Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 08 Oct 2014, 20:39

Oricum e interesant ce am vazut in cele 2 filmulete......deci se poate si fara prea multa umblatura prin rame(ma refer la dadant),adica sa nu mai strangi ghemul,sa pui diafragma,sa pui cartoane,ziare....prostii.Drept dovada sunt pozele cu stupii(din primavara) inainte de rapita,care aratau f bine(asta in cazul in care nu a facut unificari).Anul asta am si eu in testare 4 cu folie(fund gol) si 20 cu podisoare peste care am pus doar ziare(fund gol) din care nu am scos nici o rama,au ramas pe 10 rame.Adevarat ca sunt familii bune,insa vedem rezultatul la primavara.Doar la roiuri am strans ramele pe ghem insa si astea vor ierna cu subarul tras mai mult de jumate.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi_vidican » 08 Oct 2014, 21:22

Dacă folosim folia pe timp de iarnă, obligatoriu ea trebuie izolată, altfel face condens.
Mai ales dacă avem ierni adevărate.
Din ce am văzut la dl CristiX, are acel policarbonat în capac, care s-ar putea să aibă rol de izolator.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 08 Oct 2014, 21:30

pe pagina mea gasiti mai multe amanunte. am cam lenevit cu reactualizarea. in iarna am sa incerc sa-i mai aduc imbunatatiri.
la intrebarile de aici trebuie sa ma repet:
- fundul il gasiti pe pag 2 (decupaj 20x20cm). nu se inchide nici vara, nici iarna (nu am subare). din 2005 tratez cu varachet fara sa inchid nici urdinisul, nici aerisirea. nu am observat sa am probleme cu varroa;
- pentru cei care nu ma cred ii invit la iarna sa verifice cand vor fi -x grd;
- am si stupi f slabi (3-4 rame a acoperite acum), iernarea o fac tot pe 10 rame. pierderile sunt pana la 3-4%;
- am un principiu la lucru cu stupii - decat sa muncesc aiurea si sa deranjez toti stupii prin controale repetate, mai bine accept pierderi accidentale;
- exceptand extractiile administrez 80 familii stationare singur dupa serviciu si in weekend-uri (in 2011 aveam 160 stationari). nu va spun asta ca o lauda, v-o spun sa intelegeti cum incerc eu sa-mi dramuiesc timpul. de multe ori sunt nemultumit de calitatea lucrurilor, dar prefer pe primul loc functionalitatea realizarilor;
- cineva spunea ca stupii sunt unificati. am fost adeptul unificarii o perioada, dar de ani buni am renuntat (greselile facute din graba si lipsa timpului pt operatie m-au convins).
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 08 Oct 2014, 21:33

fundul il gasiti pe pag 2 (decupaj 20x20cm). nu se inchide nici vara, nici iarna (nu am subare). din 2005 tratez cu varachet fara sa inchid nici urdinisul, nici aerisirea. nu am observat sa am probleme cu varroa;


Asa da,perfect adevarat(asa am citit si eu,nu ca ar fi pe sita pe toata suprafata).
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 08 Oct 2014, 21:35

cristi_vidican scrie:Dacă folosim folia pe timp de iarnă, obligatoriu ea trebuie izolată, altfel face condens.
Mai ales dacă avem ierni adevărate.
Din ce am văzut la dl CristiX, are acel policarbonat în capac, care s-ar putea să aibă rol de izolator.

Eu am izolat cu ziare...destule si peste ele un material
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 08 Oct 2014, 21:41

mausica scrie:Anul asta am si eu in testare 4 cu folie(fund gol) si 20 cu podisoare peste care am pus doar ziare(fund gol).

atentie cu ziarele, sigur vei avea mult condens pe folie si implicit muceai pe rame. hartia si cartonul se umezesc f usor si nu mai au proprietati izolante. este de preferat polistiren sau vata minerala (daca o izolezi sa nu ajunga in stup). daca te uiti cu atentie in capac am deasupra policarbonatului vata minerala. am si eu niste urme de mucegai pe 2 rame. la stupii carora le bag fondant pt completare ridic capacul cu o rama de 2cm pt a avea loc turta. in situatia asta izolatia nu mai este in contact cu folia si mai apare si putin condens.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 09 Oct 2014, 13:29

cristi x scrie:
mausica scrie:Anul asta am si eu in testare 4 cu folie(fund gol) si 20 cu podisoare peste care am pus doar ziare(fund gol).

atentie cu ziarele, sigur vei avea mult condens pe folie si implicit muceai pe rame. hartia si cartonul se umezesc f usor si nu mai au proprietati izolante. este de preferat polistiren sau vata minerala (daca o izolezi sa nu ajunga in stup). daca te uiti cu atentie in capac am deasupra policarbonatului vata minerala. am si eu niste urme de mucegai pe 2 rame. la stupii carora le bag fondant pt completare ridic capacul cu o rama de 2cm pt a avea loc turta. in situatia asta izolatia nu mai este in contact cu folia si mai apare si putin condens.


Da, multumesc de sfat, o sa tin cont......si eu am polistiren in capac ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 09 Oct 2014, 15:58

[quote="cristi x"]pe pagina mea gasiti mai multe amanunte. am cam lenevit cu reactualizarea. in iarna am sa incerc sa-i mai aduc imbunatatiri.
la intrebarile de aici trebuie sa ma repet:

Unde este aceasta pagina ca nu dau de ea???
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde nae » 09 Oct 2014, 20:18

mausica scrie:Unde este aceasta pagina ca nu dau de ea???

La semnatura , www milotoi.ro .
Sa traiesti d-le Cristian ! Si sa mai scrii /postezi sa mai invatamsi noi una-alta .
Cu respect .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Foto - cristi x

Mesajde mausica » 09 Oct 2014, 20:38

Multumesc domnule Nae ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 24 Ian 2015, 21:18

cand nu ti-ai facut treaba bine toamna, o repari acum.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cosmin iepure » 31 Ian 2015, 23:16

cristi x scrie:cand nu ti-ai facut treaba bine toamna, o repari acum.

Dacă le puneți în stilul acesta le omorâți jumătate pana la primăvară.
cosmin iepure
 
Mesaje: 38
Membru din: 07 Aug 2013, 20:58

Re: Foto - cristi x

Mesajde nae » 31 Ian 2015, 23:34

cosmin iepure scrie:Dacă le puneți în stilul acesta le omorâți jumătate pana la primăvară.

Te pripesti , OMUL respira albina .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 03 Iun 2015, 09:52

Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi x » 13 Sep 2015, 21:44

Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Foto - cristi x

Mesajde cristi_vidican » 14 Sep 2015, 08:40

cristi x scrie:administrare sirop

Nu-i riscant să administrați așa?
De ce nu folosiți o stropitoare?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron