Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 16 Sep 2022, 16:34

Matca era pe rama deformata, asa am vazut-o. Norocul este ca ploua, de aseara incontinu si poate scap. Nu inteleg de ce sa deformat acea rama, parca sa topit de caldura si sa lasat in jos pe sarme, de la mijloc, unde a aparut o gaura. De acolo a curs miere.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 16 Sep 2022, 16:45

O famie populatā puternicā poate echilibra temperatura interioarā în stup şi dacă este expus tot timpul la soare. Însā o unitate mai slabā se concentreazā la ramele cu puiet şi pārāseşte restul. Aşa acele rame pārāsite se prābuşesc şi se distrug dacā stupul nu este la umbrā.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 16 Sep 2022, 22:35

Radu16b scrie: Nu inteleg de ce sa deformat acea rama, parca sa topit de caldura si sa lasat in jos pe sarme .

calitatea foitei(ceara mai exact) :)
Caldura prea mare nu a fost acum,ce te faci la fs cand is 35-38 grade ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 17 Sep 2022, 03:02

Caldura nu poate fi problema in cazul meu, nu au fost mai mult de 24 de grade in ultimele doua saptamani. Albina este destula pt acoperit, ii tin destul de strans. Nu inteleg ce sa intamplat. Este vorba de ultima rama, de langa diafragma, plina cu miere capacita. Singura explicati, poate nu am strans diafraga, suficient, in partea de jos si poate au lungit fagurele pana sa rupt…fiind insarmata de sus in jos, sa lasat probabil.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Sep 2022, 09:43

E vorba sigur de calitatea fagurilor artificiali, care numai din ceara nu sunt.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 17 Sep 2022, 09:50

Mai este o cale de rezolvare care tot nu este din ceară dar perfect
rezistă la prăbușire. Foițe din plastic. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 18 Sep 2022, 10:24

Balian scrie:Mai este o cale de rezolvare care tot nu este din ceară dar perfect
rezistă la prăbușire. Foițe din plastic. :)

Ne-ai inebunit cu foitele de plastic. :lol: :lol:
Ii numeri pe degete pe cei care au trecut complect pe plastic
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 18 Sep 2022, 12:31

mausica scrie:
Balian scrie:Mai este o cale de rezolvare care tot nu este din ceară dar perfect
rezistă la prăbușire. Foițe din plastic. :)

Ne-ai inebunit cu foitele de plastic. :lol: :lol:
Ii numeri pe degete pe cei care au trecut complect pe plastic


Stai numai să vezi! Le inițiezi eu pe ei. M-am decis. Din 50 vând 40 toți pe plastic.
Pentru la anul am marfă asigurată. Desfac pe 10 rămase în 50 de roi și refac efectivul.
Anul viitor nu produc miere deloc. Fac Big Restart. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mausica » 18 Sep 2022, 13:21

Treaba e ca mai suntem destui care facem big restart.Ce nefacem cu atatia roi ? :D sa vina cumparatoriiiii
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 18 Sep 2022, 14:13

Cred ca m-am rătăcit da' nu-i bai. Vreau sa întreb, astea-s bukfast?
https://fb.watch/fCJkExeRPq/
Prea sunt blande!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Oct 2022, 17:19

Balian scrie:
mausica scrie:
Balian scrie:Mai este o cale de rezolvare care tot nu este din ceară dar perfect
rezistă la prăbușire. Foițe din plastic. :)

Ne-ai inebunit cu foitele de plastic. :lol: :lol:
Ii numeri pe degete pe cei care au trecut complect pe plastic


Stai numai să vezi! Le inițiezi eu pe ei. M-am decis. Din 50 vând 40 toți pe plastic.
Pentru la anul am marfă asigurată. Desfac pe 10 rămase în 50 de roi și refac efectivul.
Anul viitor nu produc miere deloc. Fac Big Restart. :lol:

Cand toata planeta inclusiv marile si oceanele sunt otravite cu plastic, in corpurile oamenilor exista micro plastic si studiile au aratat ca plasticul este daunator pentru organismele vii, de ce oare trebuie sa bagam plastic si in stupi sa otravim si albinele si produsele lor, atata timp cat putem folosi foarte bine ceara produsa de ele?
Apropo mierea o vinzi tot in borcane din plastic?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 01 Oct 2022, 17:40

Vasile_Bucovineanu scrie:
Balian scrie:
mausica scrie:
Balian scrie:Mai este o cale de rezolvare care tot nu este din ceară dar perfect
rezistă la prăbușire. Foițe din plastic. :)

Ne-ai inebunit cu foitele de plastic. :lol: :lol:
Ii numeri pe degete pe cei care au trecut complect pe plastic


Stai numai să vezi! Le inițiezi eu pe ei. M-am decis. Din 50 vând 40 toți pe plastic.
Pentru la anul am marfă asigurată. Desfac pe 10 rămase în 50 de roi și refac efectivul.
Anul viitor nu produc miere deloc. Fac Big Restart. :lol:

Cand toata planeta inclusiv marile si oceanele sunt otravite cu plastic, in corpurile oamenilor exista micro plastic si studiile au aratat ca plasticul este daunator pentru organismele vii, de ce oare trebuie sa bagam plastic si in stupi sa otravim si albinele si produsele lor, atata timp cat putem folosi foarte bine ceara produsa de ele?
Apropo mierea o vinzi tot in borcane din plastic?


Mierea vând și în borcane de plastic și în sticlă. Clientul este cine alege în proporție de 90/10% plasticul.
Eu nu produc teorii. Fac cum cere clientul.
În legătură cu foițele de plastic, este destul de neechilibrat o discuție între două părți în care una folsește
de mult timp iar celălalt poate (nu știu!) nici măcar nu a încercat. Dacă ați încercat să spuneți lucruri
concrete despre experiență nu generalități din știri.
PS: unele dintre foițele mele de plastic am refolosit până în momentul de față de 5 ori și iau în calcul
să refolosesc mult timp și nu doresc să arunc nici în mare nici în ocean. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Cristian IONITA » 01 Oct 2022, 20:56

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Cristian IONITA » 01 Oct 2022, 21:28

Eroare
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 01 Oct 2022, 22:46

....
Cand toata planeta inclusiv marile si oceanele sunt otravite cu plastic, in corpurile oamenilor exista micro plastic si studiile au aratat ca plasticul este daunator pentru organismele vii, de ce oare trebuie sa bagam plastic si in stupi sa otravim si albinele si produsele lor, atata timp cat putem folosi foarte bine ceara produsa de ele?....[/quote]
Sunt unul dintre cei care doresc păstrarea albinelor cât mai aproape de natural, de cursul firesc al naturii și, desigur, împotriva folosirii plasticului în locul materialelor biodegradabile. Cu toate astea, ma vad pus în situația de a " judeca" pe domnu' Bălan pentru ca folosește foite de plastic ( presupun ca este ceva alimentar, asemănător galetilor apicole din plastic), în timp ce noi, sau cei mai mulți dintre noi, folosim pungi de plastic la administrarea de sirop, turte, etc. Și știm cu toții cum arata pungile respective, după " utilizare"! Care dintre situatii este mai periculoasa pentru contaminarea mieri cu microparticule de plastic?! Întreb și io, nu ii iau apărarea lu' domnu' Balian!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde 5rame » 02 Oct 2022, 10:49

Shrek scrie:Sunt unul dintre cei care doresc păstrarea albinelor cât mai aproape de natural, de cursul firesc al naturii și, desigur, împotriva folosirii plasticului în locul materialelor biodegradabile. Cu toate astea, ma vad pus în situația de a " judeca" pe domnu' Bălan pentru ca folosește foite de plastic ( presupun ca este ceva alimentar, asemănător galetilor apicole din plastic), în timp ce noi, sau cei mai mulți dintre noi, folosim pungi de plastic la administrarea de sirop, turte, etc. Și știm cu toții cum arata pungile respective, după " utilizare"! Care dintre situatii este mai periculoasa pentru contaminarea mieri cu microparticule de plastic?! Întreb și io, nu ii iau apărarea lu' domnu' Balian!


Daca pot raspunde si cei care nu prea stiu cum e cu plasticul asta, raspund si eu: Punga o gasesc mult mai periculoasa decat foita. La fel si extrudatul. Din cate inteleg foita de plastic oricum este acoperita cu un strat de ceara.
M-as bucura sa aud mai multe pareri, cu atat mai mult cele competente.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori