Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mierea

Mesajde cristi_vidican » 14 Mai 2023, 08:19

yuonyuon scrie:asta inseamna inceputul dezastrului in apicultura...

De ce?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 09:15

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:asta inseamna inceputul dezastrului in apicultura...

De ce?
cine credeti ca suporta consecintele?? apicultorul de rand cinstit si corect sau carfur si lidl care vand otrava de ani de zile fara nici o problema?

deci falsul este in magazinul lor ...cine este penalizat?
se ataca vanzatorul la borcan pentru ca pe cel de la angro l a invins deja...
tocmai dumneavoastra ati cerut ca vreti legislatie mai aspra.... :lol: ..adica cu alte cuvintre vreti sa fiti mai controlat si restrictionat... :lol:

falsurile si otrava se vor vinde in continuare in supermarketuri cu si sau fara voia omului de rand.....important este ca marfa bruta produsa sub pret (din est) mereu va invinge pe cea la pret "corect" din tara..
romania tara producatoare de marfa bruta de calitate produsa la pret mic va pleca in vest unde este ambalata si data m,ai departe la pret mare (tari pe picior mare(germania.canada franta sua)
iar noi vom lua marfa la pret foarte mic de calitate proasta pentru consum propriu....asta fiin circuitul economic sau mai bine zis "BANUL" care primeaza in fata legislatiei...

multi zic ca "noi nu suntem in stare sa producem singuri la noi in tara" ...adevarul este ca nu suntem (la un pret mai mic...fata de ce vine din est...)

dupa 2024 vanzarile tip "pe sub mana" se vor cam rarii drastic...iar articolele de genu sunt doar campanie premergatoare...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde Shrek » 14 Mai 2023, 10:34

Co voia dumneavoastră, am ceva de adăugat pe aceasta tema!
În supermarket-uri, mierea vândută nu poate fi " otrava" pentru ca pentru fiecare lot de produse se fac analize, cu care ei, nu se joaca. De regula, mierea merge în centre logistice, receptionata, verificata și apoi distribuita în magazine. Chestia este la procesatori sau firmele care livrează "mierea", de fapt mi mixt sau o miere cupajata de origini diferite ( de ex. Miere produsa în UE și non UE, poliflora și salcâm, etc), miere care corespunde standardelor din contract. Nu își permite nici o firma de retail sa se aprovizioneze din surse nesigure sau susceptibile de falsificării. Ca nu este etichetata în detaliu, este cu totul altceva, dar în acest moment este în litera legii.
Existenta în mierea vândută " la borcan" de " adaosuri " care nu au nici o legătură cu mierea poate fi stabilita numai, repet, numai prin analize de laborator. Restul de interpretări gen bula de aer, miere cristalizata/necristalizata în același borcan sunt simple povesti. Un client câștigat greu prin livrarea mierii de calitate îl poți pierde extrem de ușor după ce vede/citește astfel de articole. De fapt, genul acesta de clienți, fără o cultura minima a ceea ce înseamnă albinele și produsele lor, nu prezintă o siguranță a desfacerii.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 11:38

legislatia este facuta in jurul banului ...altfel ce rol au legi in aer liber?...banu adica profitul primeaza in fata calitatii...daca produsul vine ieftin si mult de afara ...calitatea fiind indoielnica se accepta niste "chestii"...faptu ca nu vrei sa le numesti otrava e subiectiv...
atata timp cat scrie miere si nu e miere si din ce in ce s a indepartat ata de forma naturala de miere pentru ca mereu se mai accepta cate un "rahat " in plus...

ia si definitia:otravă, otrăvurisubstantiv feminin
1. (numai) singular Substanță care, introdusă în organism (în cantități relativ reduse), provoacă, prin acțiunea sa chimică, tulburări importante, leziuni grave etc. și uneori moartea.

1 mierea incalzita care o vedem pe raft ...segregata....aia nu mai are proprietati si enzime vii...e doar fructoza...mierea nu se incalzeste peste 45 de grade
2 bula de aer e vascozitatea deci =zero...nu inseamna nimic
3 florile acelea ce apar la miere zaharisita iar nu inseamna nimic pentr ca apare si la alte produse ce contin doar zahar...

varianta cea mai sigura e sa se cumpere de la apicultori de incredere ca si alt produs ce ajunge pe raft ...din punctu meu de vedere sunt numai otravuri ...hai sa zic "otravuri" ca legislatia zice altfel....

daca la lapte se accepta (prin legislatie ) o cantitate de X% a impuritatilor( infectii antibiotice ) la mezeluri( cartilaje copite etc) si de la an la an se maresc aceste procente LEGAL...atunci la miere ce oare se mai accepta... pentru ca mierea e miere sa u nu ...nu este produs perisabil ...in afara de faptul de a se marii profiturile prin adaos de amidon si gulcoza ..oare ce ar putea fi?

cea mai simpla intrebare ar fi: de ce mierea de pe raft nu seamna cu mierea mea din butoi ?...si am avut zeci de sortimente ...vorba aia am stupi acasa stiu cu ce se mananca.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 11:49

cu alte cuvinte ...vin gunoaiele de afara produse la un pret mic unde noi nu avem controlul procesului de productie dar acceptam asa marind dozele de impuritati si calitate indoielnica prin legislatie desigur....pentru consum propriu sau lobi in tari lafel de varza ca noi
iar (acum e partea interesanta) noi ca apicultori pentru ca exportam la randu nostru in tari superioare...avem un control mai riguros ca suntem UE...deci cei din vest ne pot impune chestii...
Marfa de calitate ok produsa in RO ajunge la ambalat in Germania de unde pleaca in tot Vestu si N America la pret umflat cu pompa...

acum si partea finala ...e ca sunt producatori romani ce vor sa vanda in RO dar se amesteca cu Gunoaiele din Est...si le da cu virgula.....vina pica pe producatorii romanii..CARE vor sa fie mai controlati si restrictionati ...pentru ca gunoiele orcum vin de afara Legal....
e ca si cum iti dai cu sapa in cap ....ori vinzi la borcan... ori afara... ori te muti....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 11:55

daca fluxul banului este de la est la vest ....adica tara saraca (ucraina/china)munceste aproape degeaba si vinde pe ieftin la cea mijlocie(ro spania argentina etc) apoi cea mijlocie la un pret mai mare si in final cea foarte bogata(germania) ia tot....
cine incurca cel mai mult in acest lant??....parerea mea ca apicultorii romani care vand intern ...angro si borcan...
a mai fost poveste asta si cu alte ramuri ale agriculturii.zootehnie etc ...filmu e vechi deja doar ca sunt alti spectatori.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde Shrek » 14 Mai 2023, 12:19

Nu avem niciun un studiu sa raportare de cata miere sau tentativa de miere cum o numesc alții, se vinde prin supermarket și în ce măsură pot sa influențeze bazinul consumatorilor de miere. Pe de alta parte, cititorii trebuie sa știe ca prețul pe care îl vedem la raft, în magazinele mari, nu este și cel care îl primește furnizorul ( procesatorul). Cam 25%uneori mai mult din prețul afișat sunt taxe pe care magazinul le percepe pentru reclama, spațiu, depozitare, manipulare, etc. Deci dacă la raft vedem 10 lei borcanu' mos Iordache primește cam 6- 7 lei.
Iar magazinele mari, pe baza unor studii , făcute tot de ei, știu ce sa comand de și mai ales când. Dacă ei știu ca , toamna se vinde miere ieftina, lichida, închisă la culoare, asta comanda! Furnizorul, asta " produce". Calitate, evident la preturi mari și cantități mici se vinde doar în magazine bio, naturiste,vegane, etc, unde clienții sunt mai " educati" culinar.
Rămâne bazinul cumpărătorilor " la borcan", fie din piețe unde este greu sa susții ca este miere de calitate dacă nu ești și producătorul ei, dar minți cu nerușinare ca este miere de la tine din stupina, sau cei ce vând " de acasa" sau la " la tine acasă ", dar aici prețul este dat de cerere și oferta, sau împrejurări excepționale gen pandemia.
A da tot timpul vina pe " importuri" atunci când prețul de vânzare este mic, este o exagerare. Luând exemplul lui Balian, care a redus producția de miere la volumul care îl poate vinde, asa ar trebui sa procedeze cam toți stuparii. Altfel, vom avea o piață inundata de miere, cu cerere constanta dar producție inimaginabila ca cea de anul trecut, apoi tot felul de " iexplicatii" ale unor " influensari" despre cum sa deosebești miere adevărată de cea falsificata.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 13:14

furnizorul(procesatorul) este lafel de parlit ca si producatorul...cam asta i realitatea....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde Balian » 14 Mai 2023, 20:05

Mai sus am dat un link despre o acțiune ce ne vizează pe noi apicultorii în legătură cu calitatea mierii.
Stau citesc și mă întreb: oare eu sunt așa departe de ce există în jurul meu?
Cum văd eu, și corectați-mă unde greșesc!

Există o piață de miere, intern și extern, care cu vreo 10 ani în urmă era alimantată cu miere produsă de apicultori,
adică de albine. Mai de nou mierea a devenit un produs pe care se poate ”fabrica” în condiții industriale.
Bineînțeles la un preț de fracțuine din care ar putea obțină cel mai performant apicultor. Plus mierea în
timp de criză a devenit pentru consumatori un produs pe care se poate neglija în favoarea produselor
mai importante.
https://romania.europalibera.org/a/inte ... 79015.html
Mai este și factorul ”apicultor”.
În urmă cu 30-40 de ani un apicultor care avea 100 de familii era superlativul brezlei. Azi mai ales cu ajutorul/
obligația proiectelor sunt f mulți cu acest număr de efective. Dar și alții producem miere întro cantitate
(deși avem pe stoc de ani de zile) fără cap. Această cantitate cândva va invada piața pentru un preț de nimic.
Fără să calculăm costul real al unui kg de miere. Dăm vina pe oricine dar nu luăm o decizie să reducem
producția. Acele vremuri cu preț mare, sau cu orice preț la engros evident nu va mai vine din motivele
susamintite niciodată. Noi tot sperăm în nerealizabil și ne mândrim cu cantrități de miere produsă pe care
poate niciodată nu vom mai putea vinde. Eu pentru acest considerent am redus efectivul de albine cu 60%. :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mierea

Mesajde yuonyuon » 14 Mai 2023, 21:21

da piata de miere in romania este : importa pentru consum si produce pentru export....
lafel si la cereale....
in zootehnie numa importa...ca se pot cresete animale si in germania cu cereale de la noi....si forta de munca tot de la noi....

multi nu inteleg ecosistemul economic si se pierd in articole si legislatie de 2 lei...aceast abureala si schimb de marfa de la unu la altu permite imbogatirea furnizorilor prin comisioane cat mai grase... pe X motive....bineinteles in mare parte reale dar tot odata fictive....

in trecut inca nu era instaurat sistemu iar marfa pleca de la apicultor la consumator la pret ok (fara intermediar.comisioane ,taxe) deaceia era "alta viata"...iar acum e aceaiasi miere aceiasi oameni dar cu "paraziti"...

la o stupina de 200 de stupi se fac 5 tone (minim) la pret corect inseamna 30.000 e pe an ...asta da viata ...dar in realitate is pe o zi pe alta....din " x motive legislative si control...
dar cred ca multi au uita deja pentru ce muncesc
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Mierea

Mesajde Balian » 15 Mai 2023, 11:01

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:https://romania.europalibera.org/a/europa-libera-a-testat-la-laborator-mierea-din-comert/32405221.html

Articol bine documentat, dar am niște observații ...
Cu părere de rău, dar dna Bobiș de la Cj, face niște greșeli care arată lipsa de experiență. 1. Stratificarea mierii, lichidă sus, cristalizată jos. Am avut miere rapiță care s-a stratificat așa la căldura mare din casă. Da, se prea poate ca acea stratificare să arate un fals, dar nu e obligatoriu. 2. Chestia cu bula e dată de vâscozitatea/densitatea mierii. eu pot avea o miere cu 20% umiditate (s-a mai întâmplat la prieteni la salcâm) și să meargă bula ca pe bulevard. Sau să fie un mare fals din sirop, care să fie foarte vâscos. Treaba cu bula nu e adevărată

Faptul că se discută despre calitatea mierii tot mai mult, e un lucru bun. Vrem și o legislație mai aspră cu falsurile și o etichetare corectă a mierii


Nu pot să trec lângă această părere despre d-na dr Bobiș de la laboratorul din Cluj. (Am mai citit odată articolul poate am scăpat eu ceva.)
Ne cunoaștem prin telefon și mail de câțiva ani cu d-na Otilia Bobis. În articvolul de sus este un interviu cu dânsa. Nu spune absolut nimic
despre metodele empirice. Acolo explică chiar științific clar rezultatele de laborator. În articol sunt două păreri radical diferite, scrise de două
persoane de pe fb. Primul explică superioritatea și unica cale de a determina un fals de miere numai prin analize de laborator, iar celălalt
ne învață cu metodele copilărești care chiar nu are valoare nici doi bani.
Vă povestesc experiența mea de anul trecut cu d-na dr Bobiș:
Am trimis cu curier 5 probe de miere la Cluj. Am dorit să decontez prin PNA plata lucrărilor de laborator. Era în ultimele zile din august.
Curierul a întârziat neexplicabil și a ajuns numai 3 din totalul de 5 probe. Lipsea chiar proba cu sedimentul ce am filtrat din mierea de vară.
Vroiam să știu ce anume este ce se depune la fundul borcanelor dacă nu fac această filtrare. Doamna știind că doresc să predau buletinele
la PNA, personal m-a sunat că nu a sosit probele. Mai mult (!!) suna la curierul din Cluj să caute/intereseze după coletul meu. Așa că eu
personal numai de bine pot spune despre doamna. Profesional că îmi sugera ce analize să facem să determinăm ceva necunoscut, și ca un
om care neinteresat lucrează să fie de ajutor apicultorilor. Recomand laboratorul din Cluj condus de d-na dr Otilia Bobis pentru oricine
din țară dacă dorește să aibă o analiză profesional efectuată, și mai mult adevărată :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mierea

Mesajde cristi_vidican » 15 Mai 2023, 11:23

Vezi că în articol e și un material video cu dna Bobiș. Eu la acela fac referire.
Acolo doamna greșește grav pentru un om de știință.
Adică, acea sedimentare se poate face și la o miere perfect naturală.
Și o miere nu greu de falsificat poate face o bulă perfectă, iar una care a rămas cu ceva umiditate mai mare (dar perfect natrală), trece bula prin miere ca prin apă.
Ca om de știință trebuie privești problema din mai multe unghiuri și să explici că pot să fie și excepții.

Dar, ca om, dna Bobiș este de treabă. Și eu am vb la telefon cu dânsa și experiența a fost una foarte plăcută, comparativ cu alți laboranți de la stat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea

Mesajde Balian » 16 Mai 2023, 23:24

https://www.g4media.ro/producatorii-de- ... -hype.html
Bineînțeles este binevenit orice acțiune pentru reglementarea situației haotice pe piața de miere, dar cred cā etichetarea țārii şi proveniența procenrului de amestec nu ar rezolva peoblema. Definirea precisā a compoziție mierii prin lege şi verificarea riguroasā a calitāții produsului ar putea reprezenta o mişcare semnificativā în aceastā chesriune.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mierea

Mesajde Balian » 17 Mai 2023, 14:11

Noi apicultorii suntem supărați pe supermarketuri. Ei nu au nici o vină în problema falsificării.
Nu vor fii dar nici nu pot fi trase la răspundere, numai dacă eventual mierea ar fi păstrată nepotrivit
în magazin. Toată răspunderea o poartă furnizorul. Pentru asta ar trebui controlată cât mai des
calitatea mierii în magazine și cei care ar încălca grav normativul să ajungă pe o listă neagră ca
neplătitorii de credite care nu mai pot lua credit de la nici o bancă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Mierea

Mesajde cristi_vidican » 17 Mai 2023, 17:04

Problema mare e că cei care ar trebui să controleze mierea și pe cei care o pun în vânzare, nu o fac.
Se știe că există falsuri în mierea din magazine, dar, înafară de câțiva temerari, nimeni nu face controale.

Au apărut multe materiale de prese în această perioadă care arată falsificare mierii din România și din UE.
Sunt curios care este scopul și cine este în spate.
Mateș ar zice că scopul e să scadă consumul de miere, prin neîncrederea consumatorilor. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea

Mesajde Balian » 17 Mai 2023, 17:15

Cui ajutā sā aibā consumatorul neîncredere? Orice ar trebui sā aibā o motivație.
Mācar sā inventām noi una, dar nici inventat nu gāsesc explicație.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron