Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

EVODIA

Mesajde liviu1965 » 13 Oct 2011, 10:21

Pareri pro si contra.....
Mirea77 poate ne mai luminezi despre acest arbust.
Poate puteti posta niste poze...ca pe net nu am prea gasit.Poate ca nu stiu denumirea stiintifica....
Conditii de crestere, rezistenta la frig,..... ca de nectar si polen..... tot inainte, mai ales , fata de Paulownia care infloreste primavara, odata cu celelalte plante/arbusti/copaci , evodia infloreste la sfarsit de sezon si este net in avantaj fata de paulownia ca si utilitate ptr. apicultor.

Parerea mea
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde horia_ch » 13 Oct 2011, 12:03

liviu1965 scrie:... nu stiu denumirea stiintifica....


Sunt mai multe specii. Pentru noi cel mai bun ar fi Evodia hupehensis. Ar mai fi şi danielii, dar mai puţin.

liviu1965 scrie: rezistenta la frig,

Rezista la temperaturi de -25 grade (probabil pe perioade scurte). La -32, moare. Deci limita de rezistenţă este undeva între aceste valori.
Mă refer la arbori neprotejaţi în nici un fel.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: EVODIA

Mesajde Mircea77 » 13 Oct 2011, 22:51

liviu1965 scrie:Pareri pro si contra.....
Mirea77 poate ne mai luminezi despre acest arbust.
Poate puteti posta niste poze...ca pe net nu am prea gasit.Poate ca nu stiu denumirea stiintifica....
Conditii de crestere, rezistenta la frig,..... ca de nectar si polen..... tot inainte, mai ales , fata de Paulownia care infloreste primavara, odata cu celelalte plante/arbusti/copaci , evodia infloreste la sfarsit de sezon si este net in avantaj fata de paulownia ca si utilitate ptr. apicultor.

Parerea mea


Liviu multumesc pentru creditul acordat. Promit ca o sa revin cu informatii. O sa incerc maine pentru ca acum sunt prea obosit dupa o zi lunga la servici.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: EVODIA

Mesajde EN_ » 14 Oct 2011, 14:48

Evodia danieli:
Poza I: Evodia, vecin de tarla cu Paulownia... :D
Poza II: Evodia, la 14.10.2011, anul IV



Evodia, o prezentare scurta si la obiect:

" Evodia
Arborele de miere sau copacul albinelor
Introdusa, adaptata si aclimatizata tara noastra ca specie exotica in gradinile botanice din Cluj si Craiova, evodia a fost popularizata si extinsa in randul apicultorilor cu cca. 25 de ani in urma gratie muncii cercetatorilor care lucrau, in perioada aceea , in cadrul Laboratorului de Resurse melifere I.C-D. Apicultura Bucuresti.
Familiile de albine resimt mari goluri de cules catre sfarsitul verii, cand flora melifera devine foarte saraca. Aceste goluri de cules pot fi inlaturate prin extinderea acestei specii melifere de exceptie.
Cultivand evodia in jurul stupinei ne asiguram atat un cules sigur si de lunga durata la sfarsitul anului , cat si cantitati sporite de produse apicole.
Argumentele care pledeaza in favoarea evodiei:
• Numarul foarte mare de flori/pom;
• Perioada lunga de inflorire (30 zile) ;
• Momentul favorabil de inflorire (iulie-august);
• Productia foarte mare de miere ;
• Precocitatea mare ( incepe sa infloreasca la 5-6 ani de la semanat);
• Un arbore matur are peste 1000 inflorescente. Numarul total de flori/arbore ajunge la 1.000.000 flori O singura inflorescentade evodia are, in medie 1.000 flori. De unde si denumirile populare: * Arborele cu 1.000.000 de flori * Arborele de miere * Copacul albinelor;
• O singura floare de evodia produce 2 mg nectar/floare ( in 24 ore ) cu o concentratie in zahar de 44-64%;
• Numarul foarte mare de flori/pom Secretia mare de nectar/floare Perioada lunga de inflorire conduc catre o productie potentiala de miere de 1.000-2.500 kg miere/ha;
Evodia este apreciata atat pentru potentialul melifer foarte ridicat si perioada foarte favorabila de inflorire (iulie-august ), cat si pentru durata sa lunga de inflorire (de cca. o luna de zile)
Albinele viziteaza florile de evodia pe toata durata zilei, chiar si dupa asfintit.
Secretia de nectar la evodia nu este influentata negativ de temperaturile ridicate, pe timp de seceta si de arsita atmosferica.
Un singur pom prezinta o inflorire asa de abundenta si cu o secretie de nectar asa de buna incat pe el se aduna foarte multe albine . Un neavizat poate sa creada ca pe pomul respectiv urmeaza sa se aseze un roi .
Sta in puterea noastra ca acest arbore melifer , deosebit de valoros , sa contribuie la imbunatatirea resurselor noastre melifere.
Cele mai bune conditii pentru infiintarea unor plantatii de evodia se intalnesc in sud-vestul Olteniei (Craiova), dar se pot infiinta plantatii si in alte regiuni ale tarii.
Este o specie sensibila la ger, de aceea puietii tineri, in varsta de 1-2 ani trebuie obligatoriu protejati de ger . Plantatiile infiintate pe terenuri insorite, cu expozitie sud-estica vor avea o crestere si o dezvoltare mai puternica comparativ cu cele infiintate pe terenuri expuse curentilor reci de aer si gerurilor din timpul iernii.
Sursa:http://gheco.sunphoto.ro/Evodia
Fişiere ataşate
IMG_0178.JPG
Evodia
IMG_0177.JPG
EN_
 
Mesaje: 41
Membru din: 24 Feb 2011, 10:48
Localitate: Craiova

Re: EVODIA

Mesajde liviu1965 » 24 Oct 2011, 18:35

[quote="Mircea77"][quote="liviu1965"]Pareri pro si contra.....
Mirea77 poate ne mai luminezi despre acest arbust.
Poate puteti posta niste poze...ca pe net nu am prea gasit.Poate ca nu stiu denumirea stiintifica....
Conditii de crestere, rezistenta la frig,..... ca de nectar si polen..... tot inainte, mai ales , fata de Paulownia care infloreste primavara, odata cu celelalte plante/arbusti/copaci , evodia infloreste la sfarsit de sezon si este net in avantaj fata de paulownia ca si utilitate ptr. apicultor.

Parerea mea[/quote]

Liviu multumesc pentru creditul acordat. Promit ca o sa revin cu informatii. O sa incerc maine pentru ca acum sunt prea obosit dupa o zi lunga la servici.[/quote]

Cam gata cu creditul...... a expirat.
Te astept....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde Liviu Sarbu » 26 Oct 2011, 14:04

Asi vrea sa corectez o informatie pe care am gasit-o larg raspandita ( probabil copiata din stanga in dreapta fara a fi verificata ), anume ca frunzele de evodia zdrobite ar mirosi urat. Am zdrobit personal frunze de evodia si nu miros urat. In schimb semintele de evodia zdrobite miros urat. Poti face usor confuzia daca stai sub un asemenea copac, simti un miros urat si ai impresia ca vine de la frunze, dar de fapt mirosul vine de la semintele zdrobite de sub picioarele tale.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: EVODIA

Mesajde Liviu Sarbu » 26 Oct 2011, 14:27

De dragul artei sa punem si citeva argumente contra:
- Evodia nu rezista la inghet. In anii cu ierni grele chiar daca copacul rezista, mugurii floriferi ingheata si in vara urmatoare va inflori putin sau de loc. ( a fost cazul in 2011 )
- Evodia nu se imulteste singura in conditiile tarii noastre.Chiar daca produce extrem de multe seminte si acestea se scutura pe jos, plus ca sunt raspandite de pasari, rar se intampla sa rasara un puiet si acesta daca este lasat in voia sortii ingheata in iarna urmatoare. ( din fericire salcamul se comporta exact pe dos )
- Daca este plantata aproape de un trotuar sau o zona betonata, semintele care se scutura produc multa mizerie, sunt calcate in picioare si zdrobite fiind, miros urat. Pentru ca semintele sunt uleioase, dupa ce sunt zdrobite se lipesc de trotuar si se matura greu. ( din acest motiv va sfatuiesc sa plantati evodia astfel incat sub acestea sa fie iarba, semintele cazute fiind biodegradabile nu va vor crea probleme ) ;)
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: EVODIA

Mesajde doruuu » 02 Noi 2011, 21:17

Cam pe 23 martie 2011 am cumparat seminte de evodia de la cineva de la Bacau care sustinea sus si tare ca semintele provin de la un copac care are vreo 40 de ani si exista in Bacau. Am umezit semintele cam 7 zile si la sfarsitul lui martie le-am plantat. Am facut o leasa - cum ii spunem noi moldovenii - in care am maruntit pamantul si am semanat evodia frecand semintele intre palme ,fiind umede si se lipeau. Le-am acoperit usor cu grebla si apoi am intins un strat subtire de nisip.
Le udam din 2 in 2 zile si dupa aproximativ 40 de zile au rasarit niste plantute in 2 frunze si cu o tulpina subtirica stravezie. Dupa inca o saptamana au mai aparut alte 2 frunzulite . Abia atunci am realizat ca le plantasem tare dese. Plantele erau tare firave sa le transvazez , asa ca nu mi-a ramas decat sa le raresc - ma durea inima cand le smulgeam dar sunt eram constient ca nu aveam alta sansa.... Cred ca am mai ramas cu vreo 200 de fire...
Le-am udat destul de des in aceasta vara , fiind seceta in zona noastra si acum au in medie cam 35 - 40 de cm. Le-am amenajat pentru iarna care urmeaza un mic solariu si sper sa treaca cu bine peste aceasta iarna. In primavara intentionez sa-i replantez in prisaca si prin zonele din apropiere.
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: EVODIA

Mesajde liviu1965 » 03 Noi 2011, 09:59

Bacauanul..... cum dau de el? Poate ii fac o vizita cand ma duc la parinti.
Si trag cu ochiul si la copac. De fapt ma uit la el da' de unde sa stiu ca e evodia? Nu am vazut niciodata.....

Cine e din Bacau? Poate trage el o fuga....

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: EVODIA

Mesajde clucian » 03 Noi 2011, 13:37

Evodia nu rezista la temperaturi mai mici de -25 grade celsius. De preferat sa nu depaseasca -16 grade, dar sunt unele cazuri unde a rezistat si la -20 grade.

Cine doreste seminte de Evodia sa imi trimita adresa pe privat si ii trimit dar vreau in schimb seminte de salcam alb, salcam roz, salcam japonez, gladita, artar tatarasc, hrisca, facelia. Sau alta planta sau arbore melifer mediu sau mare ( ca pondere melifera ).

Revin mai tarziu cu poze de la arbore, acum nu pot ca sunt pe romtelecom si merge greu forumul.

Acum Poze, din retea RDS:
Fişiere ataşate
2011-09-18_19-43-09_140-01.jpg
frunze si seminte
2011-09-18_19-42-55_757-01.jpg
seminte coapte partial
2011-09-15_20-00-52_624.jpg
Seminte frunze evodia
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: EVODIA

Mesajde doruuu » 04 Noi 2011, 23:02

De bacauan nu stiu cum poti sa dai ca am cumparat semintele printr-un intermediar tot apicultor.... am pus mana de la mana si am platit impreuna curieratul. Si intr-adevar semintele si frunzele seamana perfect cu cele din fotografiile de mai sus.
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: EVODIA

Mesajde doruuu » 06 Noi 2011, 18:42

toamna 2011 178 (Medium).jpg
Fişiere ataşate
toamna 2011 177 (Medium).jpg
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: EVODIA

Mesajde unincepator » 06 Noi 2011, 23:01

EN_ scrie:Evodia danieli:
Poza I: Evodia, vecin de tarla cu Paulownia... :D
Poza II: Evodia, la 14.10.2011, anul IV



Evodia, o prezentare scurta si la obiect:

" Evodia
Arborele de miere sau copacul albinelor
Introdusa, adaptata si aclimatizata tara noastra ca specie exotica in gradinile botanice din Cluj si Craiova, evodia a fost popularizata si extinsa in randul apicultorilor cu cca. 25 de ani in urma gratie muncii cercetatorilor care lucrau, in perioada aceea , in cadrul Laboratorului de Resurse melifere I.C-D. Apicultura Bucuresti.
Familiile de albine resimt mari goluri de cules catre sfarsitul verii, cand flora melifera devine foarte saraca. Aceste goluri de cules pot fi inlaturate prin extinderea acestei specii melifere de exceptie.
Cultivand evodia in jurul stupinei ne asiguram atat un cules sigur si de lunga durata la sfarsitul anului , cat si cantitati sporite de produse apicole.
Argumentele care pledeaza in favoarea evodiei:
• Numarul foarte mare de flori/pom;
• Perioada lunga de inflorire (30 zile) ;
• Momentul favorabil de inflorire (iulie-august);
• Productia foarte mare de miere ;
• Precocitatea mare ( incepe sa infloreasca la 5-6 ani de la semanat);
• Un arbore matur are peste 1000 inflorescente. Numarul total de flori/arbore ajunge la 1.000.000 flori O singura inflorescentade evodia are, in medie 1.000 flori. De unde si denumirile populare: * Arborele cu 1.000.000 de flori * Arborele de miere * Copacul albinelor;
• O singura floare de evodia produce 2 mg nectar/floare ( in 24 ore ) cu o concentratie in zahar de 44-64%;
• Numarul foarte mare de flori/pom Secretia mare de nectar/floare Perioada lunga de inflorire conduc catre o productie potentiala de miere de 1.000-2.500 kg miere/ha;
Evodia este apreciata atat pentru potentialul melifer foarte ridicat si perioada foarte favorabila de inflorire (iulie-august ), cat si pentru durata sa lunga de inflorire (de cca. o luna de zile)
Albinele viziteaza florile de evodia pe toata durata zilei, chiar si dupa asfintit.
Secretia de nectar la evodia nu este influentata negativ de temperaturile ridicate, pe timp de seceta si de arsita atmosferica.
Un singur pom prezinta o inflorire asa de abundenta si cu o secretie de nectar asa de buna incat pe el se aduna foarte multe albine . Un neavizat poate sa creada ca pe pomul respectiv urmeaza sa se aseze un roi .
Sta in puterea noastra ca acest arbore melifer , deosebit de valoros , sa contribuie la imbunatatirea resurselor noastre melifere.
Cele mai bune conditii pentru infiintarea unor plantatii de evodia se intalnesc in sud-vestul Olteniei (Craiova), dar se pot infiinta plantatii si in alte regiuni ale tarii.
Este o specie sensibila la ger, de aceea puietii tineri, in varsta de 1-2 ani trebuie obligatoriu protejati de ger . Plantatiile infiintate pe terenuri insorite, cu expozitie sud-estica vor avea o crestere si o dezvoltare mai puternica comparativ cu cele infiintate pe terenuri expuse curentilor reci de aer si gerurilor din timpul iernii.
Sursa:http://gheco.sunphoto.ro/Evodia

bunaseara d-nu en te rog nu te supara dar te intreb daca cu adevarat este melifer evodia si unde as putea sa vad un exsemplar in floare in afara de gradinile din clujsi craiova.Cu adevarat e asa melifer,un exemplar la cineva care deja lucra cu el stiti?.Multumesc si toate cele bune.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: EVODIA

Mesajde calin bondaru » 25 Ian 2012, 23:40

cine are seminte de evodia pe stoc?
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: EVODIA

Mesajde DoruAN2 » 03 Mar 2012, 20:10

Doresc si eu cateva seminte de EVODIA.
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: EVODIA

Mesajde pin » 04 Mar 2012, 12:50

De unde esti?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori