
Varianta pe care am expus-o, legat de configuratia lazii , este doar ... o varianta ! A fost, sa zic asa, focul de avertisment ... :lol: Chiar va rog sa va pronuntati cat mai multi in legatura cu urmatoarea varianta, cu dedicatie in mod deosebit pentru Jonny , ca , deh, prima dragoste nu se uita ... cuib 12 rame ME ( 3/4) adica echivalent 9 rame dadant, gratie hanneman peste si 2 corpuri 12 rame 3/4, adica un total de 27 rame dadant. Eu gandesc ca ar fi super ok, ca si configuratie ! Lazile asezate pe 3 randuri, adica undeva la vreo 60 sau 66 lazi . ;)
Legat de furt, sunt constient ca nu exista infailibilitate, doar ca ... mai pot monta o camera, mai pot monta o alarma, mai un dispozitiv care sa-ti transmita pe telefon . De regula, spun de regula pentru ca am procedat si altfel, las stupii in grija cuiva.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pavilion apicol

Mesajde mausica » 02 Mai 2020, 23:46

E faina idee cu camionu,dar sa iei ceva bun de calitate ,cam costa ceva lovele. Si apoi sa iei un arici de masina si sa tot repari,nu e bine. Mai ales avand albinele pe masina. Cand sa dai cheie si sa pleci....hopa ca de fapt tre sa chemi mecanicu ca la service diar fara albine o poti duce :lol:
Dar ca idee e fain. Fain ar fi o masina platforma si sa poti sa te inalti cu magazii dupa bunu plac
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pavilion apicol

Mesajde kovacslg » 03 Noi 2020, 09:29

Fiecare problema pare mai acuta când efectiv te confrunți cu ea.
Orientarea ....când iarna un rand nu iese la zbor
Stupii sunt prea jos...daca sunt paletizate
Fumul de varachet...daca sunt pe pavilion
Depopulări suprapopulări la pavilion
Terenul moale denivelat...când ai modular cu sine
Scara la rândul de sus...la pavilion
Lipsa spatiu la pastoral...când ai stupii vărsați
Lucru greoi ....in camion...tot anul
Durere...când se strica camionul de 7-12 tone
Nu vin ajutoarele la încărcat...stupi vărsați

Greu de decis.
Totuși cel mai greu e când muti.
Poți rata un cules daca nu reușești să mobilizezi mașină, oameni, sau nu mai ai putere de lucru.
Pt a evita acest obstacol major și punctual, trebuie să accepți dezavantaje care persista tot anul.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Pavilion apicol

Mesajde Donbazil » 04 Noi 2020, 11:45

Salut!

Asta-i cel mai greu !... :oops: :cry: :!: :idea: :oops:
Fişiere ataşate
1.JPG
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pavilion apicol

Mesajde florin trintoru » 05 Noi 2020, 21:51

Salut ,am autopavilion 36 de stupi,cuib 1/1si 3caturi 1/2,primul an ,mutare la păducel+salcam ,an inchis stupii,si o ora de mers dus întors a durat mutarea ,a doua mutare la floarea soarelui la 4 ore ,a treia mutare acasa la extras de floare ,a ptra mutare,inapoi unde am fost la păducel ,a cincea acasa foarte rapid ,pe auto pavilion acum o săptămână populatie mare ,pe jos mai in ghem pentru ca am si varsati ,conteaza mult orientarea fata de soare la toate culesurile ,eu asa am observat ,cei care roiesc ,sunt cei care au cel mai mult soare ,dar si producție,sunt multe de spus dar as vrea sa spuna si cei care au mai de mult pavilioane
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori