Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 04 Mar 2021, 13:55

tiih scrie:PS.Eu am totusi multe rame la rezerva...dar am o scuza lucrez si cu multi...orizontali :) : ;)


Acolo este alta poveste.
Nu diferentiati ramele de cuib fata de cele de recolta> Puneti hanemann?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 04 Mar 2021, 13:59

tiih scrie:Poveste este atunci cand incepi sa crezi ca poti lupta cu succes impotriva paduchelui daca ai puiet larvar in octombrei,noiembrie,decembrie , ianuarie,inceput de februarie :lol: :roll:
PS.Chiar cu putin timp in urma am vazut pe You toube postarile unor "mari stupari" din tara si Republica Moldova facute la sfarsit de februarie:Toti,dar absoluti toti aveau puiet in familii,incepeau tratamentele contra paduchelui si foloseau SFANTA turta!
Las ca merge si asa....!


Cu cat perioada in care albinele cresc puiet cu atat avem mai putine probleme cu varroa.
La munte abia in 10-15 martie as trebui sa fie puiet, anul acesta a aparut de cateva zile(oua larve). Si incalzirea globala joaca un rol in dezvoltarea varroa. Nu mai avem iernile de altadata.

Cei din Rep. Moldova dau serios cu bipin, au mai putine probleme cu varroa decat noi dar si ce o fi prin miere nu prea stim. Nu generalizez dar vad/aud foarte des asta. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 04 Mar 2021, 14:34

jonny_it scrie:...Cei din Rep. Moldova dau serios cu bipin, au mai putine probleme cu varroa decat noi dar si ce o fi prin miere nu prea stim. Nu generalizez dar vad/aud foarte des asta. :)

Au ce au în miere, dar exportă masiv în UE. Ei știu ceva ce nu știm noi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 04 Mar 2021, 22:25

jonny_it scrie:
Cu cat perioada in care albinele cresc puiet cu atat avem mai putine probleme cu varroa.

Nu e clar ce s-a vrut a se spune. Probabil s-a vrut sa se spuna ca vom avea mai putine probleme cu varroa daca perioada in care albinele nu cresc puiet e mai lunga.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2021, 12:34

Vasile_Bucovineanu scrie:
jonny_it scrie:
Cu cat perioada in care albinele cresc puiet cu atat avem mai putine probleme cu varroa.

Nu e clar ce s-a vrut a se spune. Probabil s-a vrut sa se spuna ca vom avea mai putine probleme cu varroa daca perioada in care albinele nu cresc puiet e mai lunga.


Da, am scris in graba. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 06 Mar 2021, 22:04

Atâta vreme cât avem în proximitate un mare producător de miere cum e Ucraina, toate statisticile noastre de export conțin și intrări de miere fara forme legale de acolo și reexportate către vest.
Atât de Romania cât și de Moldova.
Noi nu producem nici jumătate cât avem în statistici.
Nici familii de albine.
Mârțoage de câteva rame nu pot fi numite familii.
Adică miile de familii ținute în viața doar pt PNA.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2021, 16:26

kovacslg scrie:Atâta vreme cât avem în proximitate un mare producător de miere cum e Ucraina, toate statisticile noastre de export conțin și intrări de miere fara forme legale de acolo și reexportate către vest.
Atât de Romania cât și de Moldova.
Noi nu producem nici jumătate cât avem în statistici.
Nici familii de albine.
Mârțoage de câteva rame nu pot fi numite familii.
Adică miile de familii ținute în viața doar pt PNA.


Ucraina si apoi Repubplica Moldova in 2020 au fost printre cei mai mari exportatori de miere chinezeasca in UE. Danezii si altii se lupta sa le interzica accesul cu mierea lor in UE pana nu opresc importurile din China sau fac controale de calitate serioase.
Si Romania a devenit punct de tranzit. Practic procesatorul din Ucraina, Moldova sau Romania importa mierea din China apoi ea pleaca mai departe ca fiind produsa in Europa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde yuonyuon » 08 Mar 2021, 17:18

jonny_it scrie:
kovacslg scrie:Atâta vreme cât avem în proximitate un mare producător de miere cum e Ucraina, toate statisticile noastre de export conțin și intrări de miere fara forme legale de acolo și reexportate către vest.
Atât de Romania cât și de Moldova.
Noi nu producem nici jumătate cât avem în statistici.
Nici familii de albine.
Mârțoage de câteva rame nu pot fi numite familii.
Adică miile de familii ținute în viața doar pt PNA.


Ucraina si apoi Repubplica Moldova in 2020 au fost printre cei mai mari exportatori de miere chinezeasca in UE. Danezii si altii se lupta sa le interzica accesul cu mierea lor in UE pana nu opresc importurile din China sau fac controale de calitate serioase.
Si Romania a devenit punct de tranzit. Practic procesatorul din Ucraina, Moldova sau Romania importa mierea din China apoi ea pleaca mai departe ca fiind produsa in Europa.
Sa inteleg ca mierea din china vine ca un fel de TSUNAMI.....?!
cred ca se dau lupte grele acuma sa opreasca importurile :lol: ....un fel de "War on honey".....
anu asta creste pretu la miere cu 40%...sa vedem ce "scuze mai gasiti...pentru ca miere din china tot o sa vina :lol:

sa vedem daca mai merge povestea cu ucraina?!
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2021, 18:14

yuonyuon scrie:Sa inteleg ca mierea din china vine ca un fel de TSUNAMI.....?!
cred ca se dau lupte grele acuma sa opreasca importurile :lol: ....un fel de "War on honey".....
anu asta creste pretu la miere cu 40%...sa vedem ce "scuze mai gasiti...pentru ca miere din china tot o sa vina :lol:

sa vedem daca mai merge povestea cu ucraina?!


Nu prea inteleg ce vrei sa zici.
Cu Ucraina nu este nici o poveste, este dovedita treaba ca mierea este trecuta prin alte tari inainte ca ea sa fie exportata in UE pentru a se pierde originea.
La fel cum Romania exporta banane. Vezi vre-un bananier prin curte la dvs sau la altii? :lol:

Nu cred ca o sa creasca pretul cu 40%, o sa mai creasca, dar nu atat. Parerea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 08 Mar 2021, 19:03

Dacă România este cum chiar este așa mare exportator de miere
atunci breazla ar trebui să producă echivalent. Înainte cu câțiva
ani zona mea era bântuită de achizitori tot timpul. Azi UNU :!: nu
mai găserști.
În jurul meu am informație cine are canități de miere pentru vânzare
en gros. Adevărat sunt aceia la care prețul momentului nu este
bun niciodată. Dar cine are informație de achizitori care adună
aceea cantitate astronomică de miere care se exportă, îl rog eu frumos
în numele acelor doritori de vânzare, să-mi dea un număr de contact.
Îi vom mulțumi frumos. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2021, 19:14

Balian scrie:Dacă România este cum chiar este așa mare exportator de miere
atunci breazla ar trebui să producă echivalent. Înainte cu câțiva
ani zona mea era bântuită de achizitori tot timpul. Azi UNU :!: nu
mai găserști.
În jurul meu am informație cine are canități de miere pentru vânzare
en gros. Adevărat sunt aceia la care prețul momentului nu este
bun niciodată. Dar cine are informație de achizitori care adună
aceea cantitate astronomică de miere care se exportă, îl rog eu frumos
în numele acelor doritori de vânzare, să-mi dea un număr de contact.
Îi vom mulțumi frumos. :)


Exemplu: Anul trecut la Apisrom in curte era plin de butoaie, nu mai aveau loc in hala unde sa depoziteze si erau pe afara, acoperite si cam atat. Cateva tiruri pe zi plecau sau veneau. Anul acesta pauza. Rar cate un tir cu butoaie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde yuonyuon » 08 Mar 2021, 19:58

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Sa inteleg ca mierea din china vine ca un fel de TSUNAMI.....?!
cred ca se dau lupte grele acuma sa opreasca importurile :lol: ....un fel de "War on honey".....
anu asta creste pretu la miere cu 40%...sa vedem ce "scuze mai gasiti...pentru ca miere din china tot o sa vina :lol:

sa vedem daca mai merge povestea cu ucraina?!


Nu prea inteleg ce vrei sa zici.
Cu Ucraina nu este nici o poveste, este dovedita treaba ca mierea este trecuta prin alte tari inainte ca ea sa fie exportata in UE pentru a se pierde originea.
La fel cum Romania exporta banane. Vezi vre-un bananier prin curte la dvs sau la altii? :lol:

Nu cred ca o sa creasca pretul cu 40%, o sa mai creasca, dar nu atat. Parerea mea.
si germania exporta in canada...si tot asa.....care i problema?
se ia produsu din tarile cu forta de munca ieftina si se face scara pisicii spre tarile cu inflatie .....

toate preturile cresc...si la miere...cu mult....chiar peste 40%
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2021, 20:29

yuonyuon scrie:si germania exporta in canada...si tot asa.....care i problema?
se ia produsu din tarile cu forta de munca ieftina si se face scara pisicii spre tarile cu inflatie .....

toate preturile cresc...si la miere...cu mult....chiar peste 40%


Da, corect. Problema este cand firma din Ucraina importa din China glucoza + colorant, falsifica analizele apoi o vinde in UE drept miere, ca deh, haideti sa-i lasam si pe ei sa exporte ca altfel se intorc iar catre rusi si mai bine este sa-i apropiem de UE. Cateva firme deja nu mai au voie sa vanda in UE, doar ca totul se face atat de elaborat incat falsurile se depisteaza greu. "Mierea" lor la analizele clasice posibil ca iase mai bine decat miere extrasa de dvs sau de mine. Fara amitraz si fara alte chimicale de prin faguri. Daca ar exporta si ar juca corect nu ar fi nici o problema. Doar ca apicultorului danez sau francez care plateste taxe nu-i convine sa umble pe camp dupa stupi si chinezul sa-i ia locul cu glucoza lui via Ucraina. China nu produce nici macar pentru a acoperi consumul lor intern, in special pentru ca au zone unde albinele nu mai pot supravetui din cauza poluarii. Ei nu prea au limite la pesticide si neonicotinoide ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Shrek » 08 Mar 2021, 20:48

jonny_it scrie:.....
Exemplu: Anul trecut la Apisrom in curte era plin de butoaie, nu mai aveau loc in hala unde sa depoziteze si erau pe afara, acoperite si cam atat. Cateva tiruri pe zi plecau sau veneau. Anul acesta pauza. Rar cate un tir cu butoaie.

Explicatia este simpla: anul acesta, un " polonez", a rupt piata oferind pentru salcam un pret despre care nu stiu sa mai fi fost oferit. Interesant ca " achizitorii" au trecut rapid cu arme și bagaje în tabăra " polonezului", poate si din cauza comisioanelor. Au existat însă si încercări de " intepare" din partea unor " apicultori", refuzați însă elegant pe motiv de analize. Una peste alta, apicultura ca afacere este o loterie. Uneori câștigi (putin mai) mult dar ani la rând mergi pe burta. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 08 Mar 2021, 21:12

Shrek scrie:
jonny_it scrie:.....
Exemplu: Anul trecut la Apisrom in curte era plin de butoaie, nu mai aveau loc in hala unde sa depoziteze si erau pe afara, acoperite si cam atat. Cateva tiruri pe zi plecau sau veneau. Anul acesta pauza. Rar cate un tir cu butoaie.

Explicatia este simpla: anul acesta, un " polonez", a rupt piata oferind pentru salcam un pret despre care nu stiu sa mai fi fost oferit. Interesant ca " achizitorii" au trecut rapid cu arme și bagaje în tabăra " polonezului", poate si din cauza comisioanelor. Au existat însă si încercări de " intepare" din partea unor " apicultori", refuzați însă elegant pe motiv de analize. Una peste alta, apicultura ca afacere este o loterie. Uneori câștigi (putin mai) mult dar ani la rând mergi pe burta. Parerea mea!

Corerct. Adevărații ”țepari” au tehnologie avansată. Mai avansată decât cei cu analize. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 09 Mar 2021, 15:54

Mierea din China mare parte ajunge direct in porturi din nord. (Hamburg)
Fizic din Ucraina ajunge in Romania miere produsa in Ucraina. (Sper sa nu greșesc)
Bineînțeles fara forme.
Cantitatea aceasta la achizitorii autohtoni e acoperita cu documente de la apicultorii români care predau mierea, care cu 1-2 lei sunt convinși să "vândă" nu 1 tonă cat au în portbagaj ci 2-3 tone.
Odată cu polonezul, aceasta șmecherie nu a mers chiar la viteza obișnuită.
Mierea s a împuținat la achizitori, și au început să cumpere mai scump (neavând alternativa Ucraina de unde legal nu prea poți aduce miere, dacat o anumită cantitate). Ex am oferta de 30 Ron la salcâm.

Preturile s au mărit. Mai mult în zonele unde până acum a fost f ieftin. In Cluj nu prea e diferenta.
Eventual la salcâm 2-3 lei...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori