Prima pagină BAZAR STUPARITUL VANZARI - CUMPARARI DIVERSE

Tot ce nu tine de apicultura

Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Containere » 22 Feb 2023, 09:50

Buna ziua,as dori sa achizitionez o https://www.casa-din-containere.ro/categorie-produs/containere/case-din-containere/ de la acest producator !
Din ce am citit articohttps://www.casa-din-containere.ro/preturi-si-dimensiuni-containere/lele lor de pe site pare sa fie foarte rentabile si eficiente energetic !
Pretul acestora nu este unul mare si de asta ma si incanta pentru o casa la tara !
Website : https://www.casa-din-containere.ro/cate ... ontainere/
Containere
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Feb 2023, 09:47

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2023, 11:03

Am mutat anunțul aici, chiar dacă nu are legătură directă cu apicultura.
Dar, poate vreun stupar este interesat...

Eu sunt interesat să-mi fac o încăpere de aprox 6/8 m din 3 containere modulare unite, fără pereți interiori.

Sunt curios cât ar fi un preț pentru aceste 3 containere?
Și ce au în componență: pereți, tablă, acoperiș, izolație, instalație electrică.
Am nevoie de 1 ușă de intrare și 2 geamuri.
De asemenea, ce durată de viață credeți că vor avea aceste containere?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde BMihai » 24 Feb 2023, 10:25

Eu am luat asa ceva de pe un santier de pe autostrada A10. Au dezafectat santierul si au vandut tot.
Am platit 1800 RON cu tot cu transport in stupina cu platforma cu macara. Are instalatie electrica, iluminat si prize, usa metalica si doua geamuri pe spate. Erau si modulare, puteai lipi 2-3-4-etc, ca sa faci un spatiu mare de lucru, dar pe mine nu m-a ajuta terenul, fiind tot in panta.

co224.jpg
co223.jpg
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2023, 12:49

BMihai scrie:Eu am luat asa ceva de pe un santier de pe autostrada A10. Au dezafectat santierul si au vandut tot.
Am platit 1800 RON cu tot cu transport in stupina cu platforma cu macara. Are instalatie electrica, iluminat si prize, usa metalica si doua geamuri pe spate. Erau si modulare, puteai lipi 2-3-4-etc, ca sa faci un spatiu mare de lucru, dar pe mine nu m-a ajuta terenul, fiind tot in panta.

co224.jpg
co223.jpg

Probabil l-ai cumpărat acum 100 de ani la acest preț :lol:
Acum un Sh probabil e tot la acel preț, dar în Euro. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde BMihai » 24 Feb 2023, 13:51

cristi_vidican scrie:Probabil l-ai cumpărat acum 100 de ani la acest preț :lol:
Acum un Sh probabil e tot la acel preț, dar în Euro. :lol:


Anul trecut in Martie l-am cumparat de la Pizzarotti din santier, pe alese. Aveau si gherete de paznici din fibra,200 RON, le cumparau oamenii sa isi faca toaleta in gradina din ele. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2023, 22:59

Sunt ocazii pe care le ai rar ca să cumperi așa ceva.
Un container acum e mai scump, nou e chiar scump.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Shrek » 25 Feb 2023, 15:50

Cred ca aveți o fabrica de acest gen pe lângă voi, la Aleșd, cred! Am trecut intr-o zi pe acolo. Este chiar pe malul unui rau! Făceau chestii frumoase, finisate cu gust la interior!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2023, 17:30

Shrek scrie:Cred ca aveți o fabrica de acest gen pe lângă voi, la Aleșd, cred! Am trecut intr-o zi pe acolo. Este chiar pe malul unui rau! Făceau chestii frumoase, finisate cu gust la interior!

Le-am cerut o ofertă de preț și mi s-a părut totuși cam mult pentru ceea ce vreau.
3 containere unite cu spațiu gol la interior, cu ușă, 2 geamuri, interiorul finisat și utilat cu prize și corpuri era pe 12.000 euro plus TVA.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Balian » 25 Feb 2023, 17:45

E cam scump. Cred cā varianta second hand cum a prezentat colegul mai sus, şi la un preț mai mare, reabilitat la nevoi este mai acceptabil decāt unu nou.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Shrek » 25 Feb 2023, 20:15

Exista posibilitatea de a construi un astfel de container " acasa"! Un sudor ieftin și bun, o schita, profile corespunzătoare și panouri sandwich . Geamuri și uși de la second-hand hand, iar la interior lambriuri! Instalația electrica nu-i greu de făcut deci spor la treaba!
Dacă firma a cerut atât, costul de fabricație nu trece de 30-40%.
PS. Acum doua nopți, am văzut " moara lu' Balian! Ma tot întrebam de ce, dacă este la strada, nu am vazut-o deși trec frecvent. " Iexplicatia" este ca, ziua sta nu nene cu radaru' în zona, și îți dai seama ca nimeni nu mai întoarce capul, numa inainte! Ce sa te mai uiți pe margine, privirea înainte și pe ceas!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Balian » 25 Feb 2023, 21:26

Shrek scrie:Exista posibilitatea de a construi un astfel de container " acasa"! Un sudor ieftin și bun, o schita, profile corespunzătoare și panouri sandwich . Geamuri și uși de la second-hand hand, iar la interior lambriuri! Instalația electrica nu-i greu de făcut deci spor la treaba!
Dacă firma a cerut atât, costul de fabricație nu trece de 30-40%.
PS. Acum doua nopți, am văzut " moara lu' Balian! Ma tot întrebam de ce, dacă este la strada, nu am vazut-o deși trec frecvent. " Iexplicatia" este ca, ziua sta nu nene cu radaru' în zona, și îți dai seama ca nimeni nu mai întoarce capul, numa inainte! Ce sa te mai uiți pe margine, privirea înainte și pe ceas!

Moara nu este un obiectiv turistic să fie atras de priviri. Din martie urmează perioada de ”școala altfel”
când e pelerinaj de copii și cadre școlare la noi. Numai ați vedea surprindere la copii când se confruntă
cu mulțimea de utilaje în funcțiune, mișcare, zgomot și activitate. Îmi place mult de ei. Este binevenit
oricine pentru diferite scopuri...aprovizionare, vânzare, informare și mai ales de interes apicol!! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde BMihai » 26 Feb 2023, 09:32

cristi_vidican scrie:Le-am cerut o ofertă de preț și mi s-a părut totuși cam mult pentru ceea ce vreau.
3 containere unite cu spațiu gol la interior, cu ușă, 2 geamuri, interiorul finisat și utilat cu prize și corpuri era pe 12.000 euro plus TVA.


Va dau un pont. Daca cunoasteti pe cineva la VAMA din Oradea, intrebati de containere nereturnate catre compania de shipping. Sunt vami unde ruginesc dinastea cu anii si le mai dau la un pret bun din cand in cand, sau la cine trebuie.
Din 3 containere de shipping de 40 picioare faceti sala de evenimente. :D :D :D
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Cristian IONITA » 26 Feb 2023, 15:02

BMihai scrie:Eu am luat asa ceva de pe un santier de pe autostrada A10. Au dezafectat santierul si au vandut tot.
Am platit 1800 RON cu tot cu transport in stupina cu platforma cu macara. Are instalatie electrica, iluminat si prize, usa metalica si doua geamuri pe spate. Erau si modulare, puteai lipi 2-3-4-etc, ca sa faci un spatiu mare de lucru, dar pe mine nu m-a ajuta terenul, fiind tot in panta.

co224.jpg
co223.jpg


Am de cativa ani buni un sisten de 2 astfel de containere, amenajate ca o casuta de vacanta (o garsoniera de aproape 30 mp amplasata la stupina).
Penttu utilizare in afara sezonului rece este exceptionala .... daca trebuie si incalziza este cam energofaga .... si chiar si asa nu prea confortabila (este izolata bine dar mai deloc inertie termica).
Principalul avantaj este rapiditatea cu care este instalata .... o daca terenul amenajat (nivelat si cateva borduri) a durat mai putin de 3 ore ca totul sa fie operational (bransament electric, canalizare, etc).
O casa (magazie, alta constructie) ar fi durat luni ... plus alergatura cu autorizatiile.


Pretul la care ai gasit tu este foarte bun ... acum pe loc as achita cateva bucati daca as avea ocazia


Daca se doreste a avea alta destinatie si nu cea de locuinta (mai) exista varaianta "cuburilor" pentru utilitare auto, sunt cam tot atat de izolate, dar mai ieftine, mai usoare, mai simplu de gasit.

Spor
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Shrek » 10 Mar 2023, 19:50

Pentru Cristi Vidican, poate te ajuta cu ceva:https://fb.watch/jb5XEuAzTj/
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde elixir » 16 Apr 2023, 10:44

Eu mi-am construit anul trecut o magazie din fier.
5/3m, asezata pe piloni, ca sa nu am probleme cu primaria!
inaltime de 2,5m spate, 3m fata.
baza din teava 60/40, stalpi 40/40, centura superioara 50/30. acoperis din panouri, stau perfect pe aceasta deschidere(3m).
[retul a fost de cca 9000 lei, tara tva. am facut singur toata munca, am avut nevoie de vecicni sa intorc baza, sa o sudez pe ambele fete!
Peretii din tabla profilata. vara e prea cald ca sa lucrez in ea!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Casele din containere sunt o varianta rentabila ?

Mesajde Balian » 16 Apr 2023, 11:05

Urmeazā sā construiesc o magazie pentru pāstrat rame şi inventar apicol. M-am gândit sā fac din panouri sendwich. Nu mecesitā structurā metalicā izoleazā vara/iarna şi se poate închide ermetic. Primāria exclusā. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la VANZARI - CUMPARARI DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron