Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde cristi_vidican » 17 Dec 2022, 22:21

Balian scrie:Zahărul Bod e la 7lei/kg
https://www.olx.ro/d/oferte/q-zahar-bod/
Dacă privesc prețul de achiziție a mierii, mai este puțin
și nu mai merită să dai sirop din zahăr toamna. Las miere. :shock:

https://www.olx.ro/d/oferta/vand-500-kg ... cSLC0.html
este și la 6 lei. La sac. ;)
Ai văzut că prietenul nostru Ceazar spune că e mai bine să dai pentru stimulare zahăr.

Personal, cred că în august albina e stimulată dacă dai sirop de zahăr.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde mausica » 18 Dec 2022, 00:49

cristi_vidican scrie:
Personal, cred că în august albina e stimulată dacă dai sirop de zahăr.

Eu zic ca mai ales primavara e benefic zaharu !!!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Balian » 18 Dec 2022, 07:46

Aici era vorba de zahărul de Bod să susținem producția ahtohtonă.
Că 6 sau 7, noi acest preț trebuie să înglobăm în contabilitatea noastră.
Cu un an în urmă zahărul avea 3lei/kg și mierea X. Azi zahărul are 6lei/kg
și mierea tot X. Și nici la acest preț nu prea trece. Care este acel produs
apicol care a crescut dublu în acest interval? (Doar din încasări trăim.)
Sau dacă urmărim informațiile apicole ce previziune se dă pentru
prețul mierii în viitor? Dar pentru zahăr? Pe mine asta mă ocupă! :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Dec 2022, 13:01

Pretul la zahar a inceput sa scada. De fapt au inceput sa scada mai multe preturi si vor scadea si mai mult. Vanzatorii au profitat de isteria generala si au marit artificial preturile, mai mult decat era normal sa le mareasca odata cu cresterea preturilor la energie. De acest lucru a profitat cel mai mult statul, iar cel mai mult sufera omul de rand. Din pacate pentru noi apicultorii, pretul mierii a scazut, deoarece mierea nu este un produs de care e absoluta nevoie in fiecare zi. Sa speram ca vor veni si vremuri mai bune.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Shrek » 18 Dec 2022, 22:14

Dacă exista convingerea ca între ramele ridicate pentru stors, nu sunt și de la stupi " puturosi" adică cu ceva bai pan ei, cred ca se poate folosi mierea bruta sau sirop din miere pentru stimulare, mai ales primavara!
Dar dacă domnu' Balian se plânge ca nu merge vânzarea de miere ( cel puțin la prețul cerut de dumnealui) oare nu ar fi mai corect, moral, etic, bla, bla, ca în sezonul apicol 22-23 sa le dam mierea înapoi albinelor? Adică în loc s-o ținem prin tot felu' de plastice pan se face ca săpunu' , nu mai bine o redam albinelor, în speranța unor vremuri mai bune? Zic și io?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde cristi_vidican » 18 Dec 2022, 22:42

Vorba lui Cezar Zamfir, s-a demonstrat științific că albina produce mai mult puiet de la sucroză, pe care o regăsim în nectar sau în siropul de zahăr neinvertit și care e făcut 1/1.
Din F40 sau din miere nu iese așa de mult puiet.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Balian » 18 Dec 2022, 23:08

Shrek scrie:Dacă exista convingerea ca între ramele ridicate pentru stors, nu sunt și de la stupi " puturosi" adică cu ceva bai pan ei, cred ca se poate folosi mierea bruta sau sirop din miere pentru stimulare, mai ales primavara!
Dar dacă domnu' Balian se plânge ca nu merge vânzarea de miere ( cel puțin la prețul cerut de dumnealui) oare nu ar fi mai corect, moral, etic, bla, bla, ca în sezonul apicol 22-23 sa le dam mierea înapoi albinelor? Adică în loc s-o ținem prin tot felu' de plastice pan se face ca săpunu' , nu mai bine o redam albinelor, în speranța unor vremuri mai bune? Zic și io?!

Economic este f logic ce spuneți. Adică parțial. Din punct de vedere sanitar nu prea este indicat să
redăm albinelor amestecat ce este scos. Primăvara și în turtă și pentru stimulare dau Ultra Bee și F40.
E mai ieftin ca polenul și zahărul și nu mă tem de reinfectare. Toamna ultima tură de miere las albinelor.
Odată să nu consum albina ce se pregătește pentru iernat, în al doilea rând (parțial economic) nu scot
și să dau înapoi. Hrănesc pentru stimulare nu fac completare de hrană. Așa evit și lungirea perioadei
cu puiet și pot face tratamentele finale în timp (octombrie-max. noiembrie) potrivit fără puiet.

Vânzarea este alt capitol sensibil. Mă străduiesc să produc calculat, potrivit puterii mele de vânzare în borcan.
Primăvara (2023) sunt nevoit să vând albinele să nu produc anul viitor. Iau o pauză și vând stocul, decât să dau
la procesatori sub prețul meu de producție.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Balian » 18 Dec 2022, 23:27

cristi_vidican scrie:Vorba lui Cezar Zamfir, s-a demonstrat științific că albina produce mai mult puiet de la sucroză, pe care o regăsim în nectar sau în siropul de zahăr neinvertit și care e făcut 1/1.
Din F40 sau din miere nu iese așa de mult puiet.

Am altă părere. Sunt convins, demonstrat în propria stupină timp de peste 10 ani
că stimularea de puiet se produce prin transfer de hrană de orice fel (miere descăpăcită
după diafragmă, hrănire cu sirop cu miere, zahăr, F40) indiferent numai să fie cuplat
cu intrare de proteine. Sau polen din exterior sau înlocuitori. Singur, bomba de hrană
energetică este mai puțin eficient. (există diferite inlocuitori de polen și sub formă
lichidă care se amestecă cu siropul ...Promotor, Apimida concentrada etc.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde mausica » 19 Dec 2022, 01:34

Daca compari strict siropu de zahar vs f40 clar zaharu o sa aiba avantaj. Insa am facut f40 diluat in care am pus si promotor si deja era altceva. Am facut asta pe stupi martori si asa am vazut diferentele.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde kiloz » 19 Dec 2022, 14:15

Sunt diferente foarte mari si nu mari, in felul si tipul hranirilor de stimulare.
Shrek, cea mai mare greseală sa dai mierea stoarsa inapoi. Înseamnă că ai lucrat mai mult degeaba.
Deci siropul din miere pică din start. Nici ca efect , dar in principal cauza amintită de Balian.
F 40 nu are nici pe jumătate efectul siropului de zahăr, poti înbunătătii cu ce vrei. Dacă prepari si zahărul tot asa cu condimente, iar apare diferenta.
Avantajul lui f40, că pui butoiul cu robinet si nu mai ai altă treabă.
Da dar în ce măsură ?
"-că stimularea de puiet se produce prin transfer de hrană de orice fel (miere descăpăcită
după diafragmă, hrănire cu sirop cu miere, zahăr, F40) indiferent numai să fie cuplat
cu intrare de proteine."
Corect.Fără proteie nu faci nimic.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde Balian » 19 Dec 2022, 15:37

Cu F40 poți automatiza toată hrănirea. Sau cu pompa la ora programată. Sau suspendat butoiul
și la cădere liberă. Numai este o problemă! F40 nu se strică dar dacă diluezi nu rezistă. Mai ales
vara. Diluat nu merge numai cu două pompe una care dozează F40 concentrat și cealaltă apa cu
un anumit procent.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: zahar .. de unde ? si din ce produs..

Mesajde gabriela_so » 15 Mai 2023, 16:53

Neafiliatul scrie:
brianoo_bz scrie:daca ai folosit zahar in hranirea albinelor nu ai cum sa nu iti dai seama de calitate am inteles ca cel de Bod este mai bun calitativ


https://agrointel.ro/242703/zaharul-bod-este-zahar-adus-din-ucraina-cardione-este-trecuta-pe-fundul-ambalajului/


Va multumesc foarte mult pentru informatiile utile! M-ati ajutat sa fac o alegere mai buna in ceea ce priveste hrana pentru albine.
gabriela_so
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2023, 16:26


Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori