Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde Shrek » 24 Iun 2021, 22:47

Am observat de la inceput ca este vorba de stationar, in vatra satului. Pe fundal se vede biserica si modul cum sunt asezati stupii- ordonat. Dar privind la imagini, nu prea am vazut albina, cel putin la stupul " laudat"! In comparatie cu tehnologia " canadienilor", la stupi asemanatori ca putere si productie, albina era viibila . De fapt acel rand are un " varf si o martoaga. Asta in fotografie. Raționamentul meu este ca de fapt ai extras din cuiburi și apoi ai dat ramele la lins punând caturile întregi, peste magaziile de jumatate. Este greu de crezut ca intr-un cules ideal de salcam ( maxim o saptamana) sa ai cules constant de 10 kg de hectar pe zi. Apoi, cu toții știm că după un cules intens o parte ( însemnată, zic eu) din albine, pur si simplu dispar deci nu se mai justifica magazin multe pe stup. Acesta afost raționamentul meu si nu am dorit sa il confirme ori sa il infirme.Dar cine sunt eu sa judec omul? Eu pot sa-l felicit pentru mierea de salcam ce a scos-o, multa putina, este treaba lui. Nici nu vreau sa insinuez ca este ...pescar. Iar faza cu siropul, nu vad de ce Jonny nost se ambalează ca nu i-am cerut bani împrumut! Era doar intrebare. În plus, este clar ca face reclama la o regina bk. Nu ma indoiesc ca va spune si cine este furnizorul. O seara buna, tuturor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 24 Iun 2021, 22:50

cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:40 kg media ....stupii buni.....doar 25 de rame 1/1??
...eu zic ca mai trebuia un cat 1/1......doar o parere...

zic asta pentru ca la 15 rame 1/1 ce sau alocat pentru cules...e cam full.....

Au avut peste 50 % din ei cate uun cat 1/1 si 2 caturi 1/2, caturi 1/1 nu am mai avut, binenteles ca media a fost stricata de cei codasi si de noptile la inceputul culesului de 6-8 grade, putea fi o medie mult mai buna, In concluzie eu sunt super multumit la cum so aratat anul in primavara.
daca mai aveai inca un cat ...media era mult mai sus...
incerca sa pui caturi mai multe chiar daca ai impresia ca le pui degeaba(chiar si senzatia ca faci o greseala si te rade lumea ca Shrek) ...la sfarsit o sa le gasesti pline...

la final de cules dupa ce sa ventilat mierea ar trebui cam 10%-30% din spatiu sa fie gol(din caturi) ..pentru ca se compacteaza mierea...
in multe cazuri poate fi vorba de minus un cat ....doar pentru ca nu sa dat spatiu....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde paul » 24 Iun 2021, 22:50

Ce va mai place sa despicati firu-n ... saispe ! :)
In medie ... 1 cat 1/1 plin are peste 30 kg ( 32 - 33 ), iar un cat 1/2 are 10 - 12 . Pe cantarite !
Ce-i yuoane , iti da cu virgula ? Cred si eu, ca una-i stupul cu 9 rame cu puiet si alta-i stupul cu 6, la inceput de aprilie, ca deh, nu-i asa, n-are structura potrivita ? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 24 Iun 2021, 22:56

paul scrie:Ce va mai place sa despicati firu-n ... saispe ! :)
In medie ... 1 cat 1/1 plin are peste 30 kg ( 32 - 33 ), iar un cat 1/2 are 10 - 12 . Pe cantarite !
Ce-i yuoane , iti da cu virgula ? Cred si eu, ca una-i stupul cu 9 rame cu puiet si alta-i stupul cu 6, la inceput de aprilie, ca deh, nu-i asa, n-are structura potrivita ? :lol:
Paul ...vezi ca eu sunt in echipa cu cristi...deci i am dat like...
iar lu Shrek ....dislike :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde paul » 24 Iun 2021, 23:01

Yuoane, era doar o mica ciupitura . :) Eram curios, cum e cu structura aia pe care o mult clamezi .
Asta-i intrebarea ... 6 sau 9 ? :lol:
Cristi, in ceilalti stupi cat ai avut media de rame cu puiet la inceput de aprilie ? Vezi, sub nicio forma sa nu raspunzi ... 6 ! :lol:
Ultima oară modificat de paul pe 24 Iun 2021, 23:03, modificat 1 dată în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 24 Iun 2021, 23:02

Shrek scrie:Am observat de la inceput ca este vorba de stationar, in vatra satului. Pe fundal se vede biserica si modul cum sunt asezati stupii- ordonat. Dar privind la imagini, nu prea am vazut albina, cel putin la stupul " laudat"! In comparatie cu tehnologia " canadienilor", la stupi asemanatori ca putere si productie, albina era viibila . De fapt acel rand are un " varf si o martoaga. Asta in fotografie. Raționamentul meu este ca de fapt ai extras din cuiburi și apoi ai dat ramele la lins punând caturile întregi, peste magaziile de jumatate. Este greu de crezut ca intr-un cules ideal de salcam ( maxim o saptamana) sa ai cules constant de 10 kg de hectar pe zi. Apoi, cu toții știm că după un cules intens o parte ( însemnată, zic eu) din albine, pur si simplu dispar deci nu se mai justifica magazin multe pe stup. Acesta afost raționamentul meu si nu am dorit sa il confirme ori sa il infirme.Dar cine sunt eu sa judec omul? Eu pot sa-l felicit pentru mierea de salcam ce a scos-o, multa putina, este treaba lui. Nici nu vreau sa insinuez ca este ...pescar. Iar faza cu siropul, nu vad de ce Jonny nost se ambalează ca nu i-am cerut bani împrumut! Era doar intrebare. În plus, este clar ca face reclama la o regina bk. Nu ma indoiesc ca va spune si cine este furnizorul. O seara buna, tuturor!


Legat de albinele la urdinis, din imagini nu se vad intrucat daca se poate vedea sunt in jurul lui 9 jumate seara si in perioada aceea erau friguroase noptile,
Culesul la mine a tinut cam 2 saptamani avand 3 feluri de salcam cu stadii diferite de inflorire!
Precizez ca eu nu am stors din cuiburi deloc, la acel stup dupa extractie i-am luat un cat jos, legat de aceea regina nu fac publicitate furnizorului si nici reginei, fac si eu un experiment in stupina mea!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 24 Iun 2021, 23:08

yuonyuon scrie:
cristi82 scrie:
yuonyuon scrie:40 kg media ....stupii buni.....doar 25 de rame 1/1??
...eu zic ca mai trebuia un cat 1/1......doar o parere...

zic asta pentru ca la 15 rame 1/1 ce sau alocat pentru cules...e cam full.....

Au avut peste 50 % din ei cate uun cat 1/1 si 2 caturi 1/2, caturi 1/1 nu am mai avut, binenteles ca media a fost stricata de cei codasi si de noptile la inceputul culesului de 6-8 grade, putea fi o medie mult mai buna, In concluzie eu sunt super multumit la cum so aratat anul in primavara.
daca mai aveai inca un cat ...media era mult mai sus...
incerca sa pui caturi mai multe chiar daca ai impresia ca le pui degeaba(chiar si senzatia ca faci o greseala si te rade lumea ca Shrek) ...la sfarsit o sa le gasesti pline...

la final de cules dupa ce sa ventilat mierea ar trebui cam 10%-30% din spatiu sa fie gol(din caturi) ..pentru ca se compacteaza mierea...
in multe cazuri poate fi vorba de minus un cat ....doar pentru ca nu sa dat spatiu....


O sa tin cont in viitor de sugesti, multumesc.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 24 Iun 2021, 23:30

paul scrie:Yuoane, era doar o mica ciupitura . :) Eram curios, cum e cu structura aia pe care o mult clamezi .
Asta-i intrebarea ... 6 sau 9 ? :lol:
Cristi, in ceilalti stupi cat ai avut media de rame cu puiet la inceput de aprilie ? Vezi, sub nicio forma sa nu raspunzi ... 6 ! :lol:
hai ca zic eu fara sa mi spuna

a iesit din iarna pe 6 rame.......sau dezvoltat bine...la debutu salcamului erau ful de albina si noroc mare ca a avut cules continuu si nu au tras botci (unii)...un cules constant si cu blocaje ..pe alocuri cate o coronita etc....productie buna 30-40 kg....dar se putea mai bine(nu e critica...e incurajare :lol: )
posibil ca unii sa fi intrat in roit....
puiet cred ca vreo 6-7 rame la final de aprilie si la inceputul salcamului media pe 8 rame

vezi numa din poze stiu... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 25 Iun 2021, 08:25

yuonyuon scrie:
paul scrie:Yuoane, era doar o mica ciupitura . :) Eram curios, cum e cu structura aia pe care o mult clamezi .
Asta-i intrebarea ... 6 sau 9 ? :lol:
Cristi, in ceilalti stupi cat ai avut media de rame cu puiet la inceput de aprilie ? Vezi, sub nicio forma sa nu raspunzi ... 6 ! :lol:
hai ca zic eu fara sa mi spuna

a iesit din iarna pe 6 rame.......sau dezvoltat bine...la debutu salcamului erau ful de albina si noroc mare ca a avut cules continuu si nu au tras botci (unii)...un cules constant si cu blocaje ..pe alocuri cate o coronita etc....productie buna 30-40 kg....dar se putea mai bine(nu e critica...e incurajare
posibil ca unii sa fi intrat in roit....
puiet cred ca vreo 6-7 rame la final de aprilie si la inceputul salcamului media pe 8 rame

vezi numa din poze stiu... :lol:


Te contrazic putin :)
6-7 rame puiet aveau stupii la inceput de aprilie si nu la sfarsit;
productie buna peste 40 kg media;
aici ai dreptate. am avut cativa care au intrat in frigurii roirii, si am botcarit cum se zice, acesti stupi au tras media in jos, culegand in jur de 30 kg, dar s-a compensat cu alti care au dat la 50 sau mai bine!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 25 Iun 2021, 10:23

Butoaie pline sa aiba toata lumea!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde taipan » 25 Iun 2021, 10:27

Cristi, cum dai caturile jos, ai macara?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 25 Iun 2021, 12:52

taipan scrie:Cristi, cum dai caturile jos, ai macara?

Nu este cazul de macara, am pus o bancuta utilizata in constructii si le-am luat pe rad pe fiecare jos, intr-adevar a fost mai greu dar am reusit! miere sa fie . :D
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde cristi82 » 25 Iun 2021, 13:35

De dragul apiculturii si pentru a intari increderea d-lui Shrek, am incarcat un filmulet pe canalul de youtube cu urmatorul link: https://www.youtube.com/watch?v=dzxAFvI95mI
PS: Nu fac publicitate canalului, pe acest canal mai postez din cand in cand, cand timpul imi permite!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 10 Iul 2021, 13:40

În acest an pentru a scăpa de blocarea cuibului cu miere prin formarea
coronițelor am folosit cu rezultat f bun inversarea corpurilor de cuib.
La familii care au tendință de formare, invesez cele două corpuri ale
cuibului ajungând coronița la mijlocul cuibului. Spațiul astfel se deschide
spre magazie.
Scriu aici la Fan club MER că se poate aplica numai cu cuibul format din
mai multe corpuri MER sau ME. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde elixir » 17 Iul 2021, 22:23

foarte incantat sunt de mer-ul meu :)
din roi de pe creanga in 04 06, acum are 2 corpuri pline! si ceva albina sare nu prea are activitate!
maine ii adaug un corp si rame.
o sa ridic mierea in corpul 3 si rame goale(crescute si FA) in corpul 2, ca sa ponteze matca.
nu cred ca se pune problema de recolta, dar sa lucreze cum trebuie!
daca trece iarna cu bine, anul viitor vor mai urma si altii!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 18 Iul 2021, 08:30

elixir scrie:foarte incantat sunt de mer-ul meu :)

Mai știu pe unul care se felicită în fiecare dimineață că a trecut de tot pe MER.
Omul ăla sunt eu. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori