Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Revista Presei

Mesajde peterneamt » 28 Mar 2019, 10:03

Hei ! Păi ce facem aici ? Ne tăiem creaca de sub picioare, sau ne dăm în cap apicultor contra apicultor ? Ne dăm amenzi nouă ? Nu apicultorii sunt de vină că statul Român nu are ferme de elită pentru albine, patronate (conduse ) și plătite de statul Român .... cum au alte specii.....ci doar ferme ale unor particulari (ACA și ai lor ) care vor monopol că doar ei știu și pot să vândă....
Nu apicultorii sunt de vină că există mafia exportatorilor de miere ( asociație a așa zișilor procesatori ( a procesa = a prelucra = a modifica , ori mierea nu se modifică.....) ) care oferă prețuri de rahat având monopolul.... !
Nu apicultorii sunt de vină că poliția de frontieră și dsv-urile nu au treabă cu animalele ce intră sau tranzitează România ( nu au carantine, nu au laboratoare de analize, nu au personal competent, au doar șpăgari.....)
Nu apicultorii sunt de vină că mierea din România conține pesticide (cum ar fi neonicotinoidele dar și...) și este refuzată la export sau i se oferă un preț de rahat !
Nu apicultorii sunt de vină că se importă miere fără acte din republica Moldova și Ucraina și se vinde la export ca miere Românească !
Nu apicultorii sunt de vină că Germania a refuzat loturi de miere Românească ce conținea antibiotice dar și polen de eucalipt !
Nu apicultorii sunt vinovați că le sunt otrăvite sistematic albinele cu pesticide !
Nu apicultorii sunt vinovați că se folosește glifosatul și-n canalele de irigații ......
Nu apicultorii sunt vinovați că se taie pădurile, inclusiv rezervațiile naționale !
Nu apicultorii sunt de vină că nu avem laboraroare acreditate internațional care să fie capabile să facă analize recunoscute de instanțe......la :
boli și paraziți ai albinelor ; falsificarea produselor apicole ; intoxicații cu pesticide ; intoxicații cu metale grele ; etc.
Nu apicoltorii sunt de vină că aproape toată mierea din supermarket-uri e falsificată.....ca și alte produse alimentare dar fără a fi alimente...!
Nu Apicultorul Român trebuie să rezolve situația de rahat în care a ajuns Țara și Apicultura , ci politicienii și ministerele pe care le conduc ! :evil: :evil: :evil:
peterneamt

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Neafiliatul » 06 Mai 2019, 07:02

Neafiliatul

Mesajde Neafiliatul » 24 Mai 2019, 02:32

Albina piere și oaia se piaptănă,sau cum să distragi atenția de la adevăratele probleme ale apiculturii românești,dându-te mare că mai faci și tu ceva..
https://www.stiriagricole.ro/madr-gazduieste-un-eveniment-dedicat-apiculturii-europene-56735.html
Neafiliatul

Mesajde Neafiliatul » 03 Noi 2019, 12:10

Neafiliatul

Mesajde Shrek » 03 Noi 2019, 12:24

O asa abureala n-am mai vazut de mult timp! Auzi, cică din miere a avut bani să-și cumpere avion si elicopter! Mai ca am crezut ca este Johnny nost', cand am cititca vinde mărci la francezi! Evident ca isi cumpara avion usor , dar pentru contrabandă cu țigări! Hai pa!
Shrek

Mesajde kiloz » 04 Noi 2019, 06:59

Si la banii şifonați din PNA nici nu mai are nevoie. Ceşi alea 20.000 de ieoroici ?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde jonny_it » 04 Noi 2019, 14:29

Shrek scrie:

O asa abureala n-am mai vazut de mult timp! Auzi, cică din miere a avut bani să-și cumpere avion si elicopter! Mai ca am crezut ca este Johnny nost', cand am cititca vinde mărci la francezi! Evident ca isi cumpara avion usor , dar pentru contrabandă cu țigări! Hai pa!

500 de lei, și doar în 2018 a vândut 335 - A vandut 335 de familii si el are 200. Deci PNA probabil ... sau cine stie. :?

Shrek, sa stii o treaba, nu toti pe care-i cheama Ionut si vand matci vand matci la fel de bune ca ale mele. Numai tu nu vrei sa incerci. :lol: :lol:
jonny_it

Mesajde Shrek » 04 Noi 2019, 15:19

Eu nu vreau sa fiu inteles gresit , în sensul că as avea ceva de împărțit cu Johnny nost', ori cu matcile lui! Insa, nu ma pot abtine sa nu " intep" oleacă, cand vad ca este ceva" umflat" in scop comercial!
Dar va jur ca ma asteptam ca el sa intervina si sa spuna ca matcile lui, zboara mult mai mult decât matcile lu' ala din interviu si dau atat de multa miere, încât francezii lu' care le-a vândut el matcile, acum exportă miere in China!
Va salut domnu' Johnny! Ceva pentru....reclama?!
Shrek

Mesajde jonny_it » 04 Noi 2019, 15:28

Shrek scrie:Dar va jur ca ma asteptam ca el sa intervina si sa spuna ca matcile lui, zboara mult mai mult decât matcile lu' ala din interviu si dau atat de multa miere, încât francezii lu' care le-a vândut el matcile, acum exportă miere in China!
Va salut domnu' Johnny! Ceva pentru....reclama?!

Daca nu ziceam nimic ma dadeai disparut nu? :lol:
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA