Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nosemoza

Mesajde marianstavar » 23 Iun 2020, 18:58

Buna ziua ! Mă confrunt cu următoarea problema :
Am descoperit că am o infecție in familii între 10-15 milioane /spori nosema ( 23.06) înainte de începerea culesurilor de tei și floarea soarelui . Întrebare este următoarea : ce șanse de supraviețuire ar mai avea familiile ? Am i felea că infecție aceasta este f f mare chiar și pentru fumagilina . Mulțumesc !
marianstavar
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Ian 2019, 11:21

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 23 Iun 2020, 20:17

Culesurile de producție urgentează dispariția albinelor bătrâne și se reduce presiunea infecțioasă (efectul se poate obține și prin administrarea siropului afară la butoi , dacă....). Din cauza lipsei culesurilor și a ploilor ce au ținut albinele în stupi, cât mai ales deficitului de polen, ( polenul are la nivelul intestinului și un rol mecanic, de curățire, descuamând celulele epiteliale afectate datorită formei....) toți avem N. cerana în familiile de albine .
ps. un sirop 1/1 cu oxivit s ( o lingură pe 10 litrii de sirop ) ajută mult ...., cel mai bun tratament și singurul cu adevărat eficient era fumagilina dar........ATENȚIE și oxivit s conține antibiotic și-l recomand după extracția mierii ! ;)
Cu excepția eritromicinei toate antibioticile reduc durata de viață a albinelor , și la administrarea lor este obligatorie prezența unui cules de întreținere , pentru ca albinele să își refacă flora " intestinală " . Fumidil b (fumagilina ) omoară în 5 zile de la ingerare toate albinele afectate .
Dacă albinele intră cu totul în sirop și se îneacă, o fac de foame ( având intestinul afectat nu pot asimila hrana....mai ales cea proteică .....nu pot inverti, nu pot clădi, nu pot crește puiet ).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 26 Mar 2021, 19:16

Clinica de nosematoză cauzată de Nosema ceranae

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OQvwoDvToHg&t=22s[/youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=OQvwoDvToHg&t=22s

O albină târându-se în fața stupului, suferind de nosematoză

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ygy4_dpANTw&t=2s[/youtube]

https://www.youtube.com/watch?v=Ygy4_dpANTw&t=2s
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 26 Mar 2021, 20:04

peterneamt scrie: Cu excepția eritromicinei toate antibioticile reduc durata de viață a albinelor , și la administrarea lor este obligatorie prezența unui cules de întreținere , pentru ca albinele să își refacă flora " intestinală " . Fumidil b (fumagilina ) omoară în 5 zile de la ingerare toate albinele afectate .


Cine a zis asta? :)
Unii prin Canada si jumatate din Europa nu ar trebui sa mai aiba albine daca fumagilina le omoara atat de repede.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 26 Mar 2021, 20:09

marianstavar scrie:Buna ziua ! Mă confrunt cu următoarea problema :
Am descoperit că am o infecție in familii între 10-15 milioane /spori nosema ( 23.06) înainte de începerea culesurilor de tei și floarea soarelui . Întrebare este următoarea : ce șanse de supraviețuire ar mai avea familiile ? Am i felea că infecție aceasta este f f mare chiar și pentru fumagilina . Mulțumesc !


10-15 milioane de spori este mult, se poate si mai mult.
Nosemoza este o boala care apare din cauza secetei, umiditate excesiva si a interventiilor aiurea facute de apicultor.
Putine antibiotice o omoara cu adevarat.
Cel mai bun tratament este prevenirea aparitiei.

Cand apare 3-4 ture de sirop 1:1 caldut si cu pelin, ulei de cimbru sau/si lavanda fac minuni. Dar daca nu inlaturam cauzele ea o sa reapara peste cateva saptamani/luni. Cel mai simplu se elimina prin eliminarea de la inmultire a familiilor cu un numar mare de spori(cunosc o rasa de albine/hibrid interzis acum in Romania care nu are nici o problema cu nosemoza :lol: )
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 26 Mar 2021, 23:10

jonny_it scrie:
peterneamt scrie: Cu excepția eritromicinei toate antibioticile reduc durata de viață a albinelor , și la administrarea lor este obligatorie prezența unui cules de întreținere , pentru ca albinele să își refacă flora " intestinală " . Fumidil b (fumagilina ) omoară în 5 zile de la ingerare toate albinele afectate .


Cine a zis asta? :)
Unii prin Canada si jumatate din Europa nu ar trebui sa mai aiba albine daca fumagilina le omoara atat de repede.


https://scholar.google.ro/scholar?q=the ... i=scholart

ps.
Trufie - Atitudine disprețuitoare și arogantă, plină de mândrie și de înfumurare; semeție, îngâmfare, aroganță,.......este un păcat....!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde yuonyuon » 26 Mar 2021, 23:36

jonny_it scrie:
marianstavar scrie:Buna ziua ! Mă confrunt cu următoarea problema :
Am descoperit că am o infecție in familii între 10-15 milioane /spori nosema ( 23.06) înainte de începerea culesurilor de tei și floarea soarelui . Întrebare este următoarea : ce șanse de supraviețuire ar mai avea familiile ? Am i felea că infecție aceasta este f f mare chiar și pentru fumagilina . Mulțumesc !


10-15 milioane de spori este mult, se poate si mai mult.
Nosemoza este o boala care apare din cauza secetei, umiditate excesiva si a interventiilor aiurea facute de apicultor.
Putine antibiotice o omoara cu adevarat.
Cel mai bun tratament este prevenirea aparitiei.

Cand apare 3-4 ture de sirop 1:1 caldut si cu pelin, ulei de cimbru sau/si lavanda fac minuni. Dar daca nu inlaturam cauzele ea o sa reapara peste cateva saptamani/luni. Cel mai simplu se elimina prin eliminarea de la inmultire a familiilor cu un numar mare de spori(cunosc o rasa de albine/hibrid interzis acum in Romania care nu are nici o problema cu nosemoza :lol: )
credeam ca zici taratamente rusesti :lol:...dar m am linistit :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nosemoza

Mesajde 5rame » 27 Mar 2021, 21:01

jonny_it scrie:
marianstavar scrie:Buna ziua ! Mă confrunt cu următoarea problema :
Am descoperit că am o infecție in familii între 10-15 milioane /spori nosema ( 23.06) înainte de începerea culesurilor de tei și floarea soarelui . Întrebare este următoarea : ce șanse de supraviețuire ar mai avea familiile ? Am i felea că infecție aceasta este f f mare chiar și pentru fumagilina . Mulțumesc !


10-15 milioane de spori este mult, se poate si mai mult.
Nosemoza este o boala care apare din cauza secetei, umiditate excesiva si a interventiilor aiurea facute de apicultor.
Putine antibiotice o omoara cu adevarat.
Cel mai bun tratament este prevenirea aparitiei.

Cand apare 3-4 ture de sirop 1:1 caldut si cu pelin, ulei de cimbru sau/si lavanda fac minuni. Dar daca nu inlaturam cauzele ea o sa reapara peste cateva saptamani/luni. Cel mai simplu se elimina prin eliminarea de la inmultire a familiilor cu un numar mare de spori(cunosc o rasa de albine/hibrid interzis acum in Romania care nu are nici o problema cu nosemoza :lol: )



Va rog daca se poate o reteta mai detaliata, cat pelin, de care, cat ulei de cimbru, cat de lavanda, daca sunt unele uleiuri recomandate, am inteles ca nu toate sunt la fel.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Nosemoza

Mesajde marco68 » 28 Mar 2021, 11:37

Tinctura de pelin amar, o lingura pe litru de sirop in pansament peste rame sau pulverizarea albinelor pe intervale, metoda din Rusia, sau ceapa mixata la mixer cit un ou la litru de sirop si dat la albine....asta este ce stiu eu...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 29 Mar 2021, 12:11



Cresterea de regine se face in general folosind antibiotice sau alte substante care sa elimine nosema. Orice regina care pleaca de la crescator trebuie sa aiba zero spori sau cat mai aproape de zero.
De la starteri pana la familiile crescatoare si nuclee toate trebuie sa primeasca antibiotic sau ceva pentru ca numarul de spori sa fie cat mai redus.
Eu folosesc antibiotic/sau ceva cu acelasi efect dar natural.
Unii folosesc uleiuri esentiale, altii nu se complica si folosesc antibiotic. Am folosit in trecut fumagilina si nu au fost probleme.
Tratamentele folosite corect de obicei nu cauzeaza probleme. La fel cum unii se plang de varachet sau acid oxalic asa probabil s-au plans si unii ca le-au murit familiile din cauza fumagilinei si cauza este alta.
In stupina de productie nu tratez pentru nosema, nu este cazul.

peterneamt scrie:ps.
Trufie - Atitudine disprețuitoare și arogantă, plină de mândrie și de înfumurare; semeție, îngâmfare, aroganță,.......este un păcat....!


Nu va contrazic.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 29 Mar 2021, 12:16

5rame scrie:Va rog daca se poate o reteta mai detaliata, cat pelin, de care, cat ulei de cimbru, cat de lavanda, daca sunt unele uleiuri recomandate, am inteles ca nu toate sunt la fel.

Multumesc!


Eu va spun ce am folosit eu cand am avut probleme cu nosema pe una dintre vetre.
Ulei de cimbru - 1ml
Ulei lavanda - 0,5 ml
1-2 crengute de pelin(5-10 cm)-ceai
Toate astea la 1 litru de sirop de zahar 1:1 caldut. Fara F40, turte sau altceva.
Uleiurile se amesteca cu 40-50 ml sirop cald(cald, nu fierbinte) in blender apoi se pune in tot siropul care la fel trebuie sa nu fie foarte cald.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde Shrek » 29 Mar 2021, 21:39

Johnny host are secrete lui ! Pe langa uleiul de .....măsline, soia, dude, eucalipt, în, cânepă eventual de motor sau ars ( se poate inlocui cu...gin ars), se poate incerca cu aghiazma sau, daca te cunosti cu pompierii, cu tamaie! La gata , adaugi niste nozevit in sirop si ai rezolvat-o perfect ecologic! Bine totuși ca nu au început să adauge schema de tratament cu hipoclorit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 30 Mar 2021, 14:13

Shrek scrie:Johnny host are secrete lui ! Pe langa uleiul de .....măsline, soia, dude, eucalipt, în, cânepă eventual de motor sau ars ( se poate inlocui cu...gin ars), se poate incerca cu aghiazma sau, daca te cunosti cu pompierii, cu tamaie! La gata , adaugi niste nozevit in sirop si ai rezolvat-o perfect ecologic! Bine totuși ca nu au început să adauge schema de tratament cu hipoclorit!


Nu uita de curry :lol:
Hipocloritul este folosit de multi pentru a trata puietul varos. Nu am incercat pentru ca nu am avut niciodata puiet varos, dar se pare ca este eficient. Acum nu stiu daca "trateaza definitiv" sau doar boala. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 30 Dec 2021, 14:05

„Activarea imunității albinelor împotriva infecției cu Nosema Ceranae”, James C Nieh, UC San Diego



https://www.youtube.com/watch?v=Z-OLh0NPjIQ
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 03 Ian 2022, 23:14

Mulți pași individuali de tratament asupra albinelor nu fac ca apicultura să aibă succes. Bazându-se pe o experiență de peste 40 de ani, cu uneori în jur de 70 de colonii economice, Rudi Maurer încearcă să ne explice cum a devenit managementul coloniei sale ceea ce continuă să apicultura astăzi. Este mai puțin despre explicarea fiecărei mișcări în detaliu, ci mai mult despre crearea unei imagini de ansamblu asupra modului în care pașii individuali împreună creează o imagine de ansamblu.




https://www.youtube.com/watch?v=tr_Jd1BgaCs
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron