Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Revista Presei

Mesajde jonny_it » 09 Aug 2022, 14:02

Balian scrie:[quote="cristi_vidican" .....Dar, cine are o vechime în vânzarea la borcan, vinde și acum bine.


Nu știu...Dădeam la mai mulți vânzători la borcan regulat miere în anii trecuți.
Acum nu mă mai cheamă. Curge și din robinet. :? Recunosc dădeam la preț puțin peste engros.[/quote]

Vindeam de obicei dupa ce extrageam minim 60-70-80 kg/saptamana la borcan.
A scazut la 40-45 kg/saptamana in conditiile in care am mai multi clienti. Observ ca toti cumpara, doar ca in cantitate mai redusa, as zice ca pleaca totul de la lipsa de bani si frica de perioade mai dificile economic.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Revista Presei

Mesajde Balian » 09 Aug 2022, 19:52

Putem teoretiza cât dorim. Mierea nu este un produs pe care nu o poate lăsa în orice moment în favoarea a orice.[url][/url]
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor




Re: Revista Presei

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 11 Sep 2022, 22:40

Interesant. Cei care gasesc stupii goi trebuie sa ia aminte. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 16 Sep 2022, 20:01

https://www.cotidianul.ro/an-slab-pentr ... -de-miere/
Și alții se plâng de supraproductie......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Re: Revista Presei

Mesajde Neafiliatul » 13 Oct 2022, 07:03

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Revista Presei

Mesajde Donbazil » 28 Oct 2022, 22:08

Salut!

Scrie la jurnal că în Filipine, o femeie s-a rugat 4 ani la o statuetă a lui Shrek, crezând că-l reprezintă pe Budha....
Fişiere ataşate
Șhrek.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 28 Oct 2022, 22:49

Ma tat întrebam de ce, uneori, sughitam!? Credeam ca mi se trage de la nemți, dar bag sama ca sunt " filipinezele"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08



Re: Revista Presei

Mesajde Shrek » 22 Dec 2022, 12:14

" Oamenii cu albine sunt oameni buni la suflet"
"Pe oamenii buni la suflet nu ii musca canii ( scuzați cacofonia)"
Vorbe din popor....
Ma întreb ,cum poate un om care iubește albinele sa urască un caine?!
Dar poate ca sunt nevinovați......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Revista Presei

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2022, 13:00

E complicat de dat cu parerea pe subiecte despre care nu stim toata amanuntele.
Cainii din acea rasa sunt cu adevarat agresivi (atunci cand pazesc ceva) si periculosi.
Nu as scoate din ecuatie si culpa detimatorului cainilor in ceea ce priveste acceptarea si mai ales gestionarea faptului ca mai sunt si alti oameni prin zona indreptatiti sa aiba acces la propriile "averi".
Si eu hranesc cativa catei pe langa stupina .... care fac paza cu abnegatie, dar ma straduiesc sa i invat ca nu toti oamenii care trec pe langa stupina sunt si hoti .... in mare parte am reusit .... ajuta si faptul ca zona permite trasee alternative, astfel incat majoritatea oamenilor aleg sa ocoleasca stupina din care tasnesc latrand puternic maidanezii pripasiti, iar cateii au invatat sa renunte la "urmarire" daca intrusii ocolesc.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori