Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 28 Apr 2021, 21:27

cristi_vidican scrie:
paul scrie:Inca un fenomen, familie super stransa pe 5 rame, cu diafragme stg.-dreapta, toate cele 5 rame au puiet aproape din leat in leat. Familiile care n-au avut diafragma la exterior au puiet doar pe 4 rame si nici acela din leat in leat. ;)

Auzi la el, 5 rame full de puiet plus 2 rame cu mâncare pline cu albină și au fost strânse la chingă.
Probabil eu la ăștia le puneam catul la Crăciun. :lol:
Și într-o zonă unde acum apar primii pomi cu flori, când la mine și prunul se scutură.

Te felicit Paul! Vorbesc serios.

P.S. Pentru 5 rame full de puiet trebuie multă proteină. Cam tot atâtea rame cu polen.

Sambata trecuta situatia nu mai era asa ... roz. Disparuse albina de pe ramele de dupa diafragma. O fi fost schimbul de generatii, stropirile pomilor din livada unde tin stupii, albina iesita la zbor pe vreme nefavorabila, poate un cumul din toate astea, nu stiu.
Cu proteina stau foarte bine in stupi si ... in zona. Cranguri cu alun, potbal si multa salcie capreasca , livada pe cateva zeci de ha. cu toate tipurile de pomi, dealuri cu flora spontana .
Colac peste pupaza am inceput iar sa ma confrunt cu cel mai uricios fenomen al breslei . Prietenului meu care are stupii in aceeasi locatie cu mine, putin mai la vale decat mine, i-au fost furati 4 stupi. Pe alese, ca la supemarket. Cei mai cei ... Mie mi-au furat doar un afumator nou nout. :oops: Duminica seara, de Florii, hotii au venit iarasi dar au fost surprinsi de paznicul de vanatoare din zona si au fugit . :oops: Naspa situatie, ma gandesc deja sa-i mut de acolo, dar ... nu prea am variante convenabile. ;)
Cristi, multumesc pentru aprecieri, nu am avut prea mare merit in dezvoltarea familiilor de albine in aceasta primavara !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 01 Mai 2021, 09:17

Pa la schimbul de generatie intai mor albinele batrane si apoi ecluzioneaza cele noi??....
Din cate vad la mine e de ajuns sa ecluzioneze o rama si deja e pe plus....

Anu asta e un decalaj imens intre apicultori cu stupi buni si cei cu stupi slabi...si nici nu a fost nevoie de iarna grea...
O sa se dezvolte si stupii slabi dar la vara daca mai are albina neuzata de la atatea turte si siroape
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marius_sl » 02 Mai 2021, 21:15

Rog schimbati topicul in "Cate rame cu botci aveti?"
Daca i lasam cuibul mai larg, aveam probleme cu bolile, daca i-am tinut stransi din cauza vremii capricioase, i-am gasit cu toate ramele doar cu puiet capacit. Am dat rame rame crescute si le-au umplut cu miere. Botcile au crescut precum ciupercile pe toate ramele cu puiet. Dezvoltarea a fost exploziva, nu am mai avut asa ceva de vreo 4-5 ani
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marius_sl » 02 Mai 2021, 21:21

yuonyuon scrie:Anu asta e un decalaj imens intre apicultori cu stupi buni si cei cu stupi slabi...si nici nu a fost nevoie de iarna grea...
O sa se dezvolte si stupii slabi dar la vara daca mai are albina neuzata de la atatea turte si siroape

Anul acesta am avut cele mai slabe familii, speram sa le dezvolt macar pt floarea soarelui. Uite ca nu e valabila afirmatia ta. Stupi iernati pe 4-5 rame deja le-am pus etaje (cate unul de 1/2, iar in maxim 2 saptamani urmeaza inca unul, in functie de cat de repede iese puietul capacit),
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 02 Mai 2021, 22:12

marius_sl scrie:
yuonyuon scrie:Anu asta e un decalaj imens intre apicultori cu stupi buni si cei cu stupi slabi...si nici nu a fost nevoie de iarna grea...
O sa se dezvolte si stupii slabi dar la vara daca mai are albina neuzata de la atatea turte si siroape

Anul acesta am avut cele mai slabe familii, speram sa le dezvolt macar pt floarea soarelui. Uite ca nu e valabila afirmatia ta. Stupi iernati pe 4-5 rame deja le-am pus etaje (cate unul de 1/2, iar in maxim 2 saptamani urmeaza inca unul, in functie de cat de repede iese puietul capacit),
daca iesi pe 4 rame le faci de cat 1/1 pana la sfarsitul lunii mai.....conditia sa nu ai multe rame de puiet (5-6 ca sa faci productie.......la salcam)

valabil pentru cei ce au iesit mai sifonati din iarna si vor sa manance miere de salcam..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 02 Mai 2021, 22:19

marius_sl scrie:Rog schimbati topicul in "Cate rame cu botci aveti?"
Daca i lasam cuibul mai larg, aveam probleme cu bolile, daca i-am tinut stransi din cauza vremii capricioase, i-am gasit cu toate ramele doar cu puiet capacit. Am dat rame rame crescute si le-au umplut cu miere. Botcile au crescut precum ciupercile pe toate ramele cu puiet. Dezvoltarea a fost exploziva, nu am mai avut asa ceva de vreo 4-5 ani
nustiu cum reusiti s a faceti botci ..nici acum nu imi pot imagina...e ca si cum ai trece pe rosu la fiecare intersectie......

in perioada asta ca tot sa incalzit doua lucruri se pot intampla ce pot compromite culesul de salcam....ori se intind cu puietul masiv (daca au fost slabi) ...ori ii incarci de botci daca au iesit mai tari din iarna......acuma fiecare cum observa si gaseste solutiile preventive.....la mine nu exista roire ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marius_sl » 02 Mai 2021, 23:06

Cu puietul se intind cat le ajunge plapuma. Problema e ca ide vreo saptamana baga nectar la greu, peste care se adauga lipsa spatiului de ouat. Daca largeam cuibul cand noapte temperatura scadea spre limita inghetului riscam alte necazuri. Asa, am ales sa mai astept si m-am procopsit cu botci. Le-am dat acum rame la crescut si de ouat, plus caturi. Sper sa le treaca dorul de creanga.
M-as bucura de reusita unora cu familii puternice de a evita intrarea in frigurile roirii si sa nu fie doar o lauda.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde marius_sl » 02 Mai 2021, 23:09

yuonyuon scrie:acuma fiecare cum observa si gaseste solutiile preventive.....la mine nu exista roire ...

Ce masuri preventive poti lua cand nu poti deschide stupul din cauza frigului???
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 02 Mai 2021, 23:14

E foarte important ca marirea spatiului inclusiv prin punerea catului sa fie facuta la timp. Chiar daca noptile sunt reci, albinele nu mor din aceasta cauza.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 03 Mai 2021, 00:23

marius_sl scrie:Cu puietul se intind cat le ajunge plapuma. Problema e ca ide vreo saptamana baga nectar la greu, peste care se adauga lipsa spatiului de ouat. Daca largeam cuibul cand noapte temperatura scadea spre limita inghetului riscam alte necazuri. Asa, am ales sa mai astept si m-am procopsit cu botci. Le-am dat acum rame la crescut si de ouat, plus caturi. Sper sa le treaca dorul de creanga.
M-as bucura de reusita unora cu familii puternice de a evita intrarea in frigurile roirii si sa nu fie doar o lauda.
ce treaba are largitul cuibului(ramelor cu puiet mai exact)cu intratul in frigurile roitului??...
voi nu intelegeti ce determina intratul in friguri...deaceia si perceptia ca ar fi ceva extrem de greu de controlat....cand defapt e chiar simplu .

pentru ca un stup sa ajunga in pom (sa roiasca) trebuie sa treaca prin cateva etape si sa sa ideplineasca anumite conditii ce duce la intrarea in friguri...nu e cva spontan...e mai degraba un proces in care stupul arata multe semne inainte de a intra in friguri
eu daca urmaresc sa nu dau sanse ca aceste conditii sa se indeplineasca ...atunci cu siguranta de 99% ca nu roieste ....doar din neatentia/neglijenta mea...dar nici un caz din ceva ce ma depaseste de a intelege...
comprtomentul albinei este foarte predictibill...nustiu de ce inca se mai crede ca albina e mai desteapta si ca face ce vrea...si ca fenomenul roitului e un lucru instinctiv greu de stapanit...

ca sa fiu mai concret ...datii rame la margine pana la a 9 a rama ...dar nu si pe a 10 a!!!!..cand vremea nu permite albina sta gramada acolo ..iar cand nu mai e loc completezi si cat direct...

in stup (in lada) albina trebuie sa aiba mereu impresia de un spatiu liber ...de o rama lipsa ...senzatia ca e loc de dezvoltare..
mai mult ca sigur ati completat pe 10 si at lasat asa ....de coronite nu mai vb...
la un stup pe 10 rame plin de albina un cat de 1/2 e ca si cum nu ar fi cand vine vb de racit cuibul dar face diferenta in cazul roitului..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 07 Mai 2021, 21:43

marius_sl scrie:. Asa, am ales sa mai astept si m-am procopsit cu botci. Le-am dat acum rame la crescut si de ouat, plus caturi. Sper sa le treaca dorul de creanga.
M-as bucura de reusita unora cu familii puternice de a evita intrarea in frigurile roirii si sa nu fie doar o lauda.


Poate ca nu sunt intrate in frigurile roitului,poate ca au potirase ,nu botci....Odata intrate in frigurile roitului(larve cu laptisor in botci)nimeni si nimic nu le mai poate opri din roit in luna mai fara sa "decimezi" familia de albine....Nici vorba de cladit faguri! La sfarsit de iunie-iulie..e posibil uneori, cand se instaleaza seceta si lipsa de cules.....
PS.Care ma contazice,il invit la mine...pe pariu si "contracost" :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 11 Mai 2021, 09:17

yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Cu puietul se intind cat le ajunge plapuma. Problema e ca ide vreo saptamana baga nectar la greu, peste care se adauga lipsa spatiului de ouat. Daca largeam cuibul cand noapte temperatura scadea spre limita inghetului riscam alte necazuri. Asa, am ales sa mai astept si m-am procopsit cu botci. Le-am dat acum rame la crescut si de ouat, plus caturi. Sper sa le treaca dorul de creanga.
M-as bucura de reusita unora cu familii puternice de a evita intrarea in frigurile roirii si sa nu fie doar o lauda.
ce treaba are largitul cuibului(ramelor cu puiet mai exact)cu intratul in frigurile roitului??...
voi nu intelegeti ce determina intratul in friguri...deaceia si perceptia ca ar fi ceva extrem de greu de controlat....cand defapt e chiar simplu .

pentru ca un stup sa ajunga in pom (sa roiasca) trebuie sa treaca prin cateva etape si sa sa ideplineasca anumite conditii ce duce la intrarea in friguri...nu e cva spontan...e mai degraba un proces in care stupul arata multe semne inainte de a intra in friguri
eu daca urmaresc sa nu dau sanse ca aceste conditii sa se indeplineasca ...atunci cu siguranta de 99% ca nu roieste ....doar din neatentia/neglijenta mea...dar nici un caz din ceva ce ma depaseste de a intelege...
comprtomentul albinei este foarte predictibill...nustiu de ce inca se mai crede ca albina e mai desteapta si ca face ce vrea...si ca fenomenul roitului e un lucru instinctiv greu de stapanit...

ca sa fiu mai concret ...datii rame la margine pana la a 9 a rama ...dar nu si pe a 10 a!!!!..cand vremea nu permite albina sta gramada acolo ..iar cand nu mai e loc completezi si cat direct...

in stup (in lada) albina trebuie sa aiba mereu impresia de un spatiu liber ...de o rama lipsa ...senzatia ca e loc de dezvoltare..
mai mult ca sigur ati completat pe 10 si at lasat asa ....de coronite nu mai vb...
la un stup pe 10 rame plin de albina un cat de 1/2 e ca si cum nu ar fi cand vine vb de racit cuibul dar face diferenta in cazul roitului..


Corect!
Am spus de nenumarate ori, dar degeaba!
Cand apar potirasele, deja de doua saptamani a avut loc "sfatul batranelor", cu privire la hotararea de a roi!
Ca sa aiba loc acest "sfat al batranelor", demult trebuia sa fi fost pusa samanta pentru albina ce va trai 70-80 de zile!
Zilele trecute reciteam niste topicuri - care acum sunt ascunse, dar pe care le-am salvat - unde "marii" Hodis, Blaguescu si Guist se intreceau in ineptii si... BINEINTELES ca si in jigniri la adresa mea (un pic mai putin din partea lui Guist)!
Sa fiti iubiti si linistiti, ca... ALBINA E CEA CARE STIE CE E DE FACUT NU NOI! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 12 Mai 2021, 08:10

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
marius_sl scrie:Cu puietul se intind cat le ajunge plapuma. Problema e ca ide vreo saptamana baga nectar la greu, peste care se adauga lipsa spatiului de ouat. Daca largeam cuibul cand noapte temperatura scadea spre limita inghetului riscam alte necazuri. Asa, am ales sa mai astept si m-am procopsit cu botci. Le-am dat acum rame la crescut si de ouat, plus caturi. Sper sa le treaca dorul de creanga.
M-as bucura de reusita unora cu familii puternice de a evita intrarea in frigurile roirii si sa nu fie doar o lauda.
ce treaba are largitul cuibului(ramelor cu puiet mai exact)cu intratul in frigurile roitului??...
voi nu intelegeti ce determina intratul in friguri...deaceia si perceptia ca ar fi ceva extrem de greu de controlat....cand defapt e chiar simplu .

pentru ca un stup sa ajunga in pom (sa roiasca) trebuie sa treaca prin cateva etape si sa sa ideplineasca anumite conditii ce duce la intrarea in friguri...nu e cva spontan...e mai degraba un proces in care stupul arata multe semne inainte de a intra in friguri
eu daca urmaresc sa nu dau sanse ca aceste conditii sa se indeplineasca ...atunci cu siguranta de 99% ca nu roieste ....doar din neatentia/neglijenta mea...dar nici un caz din ceva ce ma depaseste de a intelege...
comprtomentul albinei este foarte predictibill...nustiu de ce inca se mai crede ca albina e mai desteapta si ca face ce vrea...si ca fenomenul roitului e un lucru instinctiv greu de stapanit...

ca sa fiu mai concret ...datii rame la margine pana la a 9 a rama ...dar nu si pe a 10 a!!!!..cand vremea nu permite albina sta gramada acolo ..iar cand nu mai e loc completezi si cat direct...

in stup (in lada) albina trebuie sa aiba mereu impresia de un spatiu liber ...de o rama lipsa ...senzatia ca e loc de dezvoltare..
mai mult ca sigur ati completat pe 10 si at lasat asa ....de coronite nu mai vb...
la un stup pe 10 rame plin de albina un cat de 1/2 e ca si cum nu ar fi cand vine vb de racit cuibul dar face diferenta in cazul roitului..


Corect!
Am spus de nenumarate ori, dar degeaba!
Cand apar potirasele, deja de doua saptamani a avut loc "sfatul batranelor", cu privire la hotararea de a roi!
Ca sa aiba loc acest "sfat al batranelor", demult trebuia sa fi fost pusa samanta pentru albina ce va trai 70-80 de zile!
Zilele trecute reciteam niste topicuri - care acum sunt ascunse, dar pe care le-am salvat - unde "marii" Hodis, Blaguescu si Guist se intreceau in ineptii si... BINEINTELES ca si in jigniri la adresa mea (un pic mai putin din partea lui Guist)!
Sa fiti iubiti si linistiti, ca... ALBINA E CEA CARE STIE CE E DE FACUT NU NOI! :lol: :lol: :lol:
matale vi cu detalii "nesemnificative" ce fac diferenta intre a castiga sau a pierde un razboi ??? :lol: :lol: ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 12 Mai 2021, 10:36

yuonyuon scrie:.....ca sa fiu mai concret ...datii rame la margine pana la a 9 a rama ...dar nu si pe a 10 a!!!!..cand vremea nu permite albina sta gramada acolo ..iar cand nu mai e loc completezi si cat direct...
in stup (in lada) albina trebuie sa aiba mereu impresia de un spatiu liber ...de o rama lipsa ...senzatia ca e loc de dezvoltare..
mai mult ca sigur ati completat pe 10 si at lasat asa ....de coronite nu mai vb...
la un stup pe 10 rame plin de albina un cat de 1/2 e ca si cum nu ar fi cand vine vb de racit cuibul dar face diferenta in cazul roitului..

Pe acest considerent, țin cuibul tot timpul anului pe trei corpuri 1/2.
Nu restrâng toamna (zona mea îmi permite). Mai în plus pentru a lăsa loc pentru dezvoltare nu scot
rama de clădit. Este a 10-a ramă tot timpul anului. Primăvara când începe să clădească acolo, consider
momentul să pun fioțe. Săptămânal tai construcția deci permanant este loc pentru dezvoltare.
Coronițele evit cu inversarea corpurilor cuibului. Am carnice. Mai roiesc din ele și așa. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde mausica » 12 Mai 2021, 23:57

Balian scrie:Coronițele evit cu inversarea corpurilor cuibului. Am carnice. Mai roiesc din ele și așa. :)

Se zice ca inversarea nu ar fi benefica din nici un punct de vedere
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 13 Mai 2021, 16:54

mausica scrie:
Balian scrie:Coronițele evit cu inversarea corpurilor cuibului. Am carnice. Mai roiesc din ele și așa. :)

Se zice ca inversarea nu ar fi benefica din nici un punct de vedere


Cine zice asta nu a lucrat niciodata cu ME sau are ME si nu intelege avantajele inversarii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori