Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 16:44

Bine ,să discutăm !
@ Iunicu -nu mi-ai răspuns la problema referitoare la produsul finit ,care e foarte importantă !
Referitor la schița prezentată a eprubetei papagal,s-a strecurat acolo o greșeală care induce o a doua greșeală . După ce o repari ,discutăm !
Trebuie să mai reții că, nici nu se pune problema diluării alcoolului în pahar pentru a putea fi băut, sub nici o formă nici măcar cu Aqua carpatica !
@Mircea 63 -ești pe aproape !
@Jimm -cînd vorbim de cazan de țuică ,vorbim de cupru ,nu de aliaj de cu+zn=staniu !O K ?
@ Cristian Ioniță-nu prea stăpînești tehnologia dublei distilări. Dar o să te învățăm și pentru că te cred elev bun ,în curînd o vei stăpîni !
Cam asta e și după ce mai punem la punct niște detalii discutăm pe problemă !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 17:00

Te rog mai formuleaza o data intrebarea, imi scapa.
Ce anume e grasit la eprubeta ca nu pot sa-mi dau seama. Mie mi se pare ca e in regula.
De ce spui ca nu ai voie sa diluezi distilatul cu apa?
Inteleg ca te simti lezat de comentariul meu. Nu combat metoda ta de distilare ci vreau sa o inteleg pentru ca mie mi se pare mai simplu separarea fractiilor la a doua distilare.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 17:19

Te întreb a treia oară ,,CUM SE NUMEȘTE PROUSUL FINIT PE CARE ÎL OBȚII PRIN METODA EXPUSĂ ?,,
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 18:33

Eu ii spun simplu "tarie" fara alte denumiri pompoase. Tarie de tescovina, tarie de pruna, tarie de porumb... etc.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde MIHAI BALS » 14 Oct 2012, 19:21

paul scrie:
iunicu scrie:Mihai vezi ca s-a demonstrat ca hidromelul creste fertilitatea. Ai grija cat bei in pastoral. :twisted:

Pai , n-ai inteles ca omul bea hidromelul ... acum ??? Ce pastoral sa faca ... acum ?
Aaaah poate o incarcat un microbuz cu blonde si le-a dus sa le arate ... frumusetile patriei ... :oops: In cazul asta , s-ar putea sa nu-i ajunga hidromelul ... S-ar putea sa mai aiba nevoie ... De prieteni ! :oops:

alooo,a facut vreunul din voi hidromel?
daca e cineva avem taina,daca nu VALEA, la lecturat si dupa astept si experienta de minim 1 an.
PA!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 19:21

Așa domnule !
Dar ca să faci o tărie nu e cazul de o instalație sofisticată . Și ca să fiu sincer ,mă cam speriasem cînd am văzut sumedenie de instalații care mai de care !
Este nevoie de un căzănel ,acolo ,de 40- 50 de litri sau de cît o avea omul , în care să pună ce are ,o tescovină ,un borhot de pere ,de prune ,mai știu eu de dude și să facă și el o țuiculiță ,un rachiu !
Acuma ,ori o zbîrcește la gradații ,ori iese acră ,ori o afumă , ori și-a dat seama că e cazul să-și crească pretențiile, omul nostru care ,dăm un exemplu,obține la prima distilare
vreo 25 l de alcool ,după ce spală bine cazanul ,pune cei 25 l in cazan ,mai pune 25 de litri de apă ,și-i dă cărbuni ,adică bagă foc !
După ce a curs pe țeavă vreo 10l, măsoară cu alcoolmetrul produsul care e amestecat tot într-un vas și o să constate ,că tăria,, e tare,, de vreo 50 de grade !
În acest moment ,el ,producătorul ,care este și consumator , hotărăște dacă mai lasă să curgă ,sau îi rupe gîtul ,adică saltă capacul și nu-i mai face focul ,ci dimpotrivă!
Asta in cazul în care producătorul -consumator, vrea ca tăria făcută să o bea pur și simplu .
Dacă vrea să o vîndă ,nu o mai face a doua oară . Dacă vrea să obțină alcool între 60 și 80 , îi rupe gîtul acolo unde e cazul !
Este de reținut că alcoolul dublu rafinat ,se poate obține și la 35-40 grade ,dar ce este important dereținut -puritatea ,calitatea obținută ! Am fost clar ?
PS -la schița eprubetei papagal,este o greșeală în zona unde lichidul din camera alcoolmetrului trebuie să curgă pe țeava de ieșire ,acolo din desen nu reiese un orificiu de comunicare !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 19:27

Mibu, am recitit si ...chiar nu reusesc sa vad unde ai pus aceasta intrebare.
Nici nu inteleg bine la care metoda te referi...

Daca te referi la dubla distilare, popular ii spune rachiu dublu intors.

Iuniculeee, in toata practica distilarii n-am auzit de subtierea bauturii cu apa. Strica gustul!
In industrie, unde se pleaca de la spirt, apa, arome etc se practica, cu apa tratata etc dar in cea traditionala: rachiu, coniac, Whiski...nu.

Daca vrei sa potrivesti taria, la prima distilare ai luat tot ce prinzi, mai putin fruntea. La a doua, opresti (rupi) cazanul cand ai obtinut taria dorita. Daca vrei fineturi de aroma si vrei sa o controlezi, daca iti pare prea puturoasa, rupi mai devreme si tot prin cazan mai lasi sa curga apa. Preferabil de izvor...nu de retea oraseneasca!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde MIHAI BALS » 14 Oct 2012, 19:28

MIHAI BALS scrie:
paul scrie:
iunicu scrie:Mihai vezi ca s-a demonstrat ca hidromelul creste fertilitatea. Ai grija cat bei in pastoral. :twisted:

Pai , n-ai inteles ca omul bea hidromelul ... acum ??? Ce pastoral sa faca ... acum ?
Aaaah poate o incarcat un microbuz cu blonde si le-a dus sa le arate ... frumusetile patriei ... :oops: In cazul asta , s-ar putea sa nu-i ajunga hidromelul ... S-ar putea sa mai aiba nevoie ... De prieteni ! :oops:

alooo,a facut vreunul din voi hidromel?
daca e cineva, avem taina,daca nu, VALEA la lecturat si dupa astept si experienta de minim 1 an.
PA!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 19:34

Acuma citii ce scrie Mibu. Da, asa se face, dar n-am sesizat ca Iunicu sa zica altfel, doar ca o spune pe "lunga" si nu pe "scurta"

Pozele...de laborator cele de sticla. Cu cele din teava de cupru nu m-as incumeta, desi sunt ingenioase si urmareste un lucru important!!! Temperatura de iesire! Asta iti spune ce iese din cazan!
:? Nu m-am uitat la functionalitate ci la...poza!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 19:35

Mai citește o dată ,dar cu atenție și o să vezi că-l întreb pe iunicu de cîteva ori !
Vorbim de obținerea alcoolului dublu rafinat !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde jimm » 14 Oct 2012, 19:37

mibu scrie:...
@Jimm -cînd vorbim de cazan de țuică ,vorbim de cupru ,nu de aliaj de cu+zn=staniu !O K ?
..


Va salut,
Cazanele din tuica sunt din alama, adica aliaj de cu+zinc http://ro.wikipedia.org/wiki/Alam%C4%83
Cantitatea de zn din aliaj influenteaza gustul! Parerea mea! Eu 1 am cazan din tabla de Cu 98% !
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 19:55

Mircea63
Înainte să fie îmbuteliat, whisky-ul e diluat cu apă pură. Tăria minimă pentru a-și putea purta mândru numele e de 40%, dar există și whisky-uri de 43%, 46% sau chiar mai tari, pentru edițiile speciale dedicate cunoscătorilor. Însă cele mai norocoase sticle sunt umplute direct din butoi și sunt numite “cask strength” (tărie de butoi), cel mai nobil tip de whisky.

Sursa:
http://www.bauturi-nobile.ro/whisky/dis ... onala.html
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 20:11

mibu scrie:....și după aia !
dar de albine ce ne spui după ce bei o țuică ?

mibu scrie:nu e cazul să complicăm o chestiune atît de simplă !

mibu scrie:Vă salut !Și vă aduc aminte că m-am născut la Ceptura -Prahova !
Vreau să vă spun că la noi ,la Ceptura ,se face țuica de tescovină de cînd mă știu !
Mai nou ,adică de cîțiva ani ,eu fac tescovină dublu rafinată , la îndemnul unui prieten din ardeal ,adică un fel de palincă !
Prietenul meu m-a convins că distilarea dublă este mult mai pură dacît simpla distrilare ,deci mai sănătoasă !
Vreau să vă spun că produsul obținut are o aromă plăcută ,de gust ce să mai vorbim !
Pot să vă mai zic că prima cantitate de 2,5 l care curge la țeavă, măsurată cu alcoolmetru are 75 grade ,pe care o opresc de fiecare dată pentru a o folosi atunci cînd prepar tinctura de propolis !
Pentru doritori ,pot oferi rețeta obținerii acestui produs alcoolic pe care m-am gîndit și cum să-l numesc după brevetare !

mibu scrie:Dacă ai fost atent, eu vorbeam de a doua distilare !
Treaba cu fruntea este valabilă numai la prima distilare ,așa că nu e cazul să venim cu alte explicații !

mibu scrie:Salut măi Paule,ce mai faci ?
Dacă tu ai băut cel mai bun vin roșu ,cel făcut pe domeniile Ceptura ,atunci află că eu am mîncat cea mai bună tochitură,cu mulți ani în urmă ce-i drept , la Fălticeni !
Să trăiești !

mibu scrie:Să ne lămurim !
Dubla distilare se execută cu un scop clar ! Sau mai exact, se stabilește din start ce anume se urmărește atunci cînd vorbim de produsul finit !
De aici alegem ce tehnologie strictă aplicăm,iar în funcție de acest lucru utilajul , instalația necesară !
De aici începem discuția !

mibu scrie:Bine ,să discutăm !
@ Iunicu -nu mi-ai răspuns la problema referitoare la produsul finit ,care e foarte importantă !
Referitor la schița prezentată a eprubetei papagal,s-a strecurat acolo o greșeală care induce o a doua greșeală . După ce o repari ,discutăm !
Trebuie să mai reții că, nici nu se pune problema diluării alcoolului în pahar pentru a putea fi băut, sub nici o formă nici măcar cu Aqua carpatica !
@Mircea 63 -ești pe aproape !
@Jimm -cînd vorbim de cazan de țuică ,vorbim de cupru ,nu de aliaj de cu+zn=staniu !O K ?
@ Cristian Ioniță-nu prea stăpînești tehnologia dublei distilări. Dar o să te învățăm și pentru că te cred elev bun ,în curînd o vei stăpîni !
Cam asta e și după ce mai punem la punct niște detalii discutăm pe problemă !

mibu scrie:Te întreb a treia oară ,,CUM SE NUMEȘTE PROUSUL FINIT PE CARE ÎL OBȚII PRIN METODA EXPUSĂ ?,,


Am avut rabdarea sa citesc, ba mai mult, am adunat postarile tale pe acest topic, dar...tot nu vad unde sa fi pus aceasta intrebare, pana in clipa in care afirmi ca intrebi a treia oara.

Incep sa ma intreb daca am baut ceva astazi si ...nu-mi amintesc!

Nicule, fa te rog diferenta intre cele facute artizanal in gospodarie -traditional daca vrei- si cele facute in industrie.
In plamada din melasa de exemplu, se introduce si acid sulfuric (iti povestesc daca vrei), dar in gospodarie nu vei face asa ceva niciodata.
Ultima oară modificat de Mircea_63 pe 14 Oct 2012, 21:12, modificat 1 dată în total.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 20:32

Mircea, sunt interesat de orice informatie valoroasa pe care mi-o poate oferi cineva. Vezi ca ai un PM.
Hai dezleaga-ti degetele.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 20:45

iunicu scrie:Mibule uite am trasat cu o sageata rosie traseul distilatului.

Dacă ai avea minime cunoștințe despre desenul tehnic nu puteai să faci acea săgeată ,care culmea, mai e și roșie . Ce naiba !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 20:47

@ mircea 63! ori nu vezi ,ori nu poți ! Scuze !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


cron