Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 06 Aug 2021, 17:02

cristi_vidican scrie:În opinia mea, un stup are nevoie de 3 corpuri de 1/2 pentru cuib doar 3 săptămâni pe an.
În rest nu.
Apoi va avea acolo multă miere, care va trebui extrasă manual.


Da, la sfarsitul verii o sa fie ceva miere in plus, dar si polen si puiet. Asa toamna doar facem tratamente si asteptam primavara si nu mai umblam cu sirop.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 06 Aug 2021, 17:38

Fiecare cu apicultura lui
Eu ar trebui să pun C3 pt cuib la rapiță. Dacă vor pune acolo rapiță, apoi vine salcâmul și tot așa ...
Și mai e ceva.
Dacă albina face coronițe peste puiet, nu mai verticalizează aș de bine.


La anu voi studia 3 feluri prin care voi diminua foarte foarte mult roirea pe MER.

P.S. Dacă aș avea stupii mai mici, n-aș avea probleme cu roirea. Am avut stup (roi) care a iernat pe 4 intervale și care la salcâm a ajuns la 100 kg.
Problema mea e că nu pot să iernez pe 4 intervale stupii. Asta mi-e imposibil :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde 5rame » 06 Aug 2021, 18:01

jonny_it scrie:
Balian scrie:Citesc cu interes postările d-doastră. Unele chiar am introdus în schema mea de lucru.
Cine nu a folosit acest sistem n-are decât să creadă ce sriem noi aici sau să încerce singur.
Eu am cuiburile pe trei corpuri 1/2 și cum spuneți, trebuie să reorganizez după fs. Însă am
și pe două corpuri care primăvara au fost roiuri. La astea nu prea trebuie să fac acum nimic
cum spune Cristi.
Și totuși de ce nu trec pe cuib cu două corpuri? Pentru că primăvara nu ajunge două corpuri
și acum de lene nu reduc la două. Astfel am pregătite toate pentru primăvară. :)


3 corpuri MER este relativ egal cu 2 corpuri ME. Deci se ajunge iar la ce am scris eu mai demult ca un cuib cuib echivalent cu 2 corpuri ME este cel mai ok. Facem rame de 1/2 pentru a reduce durerile de spate este alta poveste, dar un dadant pe 10 sau 12 rame nu este suficient pentru o regina buna in perioada maxima de dezvoltare.


Nu contest cele spuse de dvs.!

Dar ma tot gandesc ca cele 10-12 rame de cuib trebuie sa aibe inca 20 -24 rame de stransura, ceea ce se justifica doar la culesuri puternice, plus ca la atsfel de familii trebuie sa se stie foarte bine ce este de facut ( a se umbla cat mai putin si aproape spre deloc in cuib ) , nu e usor la o asa pupulatie sa iei ramele la control.

Ma gandesc ca si varianta cu cuibul strans, maxim 7 rame poate sa fie o optiune si in cazul asta 14 rame de magazie ar ajunge.

Mai multe interventii, roi formati mai de timpuriu pentru cateva schimburi de puiet alb cu puiet capacit si nu cred sa fie prob de roit.
Are avantajul ca un astfel de stup consuma mult mai putin si se poate folosi si in stationar, la un cules nu foarte abundent.

De pe forum am invatat ca este necesar sa avem familii foarte bine structurate si nu obligatoriu familii foarte, foarte mari..., dar obligatoriu foarte active si puse pe treaba.

Va rog sa imi spuneti si parerea dvs.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 06 Aug 2021, 19:27

Un cuib mai mic de ce nu este ok?
E destul sa ridici rama cu pastura in cat si ai terminat cu roirea...

Am inteles ca vrem sa ne dam americani dar la noi sezonu e structurat altfel....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde 5rame » 06 Aug 2021, 20:05

yuonyuon scrie:Un cuib mai mic de ce nu este ok?
E destul sa ridici rama cu pastura in cat si ai terminat cu roirea...

Am inteles ca vrem sa ne dam americani dar la noi sezonu e structurat altfel....


Daca punem rama cu pastura sub cuibul cu puiet are acelasi efect?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 06 Aug 2021, 21:23

5rame scrie:Nu contest cele spuse de dvs.!

Dar ma tot gandesc ca cele 10-12 rame de cuib trebuie sa aibe inca 20 -24 rame de stransura, ceea ce se justifica doar la culesuri puternice, plus ca la atsfel de familii trebuie sa se stie foarte bine ce este de facut ( a se umbla cat mai putin si aproape spre deloc in cuib ) , nu e usor la o asa pupulatie sa iei ramele la control.

Ma gandesc ca si varianta cu cuibul strans, maxim 7 rame poate sa fie o optiune si in cazul asta 14 rame de magazie ar ajunge.

Mai multe interventii, roi formati mai de timpuriu pentru cateva schimburi de puiet alb cu puiet capacit si nu cred sa fie prob de roit.
Are avantajul ca un astfel de stup consuma mult mai putin si se poate folosi si in stationar, la un cules nu foarte abundent.

De pe forum am invatat ca este necesar sa avem familii foarte bine structurate si nu obligatoriu familii foarte, foarte mari..., dar obligatoriu foarte active si puse pe treaba.

Va rog sa imi spuneti si parerea dvs.



La mine culesul este constant(cand nu ploua 2 luni la rand) si mediu. Fara familii foarte puternice nu as produce nimic, pur si simplu ar intretine niste puiet + ceva in plus.
La 12 rame de cuib(din care 8-10 DE puiet) cei care nu au care nu au cel putin 2 caturi inseamna ca au o problema.
Cuibul il desfac odata primavara, de obicei prin martie/aprilie cand verific rezervele de hrana si odata toamna cand le pregatesc pt iarna. In ambele cazuri iau rama cu rama unde vad rame vechi, daca nu au puiet le dau dupa diafragma, in rest trec prin ei cat mai repede posibil.
Lazile care le am acum au greutati diferite si este cam greu sa-mi dau seama doar prin ridicare daca au sau nu miere. Am o parte din lemn de tei, aia si cand mor de foame tot grei sunt :lol:
Roi fac doar prin desfiintarea de familii cu regine batrane sau care nu au facut productie in anul anterior si nu am reusit sa le schimb intrte timp.
7 rame pentru cuib este calea sigura catre roire si productii mici.

In momentul cand am 4 caturi pline cu albine puse pe stup nu prea ma mai stresez cum este structurata familia pentru ca stiu sigur ca o sa faca miere.
Treaba cu structura familiilor ajuta mult la culesurile timpurii, in special cand din diverse motive familiile sunt mai mici/medii si in evitarea roirii.
Cu cat sunt mai multe albine cu atat avem mai multe culegatoare si albine care sa prelucreze nectarul.

Am inceput sa schimb pe ME. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 06 Aug 2021, 21:29

5rame scrie:
yuonyuon scrie:Un cuib mai mic de ce nu este ok?
E destul sa ridici rama cu pastura in cat si ai terminat cu roirea...

Am inteles ca vrem sa ne dam americani dar la noi sezonu e structurat altfel....


Daca punem rama cu pastura sub cuibul cu puiet are acelasi efect?
ideea e sa duci albina " cauzatoare de probleme" departe de puiet......prin mutarea unor rame cu hrana / pastura...in cat....adica o ademenesti sa isi schimbe locu.deci vb de cazul in care sunt probleme....

Daca ne uitam in cuib( dupa ce dam catul) adica de deasupra ramelor ( fara sa scoatem rame) si vedem crescaturi intre rame atunci e grav....
Normal trebuie sa vedem liber ...un aspect de stup parasit depopulat....ala e un stup ok..si pe productie..majoritatea albinei fiind in cat sau la cules....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Shrek » 06 Aug 2021, 22:09

Am notat! Totusi, cum sa urc io rame/ramele 1/1 cu pastura in cât de 1/2? Ca daca pun două caturi, este prea mult ( răcește cuibul), iar daca este suficientă albina, de ce sa imi fac griji!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2021, 11:24

Shrek scrie:Am notat! Totusi, cum sa urc io rame/ramele 1/1 cu pastura in cât de 1/2? Ca daca pun două caturi, este prea mult ( răcește cuibul), iar daca este suficientă albina, de ce sa imi fac griji!?

Doar in cazul in care a intrat in friguri....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2021, 11:27

Eu am facut referire la ce a zis domnu vidican ...ca stupii mai slabi aduc mai multa miere la culesurile timpurii...pentru ca cei puternici sunt aproape in friguri (sau prost configurati)..

De ce nu facem doi mai mici daca cei puternici dau faill..??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Shrek » 07 Aug 2021, 13:45

Undeva, raționamentul pierde firul.......
Sa revenim: acele turnuri de 8-10 caturi de MER/ME, sau chiar dadant, sunt povești pescaresti, cum ca ar fi pline cu albina in ro, sau mai mult, cu miere. Ca atare, un cules cât de cât normal, cu stupi" normali" ( nepacaliti cu rame ajutătoare sau mai stiu eu ce artificii), da in medie 20, 30 max 40kg de miere per cules. Nu zice nimeni ca nu sunt exceptii cu familii ( uneori unice in stupina/camion) care dau chiar mai mult. Dar media cam aici bate. In functie de an, conditii meteo, poate fi chiar ....mai putin sau deloc. Restul sunt povești!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 07 Aug 2021, 16:38

Shrek scrie:Am notat! Totusi, cum sa urc io rame/ramele 1/1 cu pastura in cât de 1/2? Ca daca pun două caturi, este prea mult ( răcește cuibul), iar daca este suficientă albina, de ce sa imi fac griji!?

Pentru asta e ME/MER. Să ai rame egale și să poți urca/cobori rame între cuib și magazii. Un mare avantaj.
Practic și când ai configurație 1/1 peste tot. (Dacă ești Arnold.) Spun eu. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 07 Aug 2021, 16:48

Shrek scrie:Undeva, raționamentul pierde firul.......
Sa revenim: acele turnuri de 8-10 caturi de MER/ME, sau chiar dadant, sunt povești pescaresti, cum ca ar fi pline cu albina in ro, sau mai mult, cu miere. Ca atare, un cules cât de cât normal, cu stupi" normali" ( nepacaliti cu rame ajutătoare sau mai stiu eu ce artificii), da in medie 20, 30 max 40kg de miere per cules. Nu zice nimeni ca nu sunt exceptii cu familii ( uneori unice in stupina/camion) care dau chiar mai mult. Dar media cam aici bate. In functie de an, conditii meteo, poate fi chiar ....mai putin sau deloc. Restul sunt povești!

8-10 corpuri în turn nu, dar 5-6 da. Deci din 2-4 magazii/cules iese 20-40kg. Cel din urmă din mai multe stoarceri pe un cules. Rar dar poate să iasă. Dacă adunăm rapița+salcâm I+salcâm II+ tei + floarea soarelui + ceva polifloră de vară sau iulișca de toamnă cine umblă cu stupii și dacă storci 10kg/cules iese min. 70kg. Cine trăiește din stupărit duce că este nevoit. Cine stă staționar stoarce mai puțin sau deloc. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde kovacslg » 07 Aug 2021, 21:37

Pastorale cu 5-7 mutari au si consecinte.

Am un prieten care a vandut multe fam in primavara.
Mai toti care sunau erau cu pavilione / pastorale, cu pierderi grele.

Dar sa luam altfel. Chiar fara pierderi.
Fam din pastoral trebuiesc sustinute de o stupina stationara cu efectiv egal sau cel putin 60-70%.
Costuri sunt cu toate, sa impartim productia pe tot efectivul cand calculam media!!!
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 08 Aug 2021, 22:16

kovacslg scrie:Pastorale cu 5-7 mutari au si consecinte.

Am un prieten care a vandut multe fam in primavara.
Mai toti care sunau erau cu pavilione / pastorale, cu pierderi grele.

Dar sa luam altfel. Chiar fara pierderi.
Fam din pastoral trebuiesc sustinute de o stupina stationara cu efectiv egal sau cel putin 60-70%.
Costuri sunt cu toate, sa impartim productia pe tot efectivul cand calculam media!!!

Asa zic toti ...ca nu are cum pana intr o zi.....cand se schimba placa....

Ma surprinde ca dupa 2-3 ani decand am parasit lunca dunarii ...incepe lumea sa vb de caturi si productii ..incet incet unii incep sa invete corect.....desii la inceput erau sceptici ( nu ca pe forum :lol: )mai cva ca shrek... :lol:

Eu nu mai lucrez cu stupi la putere maxima ...mi se par prea usor de scapat de sub control....si greu de evidentiat sau verificat...am trecut pe haneman si limitarea ramelor cu puiet la un nr X ce imi convine mie....si pe viitor trec pe caturi de 1/2 posibil MER....pentru ca nu se mai poate cu 1/1...deja e ridicol...

Decat sa lucrezi cu cuiburi de 2 ME/3Mer. Si 6-8 caturi...Mai bine entitati mai mici si mai putine caturi...pentru usurarea muncii...

Consider ca viitoru este totusi MER UL.....desi pare ca sunt impotriva...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 08 Aug 2021, 22:55

Nu înțeleg 6-8 caturi. Și dacă ar fi dar nu este decât 2-3 caturi de 1/2 max. 4 pe un cules.
La noi nu se lasă prea multe caturi ci se stoarce dacă trebuie de 2-3 ori/cules. 3 ori f rar.
Nu înțeleg nici susținerea efectivului de pastoral cu unul staționar. Eu nu am ținut în
staționar nici un stup în 45 de an de stupărit. Tot în deplasare. Ba am unu la locul de
muncă tot timpul pentru testarea zonei. Vai de soarta lui. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori