Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde nae » 10 Sep 2015, 19:22

mitica68 scrie:
cristian bh scrie:probabil depinde si de ce mai este in stup,,,,de ce intra in stup,,,,

Domnule , mai bine taceai.

:oops:
Vrei raspuns sau nu ?
1-intr-un nucleu cu 1-1.5 Kg albina si sustinut cu hrana 3rame in 2 saptamani =bine
2-intr-un stup de productie e putin ; e de discutat ...''depinde si ce este in stup...de ce intra in stup ''=corect
Intr-un stup care nu mai are puiet(la limita bezmeticului) nu oua ca intr-un stup cu o structura buna ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde mar2di » 24 Mar 2016, 10:00

Subscriu si eu la acest subiect! Nici macar incepator nu sunt dar vreau sa devin... Ma documentez deja cam de un an si jumatate cu tot ce se poate: literatura, video, forumuri, tamplarie, etc, si cateodata aud vorbindu-se despre o problema a stupinei si parca nu mai stiu nimic, parca mi se goleste mintea de toata informatia si atunci ma sperii si ma face sa ma intreb daca sa pun sau nu in pericol viata unor fiinte atat de minunate cum sunt albinele pe care le iubesc f mult! Am facut deja primele investitii in masca, dalta, costum, afumatoare si multe altele si ma gandesc deja ce tip de stup sa abordez si cum s-o fac!? Am un stupar vecin care are vreo 20 stupi si poate o sa pun primul stup la el in stupina pentru inceput! Oricum asta se va intampla candva la anul...
As vrea sa adresez o intrebare tuturor... Stie cineva cum pot sa-l contactez pe Dan Margarit ? Are cineva adresa lui de e-mail sau nr de telefon? Este o chestiune personala... Va multumesc anticipat!
mar2di
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mar 2016, 09:23

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde duma » 24 Mar 2016, 11:24

mar2di scrie:Subscriu si eu la acest subiect! Nici macar incepator nu sunt dar vreau sa devin... Ma documentez deja cam de un an si jumatate cu tot ce se poate: literatura, video, forumuri, tamplarie, etc, si cateodata aud vorbindu-se despre o problema a stupinei si parca nu mai stiu nimic, parca mi se goleste mintea de toata informatia si atunci ma sperii si ma face sa ma intreb daca sa pun sau nu in pericol viata unor fiinte atat de minunate cum sunt albinele pe care le iubesc f mult! Am facut deja primele investitii in masca, dalta, costum, afumatoare si multe altele si ma gandesc deja ce tip de stup sa abordez si cum s-o fac!? Am un stupar vecin care are vreo 20 stupi si poate o sa pun primul stup la el in stupina pentru inceput! Oricum asta se va intampla candva la anul...
As vrea sa adresez o intrebare tuturor... Stie cineva cum pot sa-l contactez pe Dan Margarit ? Are cineva adresa lui de e-mail sau nr de telefon? Este o chestiune personala... Va multumesc anticipat!

daca reusesti sa obi acele informatii despre DAN sa ma anunti si pe mine ...ca ai reusit ! ...pana atunci ...spor la treaba .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde dragos7 » 22 Iul 2016, 14:54

Buna ziua! :geek:

Pre-incepator aici.

Acum doar cu planuri si citit pe forumuri.
Vom incerca sa incepem cu 2 stupi in primavara, in Glodeanu Silistea, Buzau.
O sa incercam sa ne facem singuri cutiile si ramele din scanda de 20-25mm grosime.

E cineva pe-aci cu stupi in Cipru, EU?

Dragos
dragos7
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2016, 09:44
Localitate: Com. Glodeanu Silistea, Jud. Buzau / Cipru

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde un OM » 22 Iul 2016, 23:00

Si care este legatura intre Buzau si Cipru?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde dragos7 » 25 Iul 2016, 09:45

Eu.
dragos7
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Iul 2016, 09:44
Localitate: Com. Glodeanu Silistea, Jud. Buzau / Cipru

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 15:50

Buna ziua tuturor

Bine v-am gasit si sper sa nu ziceti uite a mai aparut unu care vrea albine.
Normal este sa ne cunoastem putin sunt din Bacau , mai precis din Magura acolo vreau sa pun cativa stupi sa vedem cum merg.
Un prieten care face apicultura de mai mult de 15 ani la nivelul de "hoby" sau mai bn zis pt necesarul familiei ma intrebat daca nu vreau si eu si am zis ca daca tot i-mi place gradinaritul , am facut si ciuperci pleurotus, de ce sa nu incerc , pt inceput ca si el la nivel de "hoby".
Se pare ca nu e asa simplu si nici o joaca , desi ma pricep la multe si sunt " nenea" care repara tot si construieste am inceput sa-mi fac stupii singur , acuma ma ajutat prietenul cu cei pe care ii am , ma ajutat anul trecut cu 4 roiuri anul trecut iar anul asta am mai facut vreo 6 , cei drept ca incerc sa ma documentez atat din carti cat si de pe net recunosc cum spuneam ca si aceasta activitate are multe secrete si esti la mana vremii , care este din ce in ce mai schimbatoare.
Am si eu cateva intrebari :
1. Din cele 4 roiuri am iesit din iarna cu 3 cam slabuti zic eu , 2-3 rame de fiecare si am hotarat sa fac doar roiuri asa ca 2 familii le-am tinut pt. inmultire dupa ce le-am stimulat in primavara , asa ca in luna mai inainte de salcam am facut 2 roiuri din unul dintre ele , toate bune si frumoase unul dintre cele doua roiuri merge f bn am ajuns la 9 rame 5-6 cu puit in toate fazele, dar unul nu vrea deloc, mai precis nu reuseste sa aiba o regina care sa dea randament face cateva oua si gata , iar il gasesc cu botci , cei drept ca l-am ajutat de doua ori pina acuma cu rame cu puiet din alti stupi .Este cam tarziu sa-l mai salvez dar eu tot mai sper.
2. Desi in acea zona unde sunt stupii ,ar fi ceva cules prietenul meu zice ca nu a patit pina acuma niciodata de cand ii are acolo sa fie asa putin cules.
Eu am familiile de anul trecut in stupi verticali cu 10 rame si au bagat f putina miere in caturi , iar roiurile care au ajuns si pe 9 rame , in stupi orizontali, dar tot la fel f. putina miere si aceea cred ca este din siropul administrat cu zahar , miere si ceaiuri in hranitoare .sa fie de vina faptul ca au primit mancare si devin lenese ?
Multumesc pt . ajutor!
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 16:17

Spor la treaba ! Tin sa zic ca daca la un solar cam in 2 sezoane le cam sti pe toate , la o stupina iti trebuie cam 5 sa sti cu ce se manaca (teoretic) :D .

In legatura cu prima intrebare , iti pot da un sfat , nu te chinuii cu stupi slabi . mai pe scurt astfel de stupi se desfiinteaza din prima .

In zona bacau in prima parte a sezonului merge treaba , daca ai paduri de cires , salcam poate si tei , dar dupa e cam slab.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 18:37

yuonyuon scrie:Spor la treaba ! Tin sa zic ca daca la un solar cam in 2 sezoane le cam sti pe toate , la o stupina iti trebuie cam 5 sa sti cu ce se manaca (teoretic) :D .

In legatura cu prima intrebare , iti pot da un sfat , nu te chinuii cu stupi slabi . mai pe scurt astfel de stupi se desfiinteaza din prima .

In zona bacau in prima parte a sezonului merge treaba , daca ai paduri de cires , salcam poate si tei , dar dupa e cam slab.


Salutare!

I-mi pare bn ca ai fost sincer desi cateodata sinceritatea doare , asa este am multe de invatat practic ca teorie tot am citit ,si tot nu stiu :D .

Multam si mult spor!
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 19:23

Daca e sa fim si mai sincer decat am fost pana acum . e foarte greu sa mai reuseti sa faci bani din apicultura in perioada asta. majoritatea au(avem) echipamentul si stupinele dobândite in "epoca de aur" , DAR ca experienta si pentru uz caznic e super indicat. succes. ..... ai grija... da dependenta:)))))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 19:46

yuonyuon scrie:Daca e sa fim si mai sincer decat am fost pana acum . e foarte greu sa mai reuseti sa faci bani din apicultura in perioada asta. majoritatea au(avem) echipamentul si stupinele dobândite in "epoca de aur" , DAR ca experienta si pentru uz caznic e super indicat. succes. ..... ai grija... da dependenta:)))))


Se pare ca deja m-am "virusat" , mare parte din investitie sa zicem ca o am , nu depind de apicultura , cateva scule de tamplarie am si mi-am facut singur , ceva scandura uscata am avut pt. 20 de lazi ,(desi sincer daca nu aveam lemnul economic nu merita), multe lucruri nu prea mai am de cheltuit ,doar daca nu mai fac roiuri la anu' :lol: ,si mai important nu visez ca i-mi voi amortiza cheltuielile prea curand :roll: , fiindca am inceput sa vad ca nu prea e afacere , doar pasiune si munca dar care merita macar putem invata cate ceva de la aceste mici vietati.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 20:02

aa da ca la voi e pomana scandura , uitasem. cu inmultitul stupinei nu te grabii , invata 20 pa derost si ii faci "spartani" iar cand te hotarasi orcand poti sa te dezvolti "deadevaratelea" nu doar ca numar de lazi . hai succes !!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 03 Aug 2017, 20:32

Ei da crezi ca e pomana aici , te inseli e 750-800 ron mc, am avut noroc ca am luato acum cativa ani cand am construit casa si a ramas ca atunci puteai lua mai mult,nu ma reped prea tare sa fac multi nu am timp si nu vreau sa-mi bat joc de ceea ce fac , mai ales ca am multeee lucruri de invatat,
merci spor
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 10:53

Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:19

RVasile scrie:Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
cumpatrati caturi 1/1 si restu le faceti voi daca vreti rapid si ieftin:))) si nu aveti scule performante. cu 100E iti ei 20 de caturi . iti mai trebuie jumate de metru scandura de 2 jumate . asta daca vreti actiune.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 11:30

yuonyuon scrie:
RVasile scrie:Parerea mea este (daca nu cumva esti pensionar si ai tot timpul din lume :P ) Decat sa faci tu cutii de stupi mai bine cumperi in iarna fara tabla etc care e usor sa pui tu. De ce zic asta. Cu scule normale iese nasol stupu + ca te chinui si il faci in 3 zile, facand calculul de timp pierdut + materialele cumparate ajungi la preturi mult prea mari si batai de cap. In 3 zile pierdute puteai face 300 lei muncind din care luai 3 stupi fara sa te mai chinui si fara materialele tale. E parerea mea, depinde de timpul fiecaruia dar eu la concluzia asta am ajuns :roll:
Stima
cumpatrati caturi 1/1 si restu le faceti voi daca vreti rapid si ieftin:))) si nu aveti scule performante. cu 100E iti ei 20 de caturi . iti mai trebuie jumate de metru scandura de 2 jumate . asta daca vreti actiune.


Adevarat graiesti am facut 2 stupi din caturi 1/2 :)) nu arata rau si rapid :mrgreen:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori