Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 21:14

Mibu, imi cer eu scuze daca am gresit cu ceva. Le-am pus acum cu rosu pe cele in care vad semnul intrebarii...si tot nu vad!
Sa fii iubit, vorbesti o limba pe care eu nu o inteleg. Sau e vorba de telepatie? La mine e stricat releul...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 21:21

cred că e releul ...
poate mîine !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 14 Oct 2012, 21:21

Mibule cauti cusur sau nu stii sa citesti decat desene tehnice?
Eprubeta din desen este desenata foarte clar. E folosita in aproape toate distilariile profesionale. Desigur ca aia de fabrica sunt praf, nu pot calcula fractiile decat cu termometru in capatul coloanei si cu papagal la iesirea din condensator. Niste prosti domnule!

http://www.kothe-distilling.com/video/kothe_video.php
Ia arunca un ochi la minutul 04:06
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Donbazil » 14 Oct 2012, 21:50

Sal'tare!
Hai, nu mai va incrancenati....Fapte, nu vorbe....N-atzi pus niciunul vreo poza cu voi, langa "instalatzie" asa ca.....
Iaca sa va povesteasca bunicu una adevarata de prin 87-88....
Aveam stupii langa aeroportul CIOCA , la catziva Km. de Timisoara, la floarea soarelui.Eram cu Florea Costica din Sag, pe atunci amandoi cam incepatori in stuparie, dar faceam pastoral cu daciile noastre, cu cate 4-5 stupi odata, pana-i duceam pe totzi 15-20 cat aveam atunci - si ne descurcam....Vara, cald, pe marginea soselei spre Beregsau - plin de duzi si pe jos covor de dude. Ne intelegem sa facem rachie si cu ajutorul familiilor, cu niste prelate, umplem intr-o duminica vreo 4 bidoane de 60 litri doua eu si doua el. Le ducem pe balcoane ( stateam amandoi in acelasi bloc in Plavatz II ).
Fermenteaza, put balcoanele dar na, abia asteptam sa gate de fiert sa le distilam. Iau cazanu' de la cumnatu-meu din Izvin - o scula faina de circa 50 de litri facuta de meserias si hai sa facem rachia.....
Unde?.... :shock:
Pai in bucatarie....Cazanu' pe aragaz, racitorul pe dulapul de bucatarie care era intre aragaz si chiuveta si cu un furtul de la masina de spalat alimentam cu apa si cand se incalzea cu o cana goleam apa fierbinte in chiuveta....Vara, caldura de nebuneai si....Putoare de se simtzea in tot cvartalul de blocuri, - ca lucram cu fereastra deschisa.....In fine facem noi vreo 8-9 litri fiecare, dar duda, ca duda, putzea de nu puteai s-o bei....
De tare era tare dar te tzineai de nas cand duceai paharu' la gura.... :lol:
Povestesc cumnatului isprava si ma sfatuieste sa bag in distilat niste boabe de cafea si esentza de migdale. Fac cum mi s-a spus si ce sa va povestesc.....Coneac de coneac nu alta....I-a luat putoarea si i-a dat un gust de nu stia nimeni din ce este.....Pacat c-a fost prea putzina....
Amintiri.....Amintiri.... :) :)
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 22:12

DonBazile ,spune la copiii ăștia ce înseamna să fi serios în cunoștințe !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 14 Oct 2012, 22:15

iunicu scrie:Mibule cauti cusur sau nu stii sa citesti decat desene tehnice?
Eprubeta din desen este desenata foarte clar. E folosita in aproape toate distilariile profesionale. Desigur ca aia de fabrica sunt praf, nu pot calcula fractiile decat cu termometru in capatul coloanei si cu papagal la iesirea din condensator. Niste prosti domnule!

http://www.kothe-distilling.com/video/kothe_video.php
Ia arunca un ochi la minutul 04:06

e desenată foarte clar dar incorect ,iar ca să nu mai zici că-s cîrcotaș am să-ți trimit eu un desen CORECT !
Noapte bună !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 22:22

Si aici in sat face lumea coneac...tot asa. Boabe de cafea si stafide in ...rachie.

Sa vezi cum se facea pe vremuri...la bloc. Ce cazan ?? La kukta ! Pe aragaz.
Kukta aia d-abia avea 10 litri. Altele poate erau mai mici. O teava de cupru ca racitor si da-i bataie. Materie prima...cel mai fain era din caise!
Munca multa, marfa putina, dar cu atat parea mai pretioasa.

Stiti cum se improvizeaza o distilare in lipsa de cazan? Oala mare si un capac putin conic, cu conul in jos. In dreptul conului prinsa (legata cumva) o cana, sau cana asezata pe ceva in oala ca sa nu stea in borhot. Vaporii condenseaza pe capac -pe capac se pune carpa uda ca racire- si picaturile se preling si se scurg in cana.
Desigur, absolut nerentabil, munca de chinez batran, dar au mai muncit romanii si prin alte tari, pe la arabi...de unde cazan? De unde bautura?
Iar materie prima aveau... setea mare :lol:


PS Pt Mibu Eu am cunostinte numai oameni seriosi :? :?: Deci sunt serios in cunostinte ?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 15 Oct 2012, 00:20

Donbazil scrie:Sal'tare!
ma sfatuieste sa bag in distilat niste boabe de cafea si esentza de migdale. Fac cum mi s-a spus si ce sa va povestesc.....Coneac de coneac nu alta....I-a luat putoarea si i-a dat un gust de nu stia nimeni din ce este.....Pacat c-a fost prea putzina....

Sa sti bunelule ca am incercat si eu un distilat de tescovina cu boabe de cafea. E drept ca nu am pus si esenta de migdale. Probabil ca auzind povesti asemanatoare mi-am facut multe spernte referitor la bautura asta aromata cu cafea, pentru ca nu m-a inpresionat deloc.


mibu scrie:e desenată foarte clar dar incorect ,iar ca să nu mai zici că-s cîrcotaș am să-ți trimit eu un desen CORECT !
Noapte bună !

Abia astept.
O sa desenezi eprubeta asa cum o vezi tu ca fiind corecta si apoi discutam comparand ambele eprubete ca doi oameni care ne vrem maturi.
Fara cearta si suparare. Argumente pro si contra.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 15 Oct 2012, 09:20

Nicule,

ma uitai cu atentie la desenul tau!

Intrebare: pe unde iasa ceea ce ramane in blaza, adica ce ramane in "cazan" ? Nu e in flux continuu?

Hai sa-ti spun simplu in ce consta o coloana de rectificare fractionata, rafinare:
Un tub vertical, jos e "cazanul", iar in sus etaje.
Etajul este o podea asemenatoare cu un pahar, din podeaua caruia pleaca o teava subtire in sus si se opreste pe la mijlocul inaltimii etajului. Peste capatul tevii de la mijloc (neobturate) este alt pahar, desigur, mai mic, incat sa incapa, pus cu gura in jos si putin distantat fata de podea.
Sunt mai multe etaje una peste alta, fiecare are termometru si o iesire.

Nu-mi cere sa desenez... :cry:

Cum functioneaza: incalzind fundul, pleaca vaporii. In primul etaj incep sa condenseze, pe masura ce se incalzeste coloana si intra in regim de lucru, primul etaj incepe si el sa fiarba, vaporii lui urca in urmatorul etaj si lucrurile se repeta.

De jos in sus temperatura scade de la un etaj la altul. Coloana este izolata termic. Ajungi in regim de flux continuu -sa nu uit- fiecare etaj are si un robinet spre exterior, de unde "recoltezi fractiile". La primul etaj va iesi apa, apoi mai sus cozile, mai sus alcoolul si mai sus fruntile.

Asta asa...in mare, ca principiu!

In gospodarie....cazanul! Asta e parte practica si la indemana tuturor si e simplu de tot.
Daca vii cu multe fineturi se sperie omul si nu mai face rachie niciodata.

Exista mitul cum ca daca e cazanul bun, iasa rachia buna. Partial da! Dar cum din rahat nu faci bici....daca ai plamada buna, fructele dulci si aromate, fermentat suficient, dar nu acrit, iasa buna.

Sa nu uit! Coloana asta e alimentata in flux continuu!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 15 Oct 2012, 11:22

Mircea_63 scrie:Nicule,

ma uitai cu atentie la desenul tau!

Intrebare: pe unde iasa ceea ce ramane in blaza, adica ce ramane in "cazan" ? Nu e in flux continuu?


La care desen te referi. Daca vorbesti de coloana aia din ultima poza, acolo nu este decat coloana de rectificare, fara cazan.
Stiu foarte bine cum functioneaza o coloana cu talere. Eu sunt fan al coloanei cu umplutura (inele ceramice sau lana de cupru)


Nu este asa ca e o ameteala acolo? In realitate lucrurle sunt mai simple decat schita asta dar trebuie numai sa intelegi principiul de functionare si deodata un voal se ridica de pe ochi si incepi sa vezi lucrurile pe care nu le intelegeai. E atat de logic incat poti improviza o astfel de instalatie chiar si intr-un apartament.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 15 Oct 2012, 11:46

Sa stii ca-mi placi domnule!

Ameteala...pare numai. Cand am deschis primul stup :P ....hm albineee...pare totul OK.
Ce am vazut ? Pai nu-ti spusai...albine....si e multe...
Cum stau cu puietul, cu trantorii, au botci, au hrana, au polen, au matca sau oua ? Mah...asta nu stiu ca e complicat, dar tre sa fie bine ca e multe :lol:

Asa si aici...
Am presupus ca stii mai putin decat stii de fapt!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 15 Oct 2012, 12:20

Da, buna comparatie! Ctind ce ai scris, imi dau seama ca defapt stuparitul este de mii de ori mai greu decat distilarea corecta.
Daca esti interesat, distilarea cu tot ce tine de la plamadire pana la maturare o inveti in cateva luni, jumatate de an. La albine, eu invat de aproape un an si jumatate si cu fiecare lucru pe care il invat apar noi lucruri despre care trebuie sa aflu.
Albinaritul e ca medicina, tot timpul ai de invatat.
Distilarea e ca soferia, odata ce ai prins cum se struneste instalatia, devii tot mai indemanatic.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 15 Oct 2012, 21:37

Prietene ,mai citi între timp pe aici și observai ,vorba olteanului,că amintești de ceartă ,de supărare.Păi ce vorbe sunt astea? Noi discutăm o problemă, pentru a ne lămuri nu pentru a ne contra de dragul discuției ! Și ca să fiu sincer ,am oarece pretenții de la cei de vîrta ta ,la fel ca de la copii mei !
Nu am uitat de acel desen !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 15 Oct 2012, 23:13

Mibule, ma bucur ca nu esti necajit pe mine. Mi s-a parut mie ca te-am suparat si nu eram tocmai linistit din privinta asta.
Astept cu interes desenul dau dar, te previn ca trebuie sa ai argumente puternice ca sa demolezi eprubeta pe care am expus-o eu.

Pentru cei care nu prea inteleg rolul eprubetei papagal.
La teava alambicului nostru curge cel putin 9 substante importante cantitativ cu temperaturi de evaporare si cu densitati diferite. Eprubeta este un punct de trecere al distilatului inainte de colectare cu rol de de masura in timp real al densitatii distilatului. Alcoolmetrul care este defapt un densimetru ne ajuta sa masuram in orice clipa densitatea bauturii si astfel sa stim in ce moment al colectarii ne aflam.
Intre substantele indezirabile si pe care le gasim in cantitati insemnate in frunte se numara: Aldehida acetica, Aldehida propionica, Acetona, Alcoolul metilic, Aldehida butirica. Eprubeta papagal ne ajuta sa gasim destul de precis pragurile de trecere dintre epuizarea acestor substante si inceperea condensarii alcoolului etilic pe care il dorim.
Desigur ca toata distilarea trebuie sa se petreaca la foc domol pentru ca vaporii acestor substante sa nu se ridice gramada si sa ne zapaceasca masurarea.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde bostina constantin » 16 Oct 2012, 11:43

Am studiat si eu desenul cu ,,eprubeta'', desenul e corect, in schimb sageata depaseste nivelul eprubetei, ceeace sugereaza ca distilatul va curge peste eprubeta ;) , si va fii consumat de morti :lol:
Sper ca stii de gluma, Nicule!! :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 16 Oct 2012, 12:39

Corect, distilatul se revarsa peste buza eprubetei ca sa tina alcoolmetrul cu nivelul de citire la loc cu vizibilitate. Aici intervine palnia (reductia) aia lipita mai jos care capteaza distilatul si il trimite prin teava sutire, direct in colector.
Nea Costica, ce tuica buna se face pe valea Buzaului!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori