Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Cosmin Niță » 02 Mai 2021, 01:04

Hristos a înviat!
Astăzi am vrut sa pun a zecea rama în stup și m-am lovit de o surpriza neașteptată, nu încăpea. Cred ca umiditatea din stup a umflat ramele și stupul, ce este de făcut?
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde cristi_vidican » 02 Mai 2021, 06:49

Cosmin Niță scrie:Hristos a înviat!
Astăzi am vrut sa pun a zecea rama în stup și m-am lovit de o surpriza neașteptată, nu încăpea. Cred ca umiditatea din stup a umflat ramele și stupul, ce este de făcut?

Adevărat a înviat!

Ramele nu s-au umflat. Albinele asigură microclimatul optim în stup.
Problema e că atunci când adaugi rame, ele nu sunt strânse foarte bine unele de altele.
Ia ramă cu ramă și răzuiește propolisul care se adună pe umerii spetezelor laterale.

Ce dimensiune au stupii tăi la interior?
Am văzut tâmplari care fac stupul de 10 rame de 370 de mm la interior. Foarte greu va intra a 10-a ramă.
Eu fac spetezele laterale de 35 mm. în felul acesta e mai ușor. Și am 380 mm la interior.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Cosmin Niță » 02 Mai 2021, 08:51

cristi_vidican scrie:
Cosmin Niță scrie:Hristos a înviat!
Astăzi am vrut sa pun a zecea rama în stup și m-am lovit de o surpriza neașteptată, nu încăpea. Cred ca umiditatea din stup a umflat ramele și stupul, ce este de făcut?

Adevărat a înviat!

Ramele nu s-au umflat. Albinele asigură microclimatul optim în stup.
Problema e că atunci când adaugi rame, ele nu sunt strânse foarte bine unele de altele.
Ia ramă cu ramă și răzuiește propolisul care se adună pe umerii spetezelor laterale.

Ce dimensiune au stupii tăi la interior?
Am văzut tâmplari care fac stupul de 10 rame de 370 de mm la interior. Foarte greu va intra a 10-a ramă.
Eu fac spetezele laterale de 35 mm. în felul acesta e mai ușor. Și am 380 mm la interior.


Mulțumesc pentru răspuns, când o sa mai umblu în cuib o sa iau ramele la mana și le curăț. Momentan din a zecea rama am cioplit vreo 10-15mm ca să se potriveasca (nu cred ca slăbește prea mult rezistenta ramei). O sa revin cu dimensiunile interioare ale stupului.
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 02 Mai 2021, 14:20

Faptul ca albinele depun propolis pe umerase este un dezavantaj al ramelor cu umeri care trebuie curatate aproape de fiecare data cand se umbla in stup.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde yuonyuon » 02 Mai 2021, 22:20

9 rame si diafragma ....asta nu ar fi o solutie???
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Cosmin Niță » 03 Mai 2021, 10:22

Am curatat propolisul si acum se potrivesc (mai greu dar intra toate). Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde cristi_vidican » 03 Mai 2021, 20:02

Cosmin Niță scrie:Am curatat propolisul si acum se potrivesc (mai greu dar intra toate). Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Dacă ai toții stupi la fel și dimensiunea interioară este mai mică de 380 mm, atunci ar fi de dorit să comanzi pe viitor rame cu umărul mai mic. Chiar 34-35 mm.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Shrek » 03 Mai 2021, 22:07

Dacă lucri cu rama oarbă, ii mai iei din umerașe ( speteze , laterale sau cum le zici), suficient de mult cât sa poti misca ramele. Dacă sunt prea fixe in cutie, faci deranj cand încerci să scoți prima rama si agiti inutil albinele!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Nu îmi încap ramele în stup

Mesajde Balian » 04 Mai 2021, 08:47

Dacă nu este distanță de cca.1cm stânga-dreapta dintre ultima ramă și perete
albina roade suprafața exterioară a fagurelui, și vor avea celule scurte.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori