Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 20 Apr 2021, 19:36

daffid mihailov scrie:
ignatov andrei scrie:
Shrek scrie:Daca stabilim ca apicultorul nu este vinovat, inseamna ca toate matcile au dispus de aceleasi conditii!
Deci, ceea ce spuneam mai sus: lipsa UNIFORMITATII!
Cauza... nenea crescatorul! Daca 10-20% nu confirma... se zice ca-i normal!
Daca peste 50% nu confirma... e clar!
Sa stii ca mai are o vina si cumparatorul (care nu e intotdeauna si apicultorul), cel care face presiuni sa i se respecte data de livrare:
- inainte de a achizitiona matcile, vezi ce vreme a fost la nenea crescatorul timp 15-20 de zile inainte de achizitie, sau ce fel de cules a fost in zona lui!
Parerea mea!


Exact asta e problema mea. Am luat și doar 20% au fost f bune. Asta înseamnă ca și mie imi pot ieși din întâmplare, ca se aliniază stelele, 20 de regine f bune. Și stunci? E vorba de ameliorare nu doar de selecție. O rasa e stabilă. Ca de-aia e rasa, are niște caractere după care se poate identifica, măsura, distincte.

P.s. Sa nu se înțeleagă ca celelalte au fost proaste. Nu, doar ca nu aveau uniformitate. Ori încetează toate ponta ori fiecare după “calendarul” ei. Chestii de genul asta.


Mai e o chestie cu "confirmarea":
- cum sunt matcile trimise...?
- 3 bune, 3 bunicele, iar 4 mai slabute...!
- alea "mai slabute", cum sunt fata de ce ai in stupina...?
- aaaaaa... mai bune decat ce am eu! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 20 Apr 2021, 19:44

ignatov andrei scrie:Mai e o chestie cu "confirmarea":
- cum sunt matcile trimise...?
- 3 bune, 3 bunicele, iar 4 mai slabute...!
- alea "mai slabute", cum sunt fata de ce ai in stupina...?
- aaaaaa... mai bune decat ce am eu! :lol: :lol:


Am si eu un client deosebit. Familia care avea regina de la mine a facut cateva botci dar fara sa depuna regina oua in ele.
De 3 ani imi tot spune ca sunt roitoare dar nu a roit nici familia cu regina de la mine si nici fiicele, nah, si intentia de roire conteaza :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde daffid mihailov » 20 Apr 2021, 19:48

Haha da :lol: De ce nu m-am strofocat pana acum cu finețuri și rase și regine. Pai pana la selecție și ameliorare trebuie stăpânite celelalte variabile. Tratamente,hraniri, baza melifera, fără intervenții multe, etc. Pana la urma sa fie o regina tânăra și tot e un plus. Ca și cea mai buna regina pe mâinile unui nepriceput nu face minuni. Așa ca da, e greu sa evaluezi o regina dacă nu stăpânești toate variabilele.

P.s tocmai de aceea vreau sa iau din mai multe rase și zone și crescători sa evaluez și pe unde sunt eu cu gena mea proprie. La ce nivel și dacă văd o diferența notabila va trebui sa reevaluez situația din stupina.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 20 Apr 2021, 20:29

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Mai e o chestie cu "confirmarea":
- cum sunt matcile trimise...?
- 3 bune, 3 bunicele, iar 4 mai slabute...!
- alea "mai slabute", cum sunt fata de ce ai in stupina...?
- aaaaaa... mai bune decat ce am eu! :lol: :lol:


Am si eu un client deosebit. Familia care avea regina de la mine a facut cateva botci dar fara sa depuna regina oua in ele.
De 3 ani imi tot spune ca sunt roitoare dar nu a roit nici familia cu regina de la mine si nici fiicele, nah, si intentia de roire conteaza :lol:


Am patit-o si eu cu unul (a postat si pvc raspunsul jignitor al lui ala, de pe FB, ca "sa mi-o traga", normal) cand a venit la mine!
I-am spus sa astepte un pic, deoarece am de botcarit niste familii. Familiile erau niste finisori, de la care scosesem ramele cu botci.
Cine stie... stie ca trebuiesc verificati si botcariti, pentru ca-si mai fac si alte botci, chiar daca le pui rama cu botci (sau tocmai de aia).
Mamaaaaa... ce scandal si barfa a facut:
- "m-am dus sa iau matci care nu roiesc, iar el botcarea de fata cu mine si mi-a dat niste matci bezmetice, ca puneau mai multe oua in celula (facuse roi cu 100 de albine, fara sa stie, saracul, ce "mitraliere" am :lol: )"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde buca » 18 Noi 2023, 09:03

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Mai e o chestie cu "confirmarea":
- cum sunt matcile trimise...?
- 3 bune, 3 bunicele, iar 4 mai slabute...!
- alea "mai slabute", cum sunt fata de ce ai in stupina...?
- aaaaaa... mai bune decat ce am eu! :lol: :lol:


Am si eu un client deosebit. Familia care avea regina de la mine a facut cateva botci dar fara sa depuna regina oua in ele.
De 3 ani imi tot spune ca sunt roitoare dar nu a roit nici familia cu regina de la mine si nici fiicele, nah, si intentia de roire conteaza :lol:


Am patit-o si eu cu unul (a postat si pvc raspunsul jignitor al lui ala, de pe FB, ca "sa mi-o traga", normal) cand a venit la mine!
I-am spus sa astepte un pic, deoarece am de botcarit niste familii. Familiile erau niste finisori, de la care scosesem ramele cu botci.
Cine stie... stie ca trebuiesc verificati si botcariti, pentru ca-si mai fac si alte botci, chiar daca le pui rama cu botci (sau tocmai de aia).
Mamaaaaa... ce scandal si barfa a facut:
- "m-am dus sa iau matci care nu roiesc, iar el botcarea de fata cu mine si mi-a dat niste matci bezmetice, ca puneau mai multe oua in celula (facuse roi cu 100 de albine, fara sa stie, saracul, ce "mitraliere" am :lol: )"!
buca
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Noi 2023, 12:00

Re: Buckfast

Mesajde Shrek » 18 Noi 2023, 11:54

M-am uitat un pic pe discuții, spre aducere aminte! Ce vremuri?!
Domnu' Ignatov și Jonny nost, în afara de faptul ca sunt mistocari sunt profesioniști. Sau cel puțin asa am perceput eu. Discuțiile, dincolo de " umorul " normal, contin multă informație profi. Trebuie doar putina atenție pentru a discerne!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 18 Noi 2023, 18:15

Shrek, scumpule! unde-ai fost plecat?

Cu fiecare lună care trece ne împuținăm tot mai mult.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde mausica » 18 Noi 2023, 19:22

cristi_vidican scrie:Shrek, scumpule! unde-ai fost plecat?

Cu fiecare lună care trece ne împuținăm tot mai mult.

L-ai trecut absent ?? :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Buckfast

Mesajde Shrek » 18 Noi 2023, 19:39

Inca sunt p-aici, n-am plecat! Numa ca am o bătaie la "motor" și nu-i dau de cap! Da' îmi revin eu!
Referitor la bk-uri, ce sa zic?! Ele or fi de vina pentru supraproductia de miere!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 19 Noi 2023, 14:33

mausica scrie:L-ai trecut absent ?? :lol:


Mă, numa nu știam de ce mă sâmt așa de sângur p-aci.
O apărut la țac. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 19 Noi 2023, 14:44

Shrek scrie:Inca sunt p-aici, n-am plecat! Numa ca am o bătaie la "motor" și nu-i dau de cap! Da' îmi revin eu!

Bate lanțu?
Băi, să nu ne lași așa dintr-o dată!
Și, ce tip de motor ai?

Shrek scrie:Referitor la bk-uri, ce sa zic?! Ele or fi de vina pentru supraproductia de miere!

Cui i-am dat Bk de la Jonny nost, adică trecut și ameliorat prin mâna mea, ăla o făcut ceva producție.

Dacă-ar fi să putem contabiliza, acest forum a ridicat extraordinar de mult, direct și indirect, nivelul apiculturii din România.
Îmi amintesc când am început apicultură, cât de puțină era informația, cum mergeam cu bicicleta 12 km la un net cafe ca să copiez pe 10 diskete tot ce scria Pupemea and Co ca să citesc apoi acasă până noaptea târziu la calculatorul meu care nu era legat la net.

Îmi amintesc și acum când am văzut în mâna mea pentru prima oară Bk. I.Guist m-a păcălit și mi-a băgat și 1-2 Bk pe lângă Carnica. Pe atunci, Carnica era regina mult dorită. Bk era aia care avea „covi” era ciumată. Așa am privit-o și eu la început. Apoi, când am văzut ce poate am zis: asta e ce căutam eu!

Să vă mai povestesc una cu Bk.
Eram la rapiță. Afară cam frig, bătea vântul, stupii începeau să-și tragă botci. Erau prea buiaci, albina curgea efectiv din ladă (vezi poza de mai jos). Mi-am luat mănușile de gumă (tocmai ce m-am jurat că mă lepăd de ele) și am luat stupii la mână, ramă cu ramă. Și, când vedeam pe capac scris Bk, suflam ușurat. Nicio botcă. Aveam doar câțiva Bk atunci, restul era Carnia și Maidana. Atunci am zis: musai să trec tot pe Bk. Și, n-a durat mult și am trecut.
Fişiere ataşate
WP_20160413_13_04_43_Pro.jpg
WP_20160413_13_06_57_Pro.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori