Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mierea

Mesajde Neafiliatul » 15 Sep 2019, 08:43

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Mierea

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 19 Feb 2021, 22:21

xxx
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43




Re: Mierea

Mesajde kiloz » 21 Dec 2022, 09:18

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Mierea

Mesajde jonny_it » 21 Dec 2022, 09:57

kiloz scrie:https://www.google.com/amp/s/m.zf.ro/amp/companii/demagogia-drag-de-romania-carrefour-vinde-rosii-din-senegal-ceapa-20454450


In Norvegia am mancat cele mai bune pere romanesti. La noi nu am gasit astfel de pere si pot sa spun ca am umblat prin multe magazine/depozite.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mierea

Mesajde cristi_vidican » 21 Dec 2022, 10:17

jonny_it scrie:In Norvegia am mancat cele mai bune pere romanesti. La noi nu am gasit astfel de pere si pot sa spun ca am umblat prin multe magazine/depozite.

Perele bune nu se mănâncă din magazine și cu atât mai puțin din depozite ;) :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea

Mesajde jonny_it » 21 Dec 2022, 11:28

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:In Norvegia am mancat cele mai bune pere romanesti. La noi nu am gasit astfel de pere si pot sa spun ca am umblat prin multe magazine/depozite.

Perele bune nu se mănâncă din magazine și cu atât mai puțin din depozite ;) :lol:


Eu acolo le-am gasit. Am si prin curte, dar nu soiul ala. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mierea

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Dec 2022, 18:32

Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43


Re: Mierea

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Mar 2023, 12:02

Situatia reala din acest domeniu este bine cunoscuta de multa vreme insa nimeni dintre cei care ar trebui sa faca ceva, ma refer la institutii ale CE nu la persoane, nu au facut nimic in afara de promisiuni.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Mierea

Mesajde Balian » 13 Mai 2023, 16:38

MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mierea

Mesajde cristi_vidican » 13 Mai 2023, 21:18

Balian scrie:https://romania.europalibera.org/a/europa-libera-a-testat-la-laborator-mierea-din-comert/32405221.html

Articol bine documentat, dar am niște observații ...
Cu părere de rău, dar dna Bobiș de la Cj, face niște greșeli care arată lipsa de experiență. 1. Stratificarea mierii, lichidă sus, cristalizată jos. Am avut miere rapiță care s-a stratificat așa la căldura mare din casă. Da, se prea poate ca acea stratificare să arate un fals, dar nu e obligatoriu. 2. Chestia cu bula e dată de vâscozitatea/densitatea mierii. eu pot avea o miere cu 20% umiditate (s-a mai întâmplat la prieteni la salcâm) și să meargă bula ca pe bulevard. Sau să fie un mare fals din sirop, care să fie foarte vâscos. Treaba cu bula nu e adevărată

Faptul că se discută despre calitatea mierii tot mai mult, e un lucru bun. Vrem și o legislație mai aspră cu falsurile și o etichetare corectă a mierii
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 13 Mai 2023, 21:47

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:https://romania.europalibera.org/a/europa-libera-a-testat-la-laborator-mierea-din-comert/32405221.html

Articol bine documentat, dar am niște observații ...
Cu părere de rău, dar dna Bobiș de la Cj, face niște greșeli care arată lipsa de experiență. 1. Stratificarea mierii, lichidă sus, cristalizată jos. Am avut miere rapiță care s-a stratificat așa la căldura mare din casă. Da, se prea poate ca acea stratificare să arate un fals, dar nu e obligatoriu. 2. Chestia cu bula e dată de vâscozitatea/densitatea mierii. eu pot avea o miere cu 20% umiditate (s-a mai întâmplat la prieteni la salcâm) și să meargă bula ca pe bulevard. Sau să fie un mare fals din sirop, care să fie foarte vâscos. Treaba cu bula nu e adevărată

Faptul că se discută despre calitatea mierii tot mai mult, e un lucru bun. Vrem și o legislație mai aspră cu falsurile și o etichetare corectă a mierii
asta inseamna inceputul dezastrului in apicultura...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron