Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: noi incepatorii

Mesajde proapis13 » 22 Dec 2011, 20:56

In planul de afaceri cere sa ti se treaca sa innoiesti tot inventarul apicol
Incepi cu centrifuga obligatoriu pe 4 rame,daca o ai cere un topitor cu aburi
afumator inox,tava de dascapacit din inox,combinezon apicol,dalta,
cere sa faci 40 de stupi in regie proprie ,daca cunosti pe cineva,sau cumpara-i
restul pana la 68 ii cumperi prin P.N.A.la fel si fundurile antivaroa
sant mai multe dar macar incearca atat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: noi incepatorii

Mesajde un OM » 23 Dec 2011, 00:24

Cantitatea de miere care ti se cere sa o predai printr-un procesator sau alt fel de documentatie sa nu depaseasca 10 kg. per familie. Alte produse apicole sa fie in cantitati cat mai mici: ceara, propolis sau polen. Bine ar fi ca polen sa nu fii nevoit sa predai deloc. Ai prea mare nevoie de el in familiile ce se vor transforma in roi.Citeste bine dosarul inainte de a-l semna.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: noi incepatorii

Mesajde cavaleriu » 23 Dec 2011, 23:05

pentru teren sigur daca nu il ai in proprietate faci contract de comodat la notar =50ron. :)
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: noi incepatorii

Mesajde gabimihai » 24 Dec 2011, 23:28

A-ti uitat, si la Rolul Agricol, stupii trebuie sa fie inscrisi cu un an in urma, adica in 2012 stupii sa fie inscrisi din vara lui 2011.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 25 Dec 2011, 19:22

buna,
domnule proapis,aceste conditii sunt pentru masura 141? eu stiu ca trebuie sa incep cu 28 de familii...pe parcursul acestor 5 ani trebuie sa ajung la 60?sau?
domnule, un Om, eu am vorbit cu cineva care a accesat masura 141 anul trecut si a zis ca nu trebuie sa mai predam nimic in afara de miere...eu stiu ceara,polen, etc. dumnevoastra ati accesat aceasta masura si v-au spus ca trebuie ca pe langa miere sa mai predati si altceva?
va multumesc
numai bine si
SARBATORI FERICITE!
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde costinelblagniceanu » 25 Dec 2011, 21:17

Salut,stuparul 2011,eu am accesat mas.141 in iunie,pe linga faptul ca daca ai terenul luat in arenda cu un an in urma(teren care sa figureze in registrul agricol tot din aceasta perioada),trebuie sa fii membru intr-o asociatie apicola cu 6 luni in urma,trebuie sa ai 25 de stupi declarati la primarie,iti trebuie o adeverinta de la medicul veterinar din care sa rezulte ca familiile sunt sanatoase(adeverinta pe care nu ti-o da daca nu esti inscris la ei).De predat miere nu stiu de unde au scos colegii este vorba de hirtii prin care sa faci dovada ca ai vindut miere.Dupa 3 ani trebuie sa ai 62 de stupi.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: noi incepatorii

Mesajde proapis13 » 26 Dec 2011, 09:20

costinelblagniceanu scrie:De predat miere nu stiu de unde au scos colegii este vorba de hirtii prin care sa faci dovada ca ai vindut miere.Dupa 3 ani trebuie sa ai 62 de stupi.

Tinere draga te rog reciteste-ti cu atentie planul de afaceri si pe urma mai vorbim
Pana atunci tu-ti dai cu presupusul
salve :D
stuparul2011 scrie:buna,
domnule proapis,aceste conditii sunt pentru masura 141? eu stiu ca trebuie sa incep cu 28 de familii...pe parcursul acestor 5 ani trebuie sa ajung la 60?sau?

Prima cerinta este dezvoltarea dupa care cresterea productiei de miere cu minim 20%
NU sunt conditiile in sine,eu am scris cam ce ar trebui sa treceti in planul de afaceri
Una dintre conditiile eligibilitatii este de a face dovada comercializarii a 10kg de miere/fam de albine
sau a predarii catre procesatori;simplu.
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: noi incepatorii

Mesajde sorinmob » 26 Dec 2011, 09:46

planul de afaceri se bazeaza pe punctele spuse de proapis.insa deocamdata nu a venit control la nimeni ca sa vezi pe ce se pune accentul mai mult.se pare(atentie se pare) ca si controalele vor fi prin sondare nu la toata lumea.eu am luat transa 3.acum astept controlul sa vina in octombrie 2012.privind cresterea numarului de fam.se albine sunt OK.restul ce scrie in planul de afaceri mai putin.asa ca...........
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: noi incepatorii

Mesajde nelu stuparu » 29 Dec 2011, 22:52

stuparul2011 scrie:buna,
domnule proapis,aceste conditii sunt pentru masura 141? eu stiu ca trebuie sa incep cu 28 de familii...pe parcursul acestor 5 ani trebuie sa ajung la 60?sau?
domnule, un Om, eu am vorbit cu cineva care a accesat masura 141 anul trecut si a zis ca nu trebuie sa mai predam nimic in afara de miere...eu stiu ceara,polen, etc. dumnevoastra ati accesat aceasta masura si v-au spus ca trebuie ca pe langa miere sa mai predati si altceva?
va multumesc
numai bine si
SARBATORI FERICITE!

pentru141 am inceput cu 25 de fam si trebuie sa ajung la 56 fam si sa comercializez 10 kg miere pe familie anual,sa achizitionez o centrifuga 4 rame si alte utilaje necesare ...[polen ..ceara..propolis NU TREBUIE SA COMERCIALIZEZ], cind am depus actele pt proiect in cerificatul de producator scria ca comercializez doar miere ,cred ca acesta este motivul pentru care nu mi/au trecut si alte produse...
Avatar utilizator
nelu stuparu
 
Mesaje: 41
Membru din: 17 Mai 2011, 20:57
Localitate: Bacau

Re: noi incepatorii

Mesajde Adryan TR » 16 Ian 2012, 06:28

nelu stuparu scrie:dovada ca ai albine o faci cu adeverinta de la primarie [registru agricol],proiectul il faci cu cei de la apia 0..500lei pfa.600lei..drumuri si altele..total 1500lei multa bafta .eu pt 141..25fam albine.

Salut
Ai cam umflal preturile :D
eu din cate stiu m.a costat in jur de 500 let tot proiectul! ;)
Adryan TR
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2012, 06:18
Localitate: Romania

Re: noi incepatorii

Mesajde ciptheman » 16 Ian 2012, 09:13

stai asa nu te grabii ca nu ai terminat de dat bani dupa ce termini cu pfa ,stampila,conturi ,treburi mai vorbim da? si mie mi se pare cam mult 1500 de lei dar cred ca e mai mult de 500 in cazul tau se poate doar daca ti ai facut singur proiectul,cred ca totalul ajunge pe la 700.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 17 Ian 2012, 19:30

buna,
exista printre dumneavoastra cineva care si-a facut singur proiectul? exista sorti de izbanda,daca proiectul nu est efacut de cineva mai autorizat?
eu acum vreau sa ma inscriu in asociatie si apoi sa caut pe cineva care face proiecte,pentru ca singur nu stiu daca voi reusi...
legat de chestia cu banii,parerea mea ca difera de la o zona la alta a tarii....pentru pfa cam ce costuri aveti?cu toate cele necasare...
dupa toate cheltuielile,cu tot cu pfa,cu tot cu proiect(pentru cine nu l-a facut singur)....etc,etc.cati bani efectiv,pe care ii pot investi apoi in lazi(pentru ca nu stiu sa fac stupii) si alte cele mai raman?
vas multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde aurelt60 » 05 Feb 2012, 13:57

Nu te descurajez dar cred ca inainte de a te baga in (fonduri) poate este mai bine sa capeti experienta inca citiva ani deoarece problemele sant multe nici un an nu seamana cu altul si nici dupa o viata de om nu se poate spune ca stim totul despre stuparit. Dezvolta-te usor usor si asa vei trece toate necazuril(invatind) din greseli,ale tale sau a altora.
Ai grija ce iti doresti pentru ca este posibil sa se indeplineasca!
aurelt60
 
Mesaje: 57
Membru din: 31 Ian 2012, 11:17
Localitate: Bragadiru, Ilfov

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 09 Feb 2012, 21:30

buna,
posibl sa ma fi grabit......vom vedea.sper sa prind experienta pe parcurs.oricum inca pot renunta,asa ca .............sa vedem cum decurg ostilitatile....... :lol: :lol: :lol:
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: noi incepatorii

Mesajde lmtinu » 03 Mar 2012, 20:22

Salutare si la multi ani!
Pentru ca este o pagina deschisa de tine,
eu aci am gasit de cuviinta sa iti urez
La multi ani si succes....azi cand am inteles
ca este ziua ta de nastere.
Toate cele bune!
Daca cineva ne arata viitorul,nu mai avem viitor!
Avatar utilizator
lmtinu
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Ian 2012, 19:15
Localitate: MEDIAS

Re: noi incepatorii

Mesajde stuparul2011 » 04 Mar 2012, 19:04

buna,
multumesc si la mai mare.
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Anterior

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori