Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 16 Iun 2011, 15:40

in ceea ce priveste matca abia ecluzionata din palatul ei, si eu am observat ca revine in acelasi loc unde si-a lasat botca, dupa un zbor mai lung sau mai scurt dar intr-un interval de 5/10 minute.
este a doua confirmare ce- mi parvine in decurs de cateva zile !
si mie m-i s-a intamplat acum un an acest lucru dar am crezut ca este doar o intamplare :D
in ceea ce priveste spalatoriile auto, am un coleg , mare vanator cu masina pe masura, ce m-a rugat sa-l insotesc la spalatoria din cartier...
masina arata ca dupa razboi...deh, campuri noroaie...jale mare. la care patronul spalatoriei a venit cu o oferta de belea...a spalat-o gratis dar i-a spus ca nu mai are ce cauta cu masina aceea vreodata la spalatoria lui :lol: :lol:
asa ca...atentie mare ca s-ar putea sa nu mai aveti unde spala masinile dupa pastoral ! :lol:
toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 18 Iun 2011, 19:49

Da, sigur... Daca s-ar putea sa ajungem cu masinile spalate si ceruite deja ar fi si ei multumiti... Doar pe la casa sa mai trecem... :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 18 Iun 2011, 19:58

Zilele trecute am gasit 2 familii fara matca(si din pacate mai stiu cateva persoane in situatia asta). Nu stiu ce s-a intamplat. Au iesit reginele din botci si s-au omorat una pe alta... Nu s-au intors de la imperechiere... NU stiu... Nu puiet, nu oua, nu nimic... Ca sa nu mai pierd tip nu am mai dat botca, rama cu puiet, etc si am decis sa dau o matca imperechiata, din cele cateva roiuri facute la tara. Doar ca odata ajuns la ele nu am mai avut inima sa le unific. Ajunse pe 7-8 rame, cu 3-4 rame puiet au sanse asa ca am preferat sa le las aceste sanse.
Ca atare, am umblat la pusculita si am cumparat 2 roi. Am unificat roiul cu familia orfana, direct prin transfer de rame si cinstitae bine cu o tuica de pruna. Pentru mai multa siguranta am urmat sfatul celui de la care am cumparat(vechi forumist, om de nota 10+ care din pacate nu prea mai participa la forum) si am protejat regina intr-o cusca improvizata, lasandu-i cateva albine si celule cu puiet capacit si celule goale. Asta se intampla ieri, 17 iunie. Maine 19 iunie ajung din nou la ele(ajung si la noapte, dar nu pot umbla...) si daca regina nu a fost eliberata o ajut eu, ridicand cusca. Sper ca totul sa decurga bine.

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 18 Iun 2011, 20:04

Se pare ca teiul pe care il asteptam sa infloreasca nu va ramane doar pentru trompa albinelor noastre... S-a dat, deja de cateva zile, adunarea pavilioanelor in zona. Chiar daca teiul inca nu a inflorit. Doamne ajuta sa fie pentru toate si sa nu ne fi pacalit Dl. Gica :) La noapte suplimentez si eu armata cu cele de la Breaza, unde se pare ca nu au facut mare branza.

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 19 Iun 2011, 17:32

Aseara am adus cu Andrei 14 familii de la Breaza, pe care le-am mutat la tei. In 1-2 zile ar trebui sa infloreasca... Am remarcat faptul ca in acest weekend s-au plimbat multe albine prin tara. Am intalnit pe drum cateva pavilioane care coborau de zor spre tei. Am gasit o cale mai usoara de acces catre stupina si de data asta ne-a fost mai usor. Chiar si asa am ajuns acasa pe la 05:00 dimineata.
Asteptam sa infloreasca teiul din clipa in clipa. Coloniile sunt pregatite de cules, acum totul depinde de ele. Maine sper sa imi fac timp sa verific si cele doua familii pe care le-am unificat cu roii de la Mihai. Sper ca ele sa fi gasit singure o cale de a elibera regina, pe care bineinteles sa o si accepte.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde antal_bee » 25 Iun 2011, 01:57

Cum merge teiul? Unii se cam plang.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 10 Iul 2011, 16:22

"Fuse si se duse"

Teiul a fost bun.
Catul extras inainte(dupa S3) este din nou plin. Aseara am introdus inca un cat de 1/2 si a trebuit sa fac un efort semnificativ ridicand caturile de 3/4
Partea proasta este ca mierea nefiind capacita nu am reusit sa extrag si ca atare miere de tei nu fac anul asta, ci doar tei+floare
Ultima oară modificat de MyBees pe 10 Iul 2011, 16:26, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 10 Iul 2011, 16:25

Am renuntat la deplasarea la floarea soarelui. Dupa ce am gasit o vatra excelenta inconjurata de cca. 200 HA am renuntat si i-am lasat pe vatra actuala.
Distanta este mai mare, de 1500 metri pana la lanuri, partea buna este ca sunt sole mai multe in stadii diferite de inflorire si ofera o perioada mai mare de cules.
M-am convins ca decizia a fost corecta ieri, cand am umblat in stupi si curge mierea din rame intr-o veselie.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde alt stupar » 10 Iul 2011, 16:46

MyBees scrie:"Fuse si se duse"

Partea proasta este ca mierea nefiind capacita nu am reusit sa extrag si ca atare miere de tei nu fac anul asta, ci doar tei+floare

Asa, si ?
Asta n-o fi dulce ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 10 Iul 2011, 17:09

Ei... cum nu?
Doar ca am avut si eu un fix, sa scot cat mai multe sorturi. Acum mi-a iesit din cap ;)
Pentru la anul, magazii de 1/2
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 10 Iul 2011, 17:16

anul acesta si eu am bagat magazii de 1/2. sincer, eu care nu am tot echipamentul necesar sa folosesc cu randament maxim aceste magazii, nu prea sunt multumit.
ai magazii de 1/2, i-ti trebuie izgonitor, cat de schimb, eventual si cu rame gata cladite sa poti face si o lingura de miere.
apoi i-ti vin idei sa schimbi si cutiile, sa treci pe M.E, sau M.E.R. si uite asa alti bani, alta distractie.
nu-mi priesc jumatatile asa ca raman pe 3/4...ca un pinguin balconist ce nu am timp de albine decat la sfarsit de saptamana.
te salut cu respect !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 12 Iul 2011, 01:04

Am bagat deja cate un cat de jumate intre cuib si catul de 3/4 plin. Sper sa fie in continuare cules si sa creasca rame cat se poate de mult.
Deja ideile au cam venit. Cel mai probabil de la anul viitor ME scrie pe fruntea meA. Ramele de jumate vor fi insa oricand utile.
Te contrasalut. Cu acelasi respect!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde alt stupar » 12 Iul 2011, 11:04

Hei, MyBees, mai gandeste-te cu magaziile de 3/4...
vezi ca pentru un cules mic sunt prea mari... pentru un cules abundent sunt prea mici.
ti-o spune Stan patitu` care si-a facut 200 nu stie acum cum sa le schimbe mai repede...
ia mai pune in balanta si altele... te simti in stare sa iei a doua magazie 3/4 plina de pe un stup ? daca da, la cati stupi ? Ce inaltime ai :shock: ?
Iti convine la centrifuga de (sa zicem) 4 r Dadant sa bagi 4 ME in loc de 8 1/2 ?
Vezi, noi romanii suntem asa mai inventivi...numai ca, nici ala care-a patentat cuibul Dadant cu 2 magazii 1/2 n-o fi fost un ignornat sa nu stie de rama M.E. Si-o fi stiut el de ce-o zis ca trebe 2 magazii 1/2.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 12 Iul 2011, 15:25

Ca sa bag magaziile de 1/2 a trebuit sa ridic si sa las deoparte magazia de 3/4(plina) pe care apoi sa o pun la loc pe stup. Le-am pus, dar as prefera sa imi patrez "salele" pentru mai tarziu...
Da, sunt de acord cu tine, situatia ideala(pentru mine) ar fi sa merg pe magazii de 1/2. Asta din cel putin doua motive, unul ar fi ca la batranete sa imi pot ridica nepotii si cel de-al doilea ca as prefera sa scot mierea pe sorturi.

Cum spui, magazia de 3/4 e uneori mica, uneori mare.
La fel inteleg insa si despre cuibul pe corp dadant. Pe un singur corp e(uneori) mic, pe doua e prea mare si atunci un cuib pe doua corpuri 3/4 ar fi mai bun. As pune cuibul pe 2 x 3/4 si pentru stransura magazii de 1/2. Stiu, o dau in struto-camile, dar ar fi foarte rau?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 12 Iul 2011, 18:05

ma scuzati ca intervin dar nu pot sa nu spun...
eu sunt la stupi- vineri , sambata, duminica duminica mierea nu era capacita si apta de recoltat.
cules abundent, in cat de 1/2, aveam 9 rame (in spatiu de 10),
a 2 saptamana vineri- rame pline ochi, celule alungita la spetezele superioare, unite intre ele cu punti de ceara si miere...ce sa mai...dezastru...!
concluzia in cazul meu: nu sunt langa albine cel putin la 2/3 zile, nu merge treaba cu ramele de 1/2.
toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde alt stupar » 12 Iul 2011, 20:10

Merge Victor, pune 2 magazii sa aiba loc, daca-i groasa pune chiar trei si zi Doamne-ajuta sa le blocheze si pe alea :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 31 vizitatori