Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 03 Mar 2021, 13:56

Țin albine pe câmpie, și încerc să cred în realitate nu în povești.
Recunosc nu reușesc să am 0 păduchi pe iarnă. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Mar 2021, 16:06

Nu cred nici eu ca se pot face tratamente pentru a reduce la zero infestarea intr-o stupina. Oricate si oricum s-ar face tratamentele tot mai raman cativa "de samanta". :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde yuonyuon » 03 Mar 2021, 16:50

tiih scrie:Buna intrebare,dar care arata ca nu cunoasteti in totalitate biologia si inmultirea paduchelui.Veti gasi paduchi in vara si inceput de toamna,cu cat faceti mai multe pastorale sau santeti inconjurat de stupari incompetenti,cu atat mai mult veti gasi...dar acestia nu afecteaza potentialul familiei de albine..sant putini totusi.Marea inmultire,EXPONENTIALA, are loc in primavara din paduchii ramasi peste iarna si se face prin PUIET,cu cat mai devreme ponta,cu atat mai multi
PS.Sunt 2 mari probleme de rezolvat nu e usor sa faceti ce zic eu
1.Sa fi avut in toamna sezonului anterior ZERO paduchi!!!
2.Sa ai MATCI si sa deranjezi asa de putin albinele...si...etc...etc... incat acestea sa nu-si inceapa ponta mai devreme de 15 februarie-1 martie, indiferent cum arata iarna (cu cat mai tarziu cu atat mai bine) :idea:
daca ne luam dupa ce zici matale....ar trebuii ca in toata stupina sa avem infestatie egala......dar nu e asa!!!
Care este factorul amplificator dezvoltarii paduchilor exponential???
Hai sa vedem.....cine stie raspunsul nu va mai avea paduchi(probleme cu paduchii) toata viata.....
Si cu ocazia asta poate terminam si noi cu tratamentele....care sunt o mare manipulare....( In majoritatea cazurilor)

Nu am vazut persoane ce trateaza cu zeci de substante sa aiba stupi puternici....si vice versa.....oare dece?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 03 Mar 2021, 17:53

Fiecare mergem pe o felie de adevăr.
Dacă suntem staționar și abordăm cu răspundere problema păduchelui nu prea avem de unde să avem probleme.
Locație cu bază meliferă permanentă bogată poate există, eu nu am găsit. Așa dacă vrem producție suntem
nevoiți să ne deplasăm cu stupina și să fiim în contact cu orice.

Părerea mea.... infestarea poate fi:
-pe orizontală primită cum spuneți de la stupari inconștienți dar și de la roiurile sălbaticite scăpate
poate chiar din propria noastră stupină care vor muri din cauza netratării, dar ne va infesta pe noi
prima dată, prin migrația trântorilor sau prin furtișag latent
-pe verticală din propria stupină cauzată de incompetența sau de simple greșeli de ale noastră

PS: este greșit să credem cine nu tratează numai cu Varachet și Mavrirol folosește n feluri de substanțe.
Eventual în perioada când s-a căutat o alternativă la aceste substanțe. Și s-a găsit. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 03 Mar 2021, 18:31

yuonyuon scrie:daca ne luam dupa ce zici matale....ar trebuii ca in toata stupina sa avem infestatie egala......dar nu e asa!!!
Care este factorul amplificator dezvoltarii paduchilor exponential???
Hai sa vedem.....cine stie raspunsul nu va mai avea paduchi(probleme cu paduchii) toata viata.....
Si cu ocazia asta poate terminam si noi cu tratamentele....care sunt o mare manipulare....( In majoritatea cazurilor)

Nu am vazut persoane ce trateaza cu zeci de substante sa aiba stupi puternici....si vice versa.....oare dece?


Cine testeaza frecvent sa vada cati varroa are in familii(prin sondaj bineinteles) o sa vada ca in anumite familii varroa se inmulteste mai repede decat in altele.
Am gasit deja cativa factori care fac ca varroa sa se inmulteasca mai repede/incet, unii tin de constructia stupului, altii tin de genetica, modul de lucru al apicultorului si de tratamentele facute.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 03 Mar 2021, 19:23

Mulțumesc pt răspuns.

Din păcate nu putem evalua decât prin sondaj infestarea și nici asta nu prea facem.
Mă refer la metoda cu alc.

Ziceți că benzile se aplică după ce activitatea în stup se intensifică, însemnând in zonă de deal munte după 1 apr.

In zona de câmpie aplicați mai devreme?

Mă gândesc că momentul aplicării diferă și de substanță. Ex benzile cu oxalic se pot aplica în aceeași condiții că și várostól de ex?
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 03 Mar 2021, 20:00

Fiecare zonă de cules are specificul de perioade de înflorire.
Într-o parte durata de păstrare a lamelelor în stup e bine să acoperă
un ciclu întreg de creștere a albinei sau a trântorului când e cazul, și
începerea unui cules determină momentul scoaterii lamelelor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 03 Mar 2021, 20:04

kovacslg scrie:Mulțumesc pt răspuns.

Din păcate nu putem evalua decât prin sondaj infestarea și nici asta nu prea facem.
Mă refer la metoda cu alc.

Ziceți că benzile se aplică după ce activitatea în stup se intensifică, însemnând in zonă de deal munte după 1 apr.

In zona de câmpie aplicați mai devreme?

Mă gândesc că momentul aplicării diferă și de substanță. Ex benzile cu oxalic se pot aplica în aceeași condiții că și várostól de ex?


Eu imi fac singur benzile, cele din comert au o eliberare mult mai indelungata si o eficienta mai scazuta. Am cumparat unele de la apis-blaj din ce tin minte si nici dupa 2 luni nu erau roase complet, in conditiile in care le-am pus in familii destul de puternice.
Fac un film cat de curand cum fac benzile, defapt servetelele, cea mai simpla metoda posibila. Ale mele dispar in aproxiativ 2-3 saptamani. Eficienta este destul de mare, asa am tratat anul trecut si nu au fost diferente fata de familiile/roii tratati cu acid formic.

Am incercat anul trecut sa pun negriol in benzi, dar asa nu le mai rod deloc, :) Negriolul merge imbibat in servetele sau si mai bine in fasii de lemn(brad/plop/balsa), eu il vad mult mai eficient decat mult laudatul timol.

Pe vatra din Vaslui o sa le pun pe 15-20 martie. In zonele unde a inflorid deja salcia sau papadia merg puse. Ideea este sa fie destul de cald noaptea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 03 Mar 2021, 20:54

Unele benzi nici nu sunt menite să fie roase.
Va referiți la cele cu oxalic?

In toamna benzile sunt în stupi în condiții de temperatură similară cu ce avem acum.
Chiar în condiții fara puiet când albina nu mai e așa activa. (Temp e menținuta dar mult sub 35 Gr)

Am întrebat de momentul oportun.
Acum avem, mai puține rame, mai putin puiet și grupat predictibil în stup.
Asta ar însemna mai puține benzi.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde yuonyuon » 03 Mar 2021, 21:32

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:daca ne luam dupa ce zici matale....ar trebuii ca in toata stupina sa avem infestatie egala......dar nu e asa!!!
Care este factorul amplificator dezvoltarii paduchilor exponential???
Hai sa vedem.....cine stie raspunsul nu va mai avea paduchi(probleme cu paduchii) toata viata.....
Si cu ocazia asta poate terminam si noi cu tratamentele....care sunt o mare manipulare....( In majoritatea cazurilor)

Nu am vazut persoane ce trateaza cu zeci de substante sa aiba stupi puternici....si vice versa.....oare dece?


Cine testeaza frecvent sa vada cati varroa are in familii(prin sondaj bineinteles) o sa vada ca in anumite familii varroa se inmulteste mai repede decat in altele.
Am gasit deja cativa factori care fac ca varroa sa se inmulteasca mai repede/incet, unii tin de constructia stupului, altii tin de genetica, modul de lucru al apicultorului si de tratamentele facute.
eu imi dau seama daca un stup are varoua fara sa fac test.....se vede din avion cand se indeplinesc conditiile dezvoltarii exponentiale....

Asa am crezut si eu ca nu se poate lupta cu varoua decat cu tratamente ...pana intr un la un pastoral mai extra aglomerat am incarcat stupina de paduchi.....dar stupii find exceptionali de buni..in toamna miraculos au disparut( paduchii... nu stupii).......cu alte cuvinte varoua nu are sanse de dezvoltare pe stupii foarte bine dezvoltati( sanatosi)....si asta din cauza temperaturii din stup...
...ma mira faptu ca apicultori cu vechime nu au obsevat lucrul acesta.....a zis o si nea ignatov de atatea ori......
Varoa pleaca din interior.....cand stupii nu sunt " legati" adica sanatosi...si hraniti bine....( Cu ce trebuie )

Greselile se fac in martie-aprilie(si cand se pune catul) si augus(aici e greseala capitala).prin racirile de puiet.....atunci se inmulteste exponential....
Nu se acorda atentie la temperatura cuibului...

Tratamentele nustiu ce rost au daca conditiile de " risipa " raman neschimbate....e ca sacul fara fund....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 03 Mar 2021, 21:46

Aviz începătorilor....

Faptul că la familii excepționale, dispare varroa toamna, fara tratamente, e chiar miraculos.
Aveți grijă ce incercati...

Eu înțeleg că familia puternica rezolva multe, temperatura optima etc sunt factori ameliatori, dar grija mare la păduchi.

Evaluarea infestației se face în toată lumea prin metoda cu zahar pudra sau alc.
Observațional in plin sezon poți trage concluzii greșite.
In anumite faze poți vedea clar infestarea, dar atunci nu te mai ajuta deloc.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 03 Mar 2021, 21:49

yuonyuon scrie:eu imi dau seama daca un stup are varoua fara sa fac test.....se vede din avion cand se indeplinesc conditiile dezvoltarii exponentiale....

Asa am crezut si eu ca nu se poate lupta cu varoua decat cu tratamente ...pana intr un la un pastoral mai extra aglomerat am incarcat stupina de paduchi.....dar stupii find exceptionali de buni..in toamna miraculos au disparut( paduchii... nu stupii).......cu alte cuvinte varoua nu are sanse de dezvoltare pe stupii foarte bine dezvoltati( sanatosi)....si asta din cauza temperaturii din stup...
...ma mira faptu ca apicultori cu vechime nu au obsevat lucrul acesta.....a zis o si nea ignatov de atatea ori......
Varoa pleaca din interior.....cand stupii nu sunt " legati" adica sanatosi...si hraniti bine....( Cu ce trebuie )

Greselile se fac in martie-aprilie(si cand se pune catul) si augus(aici e greseala capitala).prin racirile de puiet.....atunci se inmulteste exponential....
Nu se acorda atentie la temperatura cuibului...

Tratamentele nustiu ce rost au daca conditiile de " risipa " raman neschimbate....e ca sacul fara fund....


yuonyuone, multi nici nu vad puietul racit, problema de aici pleaca. Daca au racit puietul si revin peste 2 saptamani cam dispar semnele.

Testarea eu o fac in ideea sa vad cat de repede creste numarul de varroa. Una este sa ai 1% infestare in mai si in iunie sa fie 1% iar in august 2% si alta este sa ai 1% in mai, 2% in iunie si 6% in august. Ca are sau nu are conteaza, dar conteaza si cat de repede creste numarul lor, asta pentru cine vrea sa faca selectie. Daca ne intereseaza doar sa facem miere si cam atat este buna si metoda ta "ochiometrica" :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 03 Mar 2021, 22:00

kovacslg scrie:Aviz începătorilor....

Faptul că la familii excepționale, dispare varroa toamna, fara tratamente, e chiar miraculos.
Aveți grijă ce incercati...

Eu înțeleg că familia puternica rezolva multe, temperatura optima etc sunt factori ameliatori, dar grija mare la păduchi.

Evaluarea infestației se face în toată lumea prin metoda cu zahar pudra sau alc.
Observațional in plin sezon poți trage concluzii greșite.
In anumite faze poți vedea clar infestarea, dar atunci nu te mai ajuta deloc.


Daca varroa si virusii isi fac "treaba" este simplu de aflat dupa numarul de rame de cuib de la rezerva. O stupina tratata corect nu are nevoie de spatiu prea mare pentru a depozita rame de cuib. Deci numarul de rame depozitate nu ar trebui sa depaseasca 10-15% din numarul total de rame de cuib.
Anul acesta cu exceptia unor rame cu miere puse deoparte in iulie si care le-am pus inapoi zilele trecute nu am nimic la rezerva. Mai am pe la roi cate 1-2 rame lasate dupa diafragma, de obicei rame noi care nu au fost cladite total, sau rame noi goale. In 2019/2020 am avut rame mai multe la rezerva. Nu au fost multe dar au fost, deci nu mi-am facut treaba foarte bine. Aparent si atunci familiile si roii aratau bine, dar cu putina atentie erau si mai puternici.

Ma tot uit la unii experti de pe internet care prezinta ce frumos depoziteaza ei ramele iarna(rafturi, suporti, etc), o buna parte rame de cuib ... :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde tiih » 03 Mar 2021, 22:24

Balian scrie:Țin albine pe câmpie, și încerc să cred în realitate nu în povești.
Recunosc nu reușesc să am 0 păduchi pe iarnă. :)


Adica eu spun povesti?Si daca ar fi poveste 0 paduchi,chiar daca mai raman 2...5 peste iarna ar fi asa de grav ?Oricum nu schimba datele problemei(dupa doua tratamente in lipsa totala a puietului capacit, facute in octombrie asa cum trebuie si asa cum multi nu stiu,tinand cont de toti factorii inclusiv de temeratura de peste noapte,de etansare!...etc...etc
Poveste este atunci cand incepi sa crezi ca poti lupta cu succes impotriva paduchelui daca ai puiet larvar in octombrei,noiembrie,decembrie , ianuarie,inceput de februarie :lol: :roll:
PS.Chiar cu putin timp in urma am vazut pe You toube postarile unor "mari stupari" din tara si Republica Moldova facute la sfarsit de februarie:Toti,dar absoluti toti aveau puiet in familii,incepeau tratamentele contra paduchelui si foloseau SFANTA turta!
Las ca merge si asa....!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde yuonyuon » 03 Mar 2021, 22:37

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:eu imi dau seama daca un stup are varoua fara sa fac test.....se vede din avion cand se indeplinesc conditiile dezvoltarii exponentiale....

Asa am crezut si eu ca nu se poate lupta cu varoua decat cu tratamente ...pana intr un la un pastoral mai extra aglomerat am incarcat stupina de paduchi.....dar stupii find exceptionali de buni..in toamna miraculos au disparut( paduchii... nu stupii).......cu alte cuvinte varoua nu are sanse de dezvoltare pe stupii foarte bine dezvoltati( sanatosi)....si asta din cauza temperaturii din stup...
...ma mira faptu ca apicultori cu vechime nu au obsevat lucrul acesta.....a zis o si nea ignatov de atatea ori......
Varoa pleaca din interior.....cand stupii nu sunt " legati" adica sanatosi...si hraniti bine....( Cu ce trebuie )

Greselile se fac in martie-aprilie(si cand se pune catul) si augus(aici e greseala capitala).prin racirile de puiet.....atunci se inmulteste exponential....
Nu se acorda atentie la temperatura cuibului...

Tratamentele nustiu ce rost au daca conditiile de " risipa " raman neschimbate....e ca sacul fara fund....


yuonyuone, multi nici nu vad puietul racit, problema de aici pleaca. Daca au racit puietul si revin peste 2 saptamani cam dispar semnele.

Testarea eu o fac in ideea sa vad cat de repede creste numarul de varroa. Una este sa ai 1% infestare in mai si in iunie sa fie 1% iar in august 2% si alta este sa ai 1% in mai, 2% in iunie si 6% in august. Ca are sau nu are conteaza, dar conteaza si cat de repede creste numarul lor, asta pentru cine vrea sa faca selectie. Daca ne intereseaza doar sa facem miere si cam atat este buna si metoda ta "ochiometrica" :)
e plin youtubu de puiet racit...nu am vazut unul sa atraga atentia.....e deja ridicol....deci nici nu stiu semnele elementare.......cu alte cuvinte nici nu stiu cum tre sa arate un stup corect.....cam trist zic eu..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde tiih » 03 Mar 2021, 22:39

jonny_it scrie:
Daca varroa si virusii isi fac "treaba" este simplu de aflat dupa numarul de rame de cuib de la rezerva. O stupina tratata corect nu are nevoie de spatiu prea mare pentru a depozita rame de cuib. Deci numarul de rame depozitate nu ar trebui sa depaseasca 10-15% din numarul total de rame de cuib.
Anul acesta cu exceptia unor rame cu miere puse deoparte in iulie si care le-am pus inapoi zilele trecute nu am nimic la rezerva. Mai am pe la roi cate 1-2 rame lasate dupa diafragma, de obicei rame noi care nu au fost cladite total, sau rame noi goale. In 2019/2020 am avut rame mai multe la rezerva. Nu au fost multe dar au fost, deci nu mi-am facut treaba foarte bine. Aparent si atunci familiile si roii aratau bine, dar cu putina atentie erau si mai puternici.

Ma tot uit la unii experti de pe internet care prezinta ce frumos depoziteaza ei ramele iarna(rafturi, suporti, etc), o buna parte rame de cuib ... :)


Corect.Aici aveti perfecta dreptate!Mult din ce se prezinta sunt filme regizate,familii atent selectate pentru filmare..(PUBLICITATE pentru care chinuie bietele albine si pe frig si pe ger si pe ploaie,si pe vant_)....etc...etc...Intr-o eventuala confruntare directa multi nu ar avea nici o sansa !....
PS.Eu am totusi multe rame la rezerva...dar am o scuza lucrez si cu multi...orizontali :) : ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori